Evde Saç Boyama Ve Püf Noktaları

0
evde saç boyama

Saç boyamak öyle sıradan bir şey değildir kadınlar bilir. İstenilen renge karar vermek, saça zarar vermeden uygulayabilmek, aynı tonu tutturabilmek, tüm bunlar tamamsa bile bir de yakışıp yakışmaması gibi bir ayrıntı vardır. Evde saç boyama ve püf noktaları yazımızda tüm bu ayrıntılara hakim olmanızı sağlayacak bilgiler edineceksiniz. Doğru bildiğiniz evde saç boyaması yaptığınızda sürekli tekrarladığınız, aslında saçınıza zarar veren işlemlerden de bahsedeceğiz. Şimdi kuaförler ne güne duruyor diyebilirsiniz ama kuaförlerinden memnun olmayan birçok kişi var. İstenilen rengin tutturulamaması evde saç boyama yapanların karşılaştığı bir sorun değil ne yazık ki. Bir de yanan ve yıpranan saçlar eklenince sizde evde saç boyamak isteyeceksiniz. Adım adım evde saç boyamak ve püf noktalarından bahsedelim.

Doğru Saç Rengine Karar Verin

Doğal saç renginize boyamayacaksanız saçlarınızı cilt renginize uygun olan tonlarda evde saç boyama yapmalısınız. Çok istediğiniz saç renkleri aslında hiç yakışmayacak, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterecek renkler olabilir. Bu yüzden bazı önerilerde bulunacağız. Beyaz tenli iseniz; kızıl, kumral, orta sarı, açık kahveli tonlar sizin için idealdir. Buğday tenli iseniz; siyah, kızıl, sarı tonlarında tercihleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Sarı tonları ve açık kumral renkler tercih edilecekse hafif de olsa makyaj yapmanız gerektiğini unutmayın. Çünkü bu tonlar biraz solgun gösterebilir. Eğer saçınızı ilk kez boyayacaksanız bir uzman görüşüne ihtiyacınız olabilir.

İstenilen renge karar verdikten sonra sıra kutu üzerindeki rengi tutturabilmekte. Bunun için kutu arkasında bulunan zemin rengi ve boyadıktan sonra olan saç rengine mutlaka bakın. Saç renginizin tonuna bakarak nasıl bir renk oluşacağını gözlemleyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu görseller yoğun spot ışığı altında çekilmekte. Bu yüzden firmaların katalogları inceleyerek daha gerçekçi inceleme yapabilirsiniz.

Evde saç boyama püf noktası; eğer beyazlarınız çıktığı için evde saç boyama yapıyor iseniz saç renginizin 2 ton kadar açığını tercih ederek gri saçlarınızı gizlemekte kolaylık sağlayacaktır.

evde saç boyama

Evde Saç Boyamak İçin Hangi Ürünü Almalıyız ?

Evde saç boyamak için yarı kit ve kit olarak iki tip ürün satılmakta. Yarı kit saç boyasının içinde krem boya, oksidan losyon, eldiven, saç bakım maskesi ve kullanma klavuzu vardır. Yarı kit saç boyalarıyla evde saç boyaması yapmak için boyama kabı ve fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Kit boyaların içinde evde saç boyama yaparken ihtiyacınız olan tüm malzemeler kutu içerisinde bulunur. Kit boyalar uygulama şişesiyle evde saç boyaması yapanlar için daha kolay olabilir. Fırça ve boya kabına ihtiyaç duymazsınız.

Evde saç boyama püf noktası; saçınızı boyamadan önce mutlaka kutu içerisinde bulunan kullanma talimatlarını okuyunuz. 

Eğer evde saç boyama işleminde birden fazla boyayı kullanmak isterseniz saçınızın arka kısmında bir tutamda önceden denemenizi tavsiye ederiz. İşin uzmanı olmadığınız için çıkan renk sizi memnun etmeyebilir zira. İşlem sonunda beğendiğin bir renk ortaya çıkarsa tamamını boyayabilirsin. Bu durumu kuaförüne danışarak renkleri nasıl karıştırabileceğini öğrenmek de iyi bir yol olabilir.

Cildinizi Korumaya Alın

Kuaförde yapılan saç boyamasında pek bulaşma olmuyor fakat evde saç boyaması yapacaksak bulaşmanın olmaması pek mümkün olmuyor. Saç boyasının cildinize devasa zararlı söz konusu değildir fakat bulaşan boyaları çıkarmak zor olabiliyor. Üstelik hassas bir cildiniz varsa kısa sürelide olsa ciltte yanma, kızarma gibi etkiler gözlemleyebilirsiniz. Bu gibi durumlardan korunmak için boyama öncesinde cilt hattınıza ve kulak kenarlarına krem veya vazelin sürmeniz gerekir. Aynı zamanda saçı yıkamadan önce boyanın bulaştığı yerleri dairesel hareketlerle hafif bir şekilde ovarsanız kolaylıkla çıkabilir.

Evde saç boyama püf noktası; eğer cildinize krem sürmeyi unuttuysanız lütfen durulama sonrasında aseton, kolonya gibi ürünleri cildinize sürmeyin. Durulamadan önce ıslak mendille yada bir pamuğa süreceğiniz kremle çıkartabilirsiniz.

evde saç boyama

Evde Saç Boyama Nasıl Yapılır ?

Krem boya ve oksidan losyonu iyice karıştırıp cildinizi kremlediyseniz evde saç boyama işlemine başlayabilirsiniz. Üzerinize eski veya gözden çıkartabileceğiniz bir tişört giymenizi öneririz çünkü boyayı damlatma olasılığınız mevcut. Ensenizi kapatacak şekilde omuzlarınıza havlu veya bir poşette koyabilirsiniz.

Saçınızı ortadan ve yanlardan olmak üzere dörde ayırmalısınız. Orta hattan başlayarak önden arkaya doğru boyayı saçınıza uygulayın. Ellerinizle iyice yedirebilirsiniz. Sonra kulak arkasında başlayarak sırayla iki kulak arasındaki saçlarınıza boyayı yedirin. Saçlarınızın boyanmayan yerlerinin ıslaklık veya sıcaklık olarak fark edebilirsiniz. Dipler boyandıktan sonra 15 dakika kadar beklenir. Sonrasında kalan kısımları, uçlara doğru boyayın. Saçlarınızı tutam tutam ayırıp avcunuzda sıkarak boyanın tüm saça nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer saçınızda beyazlardan şikayetçiyseniz boyama işlemine beyazın çok olduğu bölgeden başlayabilirsiniz.

Saç boyama püf noktası; doğru bilinen yanlışlardan biriside saçın boyama esnasında taranıp diplerdeki boyanın çıkarılmasıdır.

Sonrasında kullanma talimatına uygun olarak; ki bu genelde 40 dakika kadardır; boyayı saçınızda beklettikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz. Saçlarınızı duru bir su akana kadar iyi bir şekilde boyadan arındırmalısınız. Boyadan tamamen arındırdıktan sonra kutunun içinde var olan saç kremini boylarına ve uçlarına iyice yedirerek öneriye uygun bir şekilde saçta bekletmelisiniz. Genelde bu kremler bir köşeye konur ya da yarım yarım sonraki yıkamalara saklanır. Fakat bu oldukça yanlışdır. Evde saç boyamanın en etkili şekilde yapılması, boyanın saça tutunması ve bazı boyama sonrasında saçlarda oluşan sertliğin giderilmesi için saç kremlerinin kullanılması gereklidir. Sonrasında iyi bir durulama ile saçınızı bu kremden de arındırmalısınız.

Evde saç boyama yaparken önerilen sürelere uymak önemlidir. Bu boyamanın daha etkili olmasını sağlar. Önerilen sürelere riayet edebilmek için zamanlayıcı kullanabilirsiniz. .

Evde saç boyama püf noktası; eğer uzun ve kalın telli saçlarınız varsa bir kutu boya normal olarak yetmeyebilir. Bu yüzden ikinci hatta gerekliyse üçüncü kutuyu da ilave etmelisiniz.

Evde Saç Boyama Ne Kadar Kalıcıdır ?

Ortalama 4 hafta kalıcı olacak şekilde evde saç boyama işlemini tamamlamış oldunuz. Bahsettiğimiz boyalar yarı kalıcı boyalardır 4 ila 8 haftaya kadar kalıcılık gösterir. Kendi saç rengimizden çok acık bir tonda veya beyaz saçların yoğunluğundan dolayı evde saç boyama yapıldıysa ortalama 3 hafta içinde dip boyası zamanı gelecektir. Fakat evde saç boyamanın daha kalıcı olması için boyalı saçlar için üretilen şampuan ve saç kremi kullanarak saç renginizi daha kalıcı hale getirebilirsiniz. UV filtreli ürünlerle güneşin saçınıza olan zararlı etkilerinden korunmuş olursunuz.

Kalıcı boya kullandıysanız bu boyalar saçınızda çok uzun süre, dipten gelen kendi saçlarınız tüm saçı kaplayana kadar kalır. Geçici boyalar sprey olanlar saçlar yıkanana kadar, boya formatındakiler ise 2-3 güne kadar saçta kalabilir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız