Eminim karşımıza çıkan her zorlukta veya başarılı olan insanları gördüğümüzde nedir bu başarı olamanın yolları demişizdir. Birçok insan başarıya giden yolun zamanla ve çok emekle olacağını düşünürler. Böyle olup olmadığına yazımızı okuduktan sonra karar verin. Başarılı insanların, psikologların ve bilim adamlarının tecrübe ve deneylerinden yola çıkarak ”başarılı olmanın yolları ” yazısını hazırladık.

1.Merakınızın Peşinden Gidin

Albert Einstein ” Benim özel bir yeteneğim yok yalnızca tutkulu bir meraklıyım” demiş. Merakınızın peşinden gitmeniz sizi başarıya götürür. Merak ilgi alanlarınızı, sizi mutlu edecek şeyleri ortaya çıkarır ve ufkunuzu genişletir. Başarılı olmanın yolları ilk olarak sizi neyin mutlu edeceğini bulmaktır, sizi mutlu eden işte ne olursa olsun başarılı olursunuz. Merak etmekten ve hayal kurmaktan çekinmeyin. Hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğu söylenir. Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Einstein’ e göre ”Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil”. Hayal gücünüzün sizi yavaşlatmasına izin vermeyin.

2. Asla Pes Etmeyin

Hayattan istediklerimiz bize altın tepside sunulmuyor. Her yolu deneyip istediğinizi elde edemediyseniz denemediğiniz yol sizi başarıya götürecektir. Başarılı olmanın yolları yazısının en önemli maddesi asla pes etmeyin ve denemekten vazgeçmeyin. Bu körü körüne bir deneme yanılma olmasın; kendinizi iyi analiz edin, gerçekçi olun ve kendinize karşı dürüst olun.

3.Hedefinizi Belirleyin

Hedeflerinizi belirleyin ve sıralayın. İlk basamağınızdan sonra ikinci basamağa çıkmak için çalışırsınız. Her zaman planlı olun. Kariyerinizde ne kadar hızlı ilerlerseniz ilerleyin yanlış bir zamanlama sizi başarılı olmanın yollarından uzaklaşmanıza neden olur. Kimse doğuştan başarılı değildir, başarı bir yetenek veya şans işi de değildir. Doğru zamanda doğru yerde atılan adımlar sizi başarıya ulaştırır.

4. Sabrınız En Büyük Destekçiniz Olsun

Posta pullarının varış noktasına gidene kadar mektuba yapışıp kalmasından ötürü çok değerli olduğu söylenir. Posta pulu gibi olun, başladığınız işi asla yarım bırakmayın. Başarılı olmanın yolları sabır taşlarıyla döşelidir. Sorunlarla ve engellerle savaşmaktan vazgeçmezseniz aşabilirsiniz. Başarılı insanların ortak özelliği zorluklar karşısında yılmayan, sabır ve metanetle çalışmaya devam eden insanlar olmalarıdır.

5. Harekete Geçmek İçin Beklemeyin

Başarılı olamanın yollarında birisi işinizi şansa bırakmamaktır. Şanslı olduğunuzu düşünüp fırsatların ayağınıza geleceğini düşünmüyorsunuzdur umarım. Harekete geçmek için bir işaret beklemeyin elinizde olan işlerinizi ertelemeyin. İşi yapmaya başlamadan öngöremez, programlayamaz ve başarılı bir şekilde hedefinizi gerçekleştiremezseniz. ”Geline oyna demişler yerim dar demiş, yer göstermişler yenim dar demiş” siz bu gelinlerden olmayın. Önünüzdeki tek engel sizsiniz. Konsantre olun, kendinize inanın ve harekete geçin.

6. Farklı Olmaktan Korkmayın Fark Yaratın

Kendinize güveniyorsanız ve başarma önceliğiniz kendinizi mutlu etmek ise farklı yollardan gitmekten korkmayın. Herkesin yaptığını yapmak, aynı yollardan gitmek zorunda değilsiniz. Ne kadar kolay veya zor olacağını önceden bilemezsiniz. Ama farklı yolları tercih etmek farklı deneyimler yaşamanızı ve sınırlarınızı öğrenmenizi sağlar. Sürüden ayrılıp bağımsız olmaktan korkmayın.

7. Kendinizi İhmal Etmeyin

Evet vazgeçmeyin, deneyin, bıkmayın başarırsınız ama mutlaka kendinize vakit ayırın. Başarmaya odaklı olun saplantılı değil. Kendinizi ihmal etmeyin, emin olun biraz eğlenmenin kimseye zararı olmaz. En yoğun ve stresli dönemlerinizde bile eğlenmenin bir yolunu mutlaka bulun. Özellikle keyif aldığınız ve mutlu hissettiğiniz bir iş ortamı mativasyonunuzu arttırır.

8. Ailenizi Ve Arkadaşlarınızı İhmal Etmeyin

İş veya okul hayatı zor ve engebelidir. Ailemizi ve arkadaşlarımızı bu zor ve stresli anlarda ihmal etmekten kaçınmalıyız. Özel hayatında mutlu olan insanları başarılı olmanın yollarının en önemli adımını atmış demektir. İş hayatımız sonlandığında geriye ihmal ettiğimiz ailemiz ve dostlarımızın kalmasını istemeyiz. Unutmayın başarılı olmak demek yalnızca kariyerimizde başarı demek değildir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız