sağlıklı beslenme nedir

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Karbonhidrat ve şeker ağırlıklı beslenme tarzının kan şekerinde ani değişikliklere neden olduğu için kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur. Bu nedenle sebze ve meyveden zengin sağlıklı bir beslenme tarzı benimsemelisiniz.

Düzenli uyuyun. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın. Uyku ritminiz sizin enerji dengenizin de bir belirleyicisi. Düzenli olarak aynı saatte uyumak ve uyanmak enerji seviyenizdeki azalmaları azaltır. Böylece mevsimsel değişikliklere karşı daha dayanıklı hale gelirsiniz.

kahvaltı

Güne mutlaka iyi bir kahvaltıyla başlayın. Sağlıklı bir kahvaltı güne sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlar. Aç karnına dışarı çıkmak sinirlerinizin dış etkenlerden çok hızlı bir şekilde etkilenmesine neden olur. Bu nedenle kahvaltı yapmadan güne başlamayın.

 

vakt geçirmek

Arkadaşlarınıza vakit ayırın. Yaz aylarında olduğu gibi sonbaharda da arkadaşlarınıza zaman ayırabilirsiniz. Sevdiğiniz insanlarla vakit geçirmek mutlu olmanızı sağlayacaktır. İş yerinde kısa molalar verin. Her ne kadar sonbaharla birlikte işler yoğunlaşmaya başladıysa da kafanızın rahatlaması için mutlaka kısa molalar vermelisiniz.

tatil

İyi bir tatil yaptığınızı unutmayın. Her ne kadar bitmiş olsa da tatili güzel geçirdiğinizi unutmayın. Bundan sonrası için de yeni sorumluluklara hazır olduğunuzu aklınızdan çıkartmayın.

yasamaya-dair

Sonbaharın da güzelliklerinin olduğunu unutmayın. Yaz aylarında uzak kaldığınız sinema, tiyatro gibi etkinliklere bu dönemde zaman ayırabilirsiniz.

sonbahar

Kısa yürüyüşler halinde de olsa düzenli egzersiz yapın. Egzersiz kendinize ayırdığınız özel zaman dilimleridir. Ayrıca vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlayan önemli etkenlerden biri. Düzenli egzersiz sayesinde kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz.

Tüm bu önerileri yaptığınız halde depresyon belirtilerini 2 hafta süre ile yaşadıysanız mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Kaynak: Acıbadem Hayat

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız