Başarısızlık Hikayeleri – Roy Raymond

0

Herkesin bildiği bir şirketin kurucusunu anlatacağım size. Adamın ismi Roy Raymond. 1947 doğumlu, Tufts ve Stanford Üniversitelerinde işletme eğitimi görmüş. Kişisel hayatı hakkında çok bir bilgi yok ama olmasına da gerek yok aslında. Burada önemli olan adamın başarısızlığı. Roy’un hikayesi eşine iç çamaşırı alıp gece hayatına renk katmak istemesiyle başlamıştır. Libidosuna yenik düşen Roy başına geleceklerden habersizce bir mağazaya gider. İç çamaşırı bölümünde tek başına alışveriş yapmaya gelen erkek olarak çok utanmıştır. Benim tahminime göre başı yerde göz göze gelmekten korkar şekilde reyonların arasında gezmiştir. Bu durum onu çok etkilemiştir. Kendisi gibi bu durumda kalıp, eşine veya sevgilisine iç çamaşırı almak isteyip de utancından alamayan bir çok erkek olduğunu düşündü. Haksız da değildi, erkekler bu tür durumlara düşmekten her zaman kaçınmışlardır. Roy kendisi gibi hemcinslerini düşünerek bir iç çamaşırı mağazası açmaya karar verir.

Roy_Raymond

Mağazanın ismi çok afilli olmalı. Sonuçta bakkal değil ki bu Burak Gıda diyip geçesin. Roy eşine dostuna isim sormaya başlar, hatta köydeki yiğenlerini bile arar. Neyse Roy’un aklına Kraliçe Victoria gelir. Victoria çılgın yatak odası maceralarıyla ünlü bir İngiltere kraliçesidir. Öyle ki düz sıradan iç çamaşırlar yerine daha farklı fantezilere yönelik bir şey seçmiştir. Vicrotia eşi Prens Albert ile biraz libidoları yüksek insanlarmış ve 9 adet çocukları olmuş. Neyse konu çok dağılmasın, Victoria’nın yatak odasındaki sırlardan ilham alarak dükkanın adını Victoria Secret koyar.

quenn_victoria
Yatak odasıyla ünlü Kraliçe Victoria

40 bin dolar bankadan borç alıp, 40 bin dolar da bibisinin çocuklarından borç alıp 1977’de Palo Alto’da ki Stanford Alışveriş Merkezi’nde ilk iç giyim mağazasını açmayı başarır. Mağazada sattığı ürünler klasik beyaz iç çamaşırları yerine gösterişli, kullanışsız ama seksi ürünler olmuştur. Dükkan ilk yılında 500 bin dolar kara geçer ve hemen 3 dükkan daha açar. Bu arada katalog oluşturmaya başlar. Katalog bu sektör için çok kullanılan bir şey değildi ama kullanılması işlerinin açılmasını sağladı. Ürünlerin mankenler üzerinde görülmesi galiba müşteriler için daha etkili olmuş olmalı.

catalog
Victoria Secret’in ilk kataloglarından biri

5 yıl sonra şirketin 6 şubesi ve 48 sayfalık kataloğu oldu. Yıllık kazancı 6 milyon doları buldu. Roy başarının sırrının kendisinde olduğunu düşündü ve şirketi satmaya karar verdi. 4 milyon dolara şirketi, Leslie Wevner’e sattı. Tüpraş bile bu kadar salakça satılmamışken Roy kendine çok güvendi ve 1982’de sattı. Tekrar sıfırdan başlayıp çocuk giyim üzerine satışa başladı. Piyasada 2 yıl dayanamayıp iflasını verdi. Kazandığı parayla ev araba almayan Roy sefaletin pençesine düştü. Artık yapacağı bir şey kalmamış, Victoria Secret’in ihtişamlı yükselişini izlemekten başka çaresi yoktu.

Victoria Secret şirketi 90lı yılların başında 1 milyar dolar değere ulaştı. Dünya çapında 1000’in üzerinde şubeye ulaştı. Roy yaptığı akılsızlığın pişmanlığını yaşamaya başladı. Sonunda buna dayanamadı ve 1993 yılında Golden State köprüsünden kendini atarak 46 yaşında yaşamına son verdi. İnternet ortamında sadece bir fotoğrafının bulunması da Roy’un sadece yaptığı başarısızlıkla anılacağının kanıtıdır.

Roy-Raymond Death
Victoria Secret’i kurdum ve köprüden atadım görseli

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız