Dekoratif Beton Saksı Yapımı

6
Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Beton her tarzda eve bahçeye yakışan rahatlıkla kullanabileceğiniz dayanıklı ve şık bir malzeme. Özellikle son yıllarda betondan yapılan kendin yap objelerini sıkça görüyoruz. Bizlerde sizin için dekoratif beton saksı yapımını ve bunun yanında dekoratif beton obje yapımından bahsedeceğiz. Dekoratif beton saksı yapımındaki püf noktaları ve dekoratif saksı yapımındaki mimari trendlere de değineceğiz. Evinizin havasını temizleyen bitkilerle yapacağınız muhteşem saksıları buluşturmak isterseniz buradan bilgi edinebilirsiniz.

Bundan 20 yıl önce olsa absürt bulacağımız bu trend brütalist tasarım olarak adlandırılıyor. İlk kez İkinci Dünya Savaşından sonra Avrupa’da karşımıza çıkıyor. Savaş yüzünden tahrip olan evlerin çabucak yapılması gereken binaların etkisi olduğu düşünülmelidir. Şimdilerde beton grisi rengin mobilya renklerinde de çok sık görüldüğünü biliyoruz. Bir çok restaurant ve ev dizaynında betonun işlenmemiş görüntüsüyle karşılaşıyoruz. Bizde evlerinizde, iş yerlerinde kullanabileceğiniz beton objelerden örnekler gösterip, beton saksı yapımından bahsedeceğiz. Beton saksılarınızı teraryuma dönüştürmek için buradan bilgi edinebilirsiniz.

 

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

 

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı Harç İçin Malzemeler:

 • Çimento
 • Mermer Tozu
 • Derz Dolgu Malzemesi veya İnce Kum
 • Su

2 su bardağı çimento kullanılacaksa 2 su bardağı kum ve su eklemelisiniz. 1\4 kadar da derz dolgusu ekleyerek dekoratif beton saksı yapabilirsiniz. Malzemelerin oranı bu şekilde koyulabilir. Harcın kıvamını anlarsınız diyenler olmuştur bizde aynı şeyi söyleyeceğiz ama bu oranlar özellikle ilk kez yapacaklar için veya yapıp beton objesi kırılanlar için faydalı olacaktır.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı İçin Püf noktası önce kuru malzemeleri karıştırmanız. Bu harcı kek yapmak gibi düşünebilirsiniz. Daha sonra suyu ekleyerek karıştırıyorsunuz. Saksı için ortasını boş bırakacağınız bir aparata ihtiyaç duyacaksınız ; bunu kartonlardan kendiniz yapabilir veya balon, pet şişe koyabilirsiniz. Sonrasında kurumaya bırakmalısınız. Bir gün yeterli olabileceği gibi garantici yaklaşıp iki üç gün kadar da bekletebilirsiniz. Sonrasında sıra çiçeğinizi ekmekte olacak. Biz skulentleri ve kaktüsleri bu beton saksılara çok yakıştırıyoruz.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı İçin Püf noktası beton saksı veya obje hangisini yapmayı düşünüyorsanız; eğer beton çok pürüzlü görünüyorsa veya pürüzsüz bir obje olsun istiyorsanız kuruduktan sonra zımpara kağıdıyla zımparalamalısınız.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Ham beton görünümüne ek akrilik boyalarla şeritler çekerek boyama yapabilir. Kullandığınız mekanın dekorasyon rengine boyayabilirsiniz.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Havludan Beton Saksı Yapımı

Özellikle bahçe ve balkonlarınıza çok yakışacağını düşündüğümüz başka bir beton saksı yapımını paylaşacağız.

Havludan Beton Saksı Yapımı İçin Malzemeler

 • Eski bir havlu, bez veya battaniye
 • İnce Kum
 • Çimento
 • Su
 • Karıştırmak ve sabitlemek için iki kova

Havludan beton saksı yapımı için öncelikle ince kum, çimento ve su bir kova içerisinde karıştırılır. Karıştırmak için bir sopa veya tahta parçası kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken harcın cıvık bir halde olmaması tabi çok koyu da olmamalı. Havludan beton saksı yapımı için ikinci aşamada kullanacağınız havluyu bu harca iyice buluyorsunuz, defalarca daldırın çıkartın. Her tarafının harca bulandığından emin olun. Sonrasında kalıp olarak kullanacağınız kovayı ters çevirip havluyu üstüne yerleştirin. Kalıp olarak eski bir yoğurt kovasını kullanabilirsiniz. İnce iplerle sarıp kovanın etrafına iyice sabitleyebilirsiniz. Havludan beton saksı yapımında son aşama kuruması, bu bir kaç günü bulabilir. Havluyu oynatmadan bekleyin. Sonrasında arzu ettiğiniz şekilde boyayabilirsiniz.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Betondan Avuç Saksı Yapımı

Betondan Avuç Saksı Yapımı İçin Malzemeler

 • Eldiven
 • İnce Kum
 • Çimento
 • Su

Betondan avuç saksı yapımı oldukça basit ve orjinal duran bir dekorasyon fikri. Bu şık beton saksı fikri için yapmanız geren ince kum, çimento ve suyla yaptığınız harcı eldivenin içine doldurmak. Sonrasında eldivene olmasını istediğiniz şekli veriyorsunuz ve kurumaya bırakıyorsunuz. Kuruduktan sonra eldiveni makas yardımıyla rahatlıkla kesebilirsiniz. Bu yöntemi saksı olarak kullandık ama antrenize koyup anahtarlık olarak da kullanabilirsiniz.

Bu beton saksıların yanında yine aynı yöntemlerle evinize veya ofisinize bir çok obje yapabilirsiniz. Bir kaç örnek ekleyeceğiz. Aşağıya kaydırıp dekoratif beton saksı yapımı yazımızı okumaya devam edin. Kuru dallardan yapacağınız dekorasyon fikirlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

Dekoratif Beton Saksı Yapımı

 

6 YORUMLAR

  • Kivaminiz kek hamuru gibi akiskan olmalidir.İcerige baglayici olarak sonmus kirec kaymagi ve tugla kiremit tozu ekleyiniz digerleri haricinde.Kuruyan beton bir kac gun sabak aksam nemlendirimez ise catlama yapar.Bunlarla ugrasamam derseniz eger,sikafix rv_1 hazir hizli kuruyan beton kullanin.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız