Başarısızlık Hikayeleri – Harrison Ford

0
Harrison Ford

Aslında bu yazının tümüyle başarısızlık hikayesi olmasını arzuluyorsunuz ancak böyle bir beklentiye girmemenizi tavsiye ederim. Bunun nedeni hayatta birçok insan başarısız olduğu işlerle uğraşmıştır ancak belirli bir azınlık en nihayetinde başarıya ulaşmıştır. Bu yazıdaki başarı tamamiyle kariyer anlamında kullanılmıştır çünkü çok başarılı bir iş adamının beklide yatakta çok acı verici bir başarısızlık hikayesi yatıyor olabilir. Biz bunlara değinmeden yüzeysel olarak kariyer başarısını tellendirip geçeceğiz.

Harrison ford, Han Solo.

Harrison ford 1942de chicagoda doğdu. Annesi rus bir Yahudi, babası İrlandalı bir katolikti. Çocukluk ve ergenlik yılları gözlemlendiğinde ünlü bir yıldız olacağı imkansız görünmektedir. Lise yıllarında utangaç ve pısırık bir çocuktu.Karşı cinsle iletişime geçememesi isehüzün dolu acıklı bir hikayedir. Zorba okul çevresi dolayısıyla büyük sıkıntılar yaşamıştır. Ergenlik yıllarının insan psikolojisinde hassas olduğu dönemler olduğu düşünülürse gençlik yıllarındaki girişken halleri çok büyük atılım sayılabilir. Ford yıllar sonra oynayacağı indiana jones karakteri gibi intikamcı bir çocuk olmadı ve zorbalara karşı sessiz kalarak 1960da liseden mezun oldu. Hemen Wisconsin Ripon Koleji’ne kayıt oldu ve öğrenim hayatını sürdürmeye devam etti. Bu okulda da şansı yaver gitmedi. Ne civelek gibi ordan oraya hoplayan sportif bir öğrenci olabildi ne de derslerinde başarı gösterebildi. Okulun ilk yılında bunalıma girdi ve uyku probemleri yaşamaya başladı. İtü makine okuyan bir öğrenci gibi değil de Kütahyada felsefe okuyan bir öğrenci gibi gündüzlerini uyuyarak geçiriyor ve derslere girmiyordu.  Sınıfın en başarısız öğrencisi olarak bir plaket bile verilmese de arkadaşları arasında alay konusu olduğu aşikardı.

Kolejde yani bizim tabirimizle üniversitede oyunculukla tanıştı. Kendisini bu alanda başarı gösterebileceğine inandırdı. Aynı dönemlerde ilk evliliğini gerçekleştirdi. Eşiyle birlikte koleji bitiremeden 1 yıl sonra evlendiler. İlk çocuğu dünyaya geldi. Bir yetenek yarışmasına katılmak için Los Angles Kaliforniya’ya taşındı. Evli ve bir çocuk babasına göre çok cesur bir hareket diyebiliriz. Görüşme kendisine göre çok kötü geçmişti. Heyecanın verdiği adrenalin insanda işeme isteği uyandırır. Harrison’da bunun etkisiyle tuvalete gitmiş. Peşinden bir yetkili gelmiş ve haftalık 150$ karşılığında iş teklif etmiş. Bilmiyorum bu kısım bana biraz inandırıcı gelmedi ama öyle olsun diyelim. Haftalık 150$’ın karşılığında 3 küçük rolde oynamıştır. En büyük rolü 1966 yılında “a Merry-Go-Round Dead Heat” isimli bir gerilim filminde olmuştur. Aynı zamanda beyaz perdedeki ilk rolüdür. Film büyük başarı gösteremedi. O ise aynı genç semih gibi hiç pes etmedi küçük roller almaya devam etti. Her küçük rolü doksana taksa da fark edilmeden kaldı. Kazandığı para artık yememeye başlamıştı, evde çocuklar aç bekliyor tabi. Bu olaylar sırasında ikinci çocuğu da oldu belirtmeden geçmeyeyim. Haliyle kazandığı para yetmeyince marangozluk yapmaya başlamıştır. Setlere dekor oluşturma işlerinde çalıştı, bir yandan da oyunculuk kovalamaktan da vazgeçmedi. Bir gün adeta tanrının ışıklarla süslediği bir gün, Harrison’a bir marangozluk işi geldi. İşe gittiği evin sahibi George Lucas’dı. Şansın bu kadarı denilir ya hani aynen o şekilde. Bu fırsatı iyi değerlendirerek adeta bir köylü kurnazı gibi Lucas’la arkadaş oldu. Harrison’da şimdi yakışıklı çocuk boylu poslu. Lucas’ın aklına yattı ve bir filmde oynatmaya karar verdi. Oynadığı birkaç film başarısız oldu ve onu üne kavuşturamadı. Harrison epik filmleri başrolü edasıyla yılmadı ve oyunculuk tutkusunu bırakmadı. George Lucas bu azmi gördü ve ikinci bir şansı hak ettiğini düşündü. Star Wars filminin oyuncu seçmelerine çağırdı. Han Solo karakteri için düşünülmemişti ama ekrandan okuma sırasında alaycı tavrından dolayı rolü kaptı. Han Solo rölünden sonra ismi dünya çapında duyuldu. O yıl doğan çocuklara Harrison adı verildiği de rivayet edilir. Ayrıca birçok ilkokula da ismi verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız