Sağlıklı yaşamak için özen gösterenler yeşil çayın faydaları konusunda bilgi sahibi aslında, ama eminiz bu yazıda bilmedikleri bir çok bilgiye sahip olacaklar. Yeşil çay bizim bildiğimiz çay ile yani siyah çay ile aynı bitkiden elde edilir. Yeşil çayın farkı yapraklarının işleniş şeklidir. İşlem sırasında yeşil çay siyah çaya oranla daha az oksitlenir. Bu sayede içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar korunuyor. Yeşil çayın faydaları hakkında özellikle son 15-20 yıldır bir çok araştırma yapılmakta; bu bilimsel araştırmalar kanser hücrelerini yavaşlatma, şeker hastalığından koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, cilt ve diş eti sağlığına iyi geldiğini ortaya çıkarmaktadır.

Yeşil Çayın Zayıflamaya Faydası

Yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, metabolizmayı hızlandırdığı, tokluk hissi oluşturduğu ve antioksidan özelliğiyle yağ birikimine engel olduğudur. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmaya karşı savaştığını söyleyebiliriz. Yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallat sayesinde yediklerimizden aldığımız kaloriyi azaltır. Tabi ki kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmenizi sağlayacak besleme programıyla destekleyin.

yeşil çayın faydaları

Kolestrol Ve Kalp Sağlığına Etkisi

Yeşil çayın faydaları kalp ve damar sağlığı üzerinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin kötü kolestrolü düşürdüğü ve iyi kolestrol olarak bilinen HDL kolestrolü yükseltiğini ortaya koyuyor. İçeriğindeki antienflamatuar yani iltihap giderici kateşinler damar çeperini saran hücrelerin sağlığına katkı sağlar. Kateşinler damarda kan pıhtısı oluşumunu azaltır. Yeşil çay içmek kroner arter hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yeşil çayın faydalarından bir diğeri içerisindeki flavonoidler sayesinde damar sağlığını güçlendirir.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çayın faydaları ciltte de gözlemleniyor. Yeşil çayı hem içmek hemde direk cilde uygulamak cildinizde gözle görülür fark yaratacaktır. Yeşil çay cilt kanseri riskini azaltır, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildimizi korur. İçeriğindeki yoğun E vitamini ve antioksidanlar sayesinde cildin elastikiyetini ve nem dengesini korumasını sağlar. Yeşil çay sahip olduğu antioksidan etkisi sayesinde deriyi besleyen kılcal damarları genişleterek daha verimli beslenmesini sağlar. Yeşil çayın içindeki kateşinler ısı koşullarına karşı bir hayli hassastır. Bu yüzden hazır alınan kremlerden ziyade kendi hazırladığınız bir maskeyi uygulamanız daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

yeşil çayın faydaları

Gençleştirici Ve Canlandırıcı Yeşil Çay Maskesi

1 Tatlı Kaşığı Yeşil Çay

1 Tatlı Kaşığı Doğal Bal

Yeşil çayı ve balı iyice karıştırın. Dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. 15-20 dakika kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu maske ile cildiğiniz yorgun ve solgun görüntüsünden kurtulur. Daha canlı ve genç bir görünüm kazanır. Sizde böylelikle yeşil çayın faydalarını yüzünüzde hissetmiş olursunuz.

Kanser Riskini Azaltıyor

Yeşil çayın faydalarından bir diğeri kanseri önleyici etkisinin bulunmasıdır. Yeşil çaydaki kateşinler kolon, gögüs, akciğer, deri ve meshane gibi birçok kanser türü üzerinde önleyicidir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde DNA hasarı ve kanser oluşumuna sebep olan serbest radikallerle savaşır. Kateşinler bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser hücrelerinin ve tümörlerin yayılmasını engeller. Yeşil çay aynı zamanda Alzheimer hastalığını önleyicidir. Sigara kullanımının toksik etkisini azaltması yeşil çayın faydalarından bir diğeri.

Yeşil Çayın Diş Ve Ağız Sağlığına Faydası

Yeşil çayın faydaları konusunda yapılan araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin dişlerimizin çürümesine sebep olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bir çok bakteriyi yok etmekte olduğudur. Yeşil çay diş çürümesini ve asit oluşumunu yavaşlatıyor. Yeşil çay ağzımızı bakterilerden koruduğu gibi diş eti hastalıklarıyla mücadele etmemizi sağlıyor.

Zihni Açar Ve Dinç Yapar

Yorgun ve yoğun geçirdiğimiz günlerde kahve içip bir güzel silkinmek isteriz. Bunun içinde ilk tükettiğimiz içecek kahve olur. Fakat yeşil çayın faydaları yazımızı okuduktan sonra kahvenin yerini yeşil çay alacaktır. Yeşil çayda bulunan kafein ve epigallokateşin gallat konsantrasyonunuzu sağlamanıza yardımcı olur, zihni açar, dayanıklılığımızı, fiziki ve psikolojik yorgunluklarımızın giderilmesine yardımcı olur. 2012 yılında yeşil çay içen bir grup insanın beyin dalgaları incelenmiş. Bu kişiler daha iyi hissettiklerini ve dikkatlerini daha iyi topladıklarını söylemişler. İçerisinde bulunan teanin stres ve gerginliğinizi azaltarak zor geçen günlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar sayesinde yeşil çayın faydalarına nöron yani beyin hücresi ölümlerini engellediği de eklenmelidir. Yeşil çay aynı zamanda içerdiği C vitamini sayesinde hem stresi azaltıyor hem de gribi önlüyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMacera Dolu İzlanda
Sonraki İçerikGeri Dönüşümden Tasarımlar
Paperjm Medya
Paperjm.com; nitelikli ve özenli bir çalışma ile sinema, felsefe, kültür sanat, ekonomi, moda konularıyla birlikte eğlenceli sosyal paylaşım olanakları sunan, sosyal içerik platformudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız