Başarısızlık Hikayeleri – Yves Montand

0
Başarısızlık Hikayeleri - Yves Montand

Yves Montand, asıl adı Ivo Livi, İtalyan köylü çocuğu. Aslen Yahudi. Ne alaka diyebilirsiniz ama tanımanızı istediğim bi insan evladı. 1921 yılında İtalya’nın bozkırında tezenesiyle olmasa da Monsummano Terme’de doğdu. Fakir bi köy damında dünyaya gelip gelmediğinden emin değilim ama fukara bi aileden geldiğini biliyoruz. İtalyan faşizminden kaçmak amacıyla ailesi Fransa’ya göçmüş. Kim göçürmüş diye sorarsanız tabii ki Mussolini yüzünden. 1929 yılında ailesi Fransa vatandaşlığına geçti. Erken yaşta okulu bıraktı ve Marsilya sokaklarında serseriliğe başladı.

Başarısızlık Hikayeleri - Yves Montand

 

Genç yıllarında limanlarda çalıştı. Sonraları barlarda çalışarak nasırlı ellere veda etti. En son olarak da salon şarkıcılığı yapmaya başladı. Barda işe girip şarkıcılığa yükselmek her baba yiğidin harcı değildir. Bir gün yine sahne alırken Paris’te Édith Piaf kendisini keşfeder. Montand için dönüm noktası sayılabilir bu tanışma. Piaf nam-ı değer “kaldırım serçesi” Montand’ın elinden tutar ve sanat zümresiyle tanıştırır. Batting Joe ile Montand üne kavuşur ancak üne kavuştuğundan mıdır bilinmez 1 sene sonra Paif tarafından terk edildi.

Başarısızlık Hikayeleri - Yves Montand

 

Müzisyenlerle turnelere çıktı sonraları birçok filmde rol aldı. İlk filmleri ses getirmedi şimdi yalan yok. Zaten öyle aman aman rollerde de oynamadı. 1951 yılında Simone Singoret ile evlendi. Singoret ile birkaç filmde başrol oynadılar. Evliliği Singoret bu dünyadan gidinceye kadar devam etti. Evliyken Marilyn Monroe ile yasak bi aşk yaşamıştır.

Jean-Louis Trintignant’ın bir savcıyı ve Yves Montand’ın da solcu bir partinin önde gelen temsilcilerinden birini canlandırdığı Z adlı filmde (1969), barışın önemi, faşist çeteler ile hükümet içindeki güçlerin ilişkisi bağlamında derin devlet sorunsalı irdelenmektedir. Filmde Yunanistan’ın adı hiç verilmemesine karşın, aslında 1963 yılında suikasta kurban giden Grigoris Lambrakis ve çevresinde dönen olaylar anlatılmaktadır. Film, En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü kazanmıştır. Söz konusu film sansür nedeniyle uzun yıllar Yunanistan’da ve 1989’a değin Türkiye’de gösterilemedi.

 

1985 yılında eşi Singoret öldü. Kariyerinde düşüş beklenirken 1986 yılında Jean de Florette filmi ile kariyerde zirveye ulaştı. 1988 yılında ikinci kez evlendi. 1991 yılında öldü ve ilk eşi Simone Singoret’in yanına defnedildi. Hakkında çocuk istismarı yaptığına dair iddialardan tutun gayri meşru çocuğu olduğuna kadar bir çok iddia bulunmaktadır. Şimdi sizi billur sesiyle baş başa bırakıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız