Concealer Nedir? Concealer Nasıl Uygulanır?

0
concealer nasıl kullanılır

Makyaj çantasının olmazsa olmazı concealer yani kapatıcıları nasıl kullanılması gerektiği konusunda bilgiler derledik. Bu yazıda concealer nedir ? Doğru concealer nasıl seçilir ? Concealer çeşitleri nelerdir ? Concealer nasıl uygulanır ? sorularının cevabını vermeye çalışacağız.

Concealer Nedir ?

Makyaj yaparken kullandığımız ürünler ne kadar kusursuz olursa olsun bazen cildimizde çıkan bir sivilce ya da uykusuz ve yorgun olduğunuz günlerde göz altlarınızda beliren morluklara karşı ek bir ürün kullanmak gerekebiliyor. Günlük makyajda concealer olmadan makyajını bitirmeyen uygulayıcılar var fakat bu çok doğru bir işlem sayılmaz. Çünkü cildimizin ihtiyacı olan ürünleri tercih etmeliyiz. Örneğin kapatıcı kullanabileceğimiz kızarıklık, cildimizde ton farkı veya göz altlarınızda morluk yoksa kesinlikle kullanmanızı önermiyoruz.

Üst düzey bir kapatıcı göz kamaştıran görünümü elde etmenin anahtarıdır. Günümüzde mevcut en iyi kapatıcılar talk, macadamya yağı, öğütülmüş mika, titanyum dioksit ve shea yağı içeren yüksek kaliteli bileşenlerle formüle edilmiştir. Bu maddeler, renk değişikliği, lekeleri çıkarma ve göz koyu halkalar altında saklanmaya yardımcı olur. Kapatıcı ayrıca cilt tonunu hafifletmeye de yardımcı olur. Fondötenler ile ilgili bilmek istediklerinize buradan ulaşabilirsiniz.

Aydınlatıcı Olarak Concealer Kullanmak ?

Sadece cildimizdeki kırmızılıkları, izleri veya göz altı morluklarının görüntüsünü azaltmaya yönelik azaltmaya yönelik kullanılmıyor. Concealerı stratejik bir şekilde kullanarak aydınlatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Concealerı aydınlatıcı olarak kullanmak istiyorsak cilt tonunuzdan daha açık bir tonda concealer seçmelisiniz. Kaş üstüne, çene kemiğinin üzerine, burun kenarına az miktar uygulayıp parmak uçlarıyla yedirmeniz yeterli. Concealer uygularken fırça, sünger kullanabilir veya yüzük parmağınızın ucuyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Concealer Nasıl Seçilir ?

Birçok farklı formda ve renkte concealer bulabilirsiniz. Buradaki püf noktası concealer seçerken cilt tonuna, cildinizin ihtiyaçlarına ve makyaj yapma alışkanlığınıza dikkat etmenizdir. Cildindeki renk eşitsizliğinden şikayet edenler yeşil ve sarı tonları tercih etmeli. Göz altı morluklarını kapatmak isteyenler şeftali tonunu tercih etmeliler.

Ten renginizinden 1 veya 1.5 ton çok açık renkleri kullanmanız öneriliyor. Cilt tonunuza uygun olmayan çok koyu veya açık bir ton uygularsanız kapatmak istediğiniz kusurları daha belirgin bir hale getirirsiniz. Almak için seçtiğiniz concealerı boynunuzda denemelisiniz ve gün ışığında bakmalısınız. Eğer nereye sürdüğünüzü fark etmiyorsanız uygun concealerı seçmişsiniz demektir.

Kuru cildiniz varsa, kırışıklara yerleşeceğinden ve kuruluğu vurgulayacağı için mat bitişli bir concealer tercih etmemelisiniz. Kuru ciltler için fondöten tavsiyelerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Genişletilmiş gözenekli yağlı cildiniz varsa, bu dokular tıkanmaya ve gözenek görünümünü büyütme eğiliminde olduğu için krem ve stick concealer kullanmamalısınız. Karma ciltler için fondöten tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

concealer nasıl kullanılır

Yeşil: Renk skalasında kırmızının karşıtıdır. Yeşil ve kırmızı birbirini tamamlayan renklerdir bu da kapatıcılık etkisinin olduğunun göstergesidir. Cildinizdeki kırmızılıklardan rahatsızsanız yeşil renkde bir kapatıcıyı bölgeye uygulayıp rahatlıkla kamufle edebilirsiniz.

Mor: Mor renkte kapatıcıyı sivilce izlerinizin üzerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Keza mor da sarı rengin zıttıdır. Özellikle solgun ve sarıya dönük bir cilt tonunuz varsa oluşacak etkiye sizde şaşıracaksınız.

Pembe ve Somon: Eğer göz altlarınızda yeşilimsi, maviye çalan bir renk hakimse somon ve pembe pigmentli kapatıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu sayede çok iyi kapatıcılık sağlayabilirsiniz. Göz altlarınız çok az kullanmanız ve fırça yardımıyla çok hafif hareketlerle uygulamalısınız. Ellerinizle veya sünger yardımıyla da uygulayabilirsiniz fakat bu çizgilere dolmasına neden olabilir. Üzerine son işle olarak transparan pudra ile geçebilirsiniz.

Göz altlarınıza kapatıcı uygularken göz içinde başlayıp dışa doğru uygulamalısınız. Göz altlarınıza V şeklinde uygulamanız göz altındaki kusurları kapatırken aydınlatıcı bir etki oluşturacaktır.

Concealerı çok süreyim çok kapatsın mantığından uzaklaşarak kullanın çünkü tam tersi az kullanarak aydınlık görünüme kavuşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız