Makyajın ana malzemelerinden biri olan fondöteni doğru seçmek bütün makyajınızı etkiler. Cildinize uygun ve kaliteli bir fondöten kullanmazsanız, güzelleşmek yerine daha kötü bir görüntüye sahip olursunuz. Fondötenin makyaj malzemesi olarak işlevi cilt renginde dengeyi sağlamak, pürüzsüz, duru bir görünüme kavuşmaktır.

Fondöten konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

Fondöten kullanımında en sık yapılan hata, ten rengine uygun tonu seçmemek. En büyük hata fondöteni bileğimizde ya da elimizin üstünde denemektir. Bilek ya da elimizin üstü yüzümüz ve boynumuzla aynı renkte değildir fakat fondötende önemli olan şey boyun ile yüzün renk uyumunun sağlanmasıdır. Bazı fondötenler gün içinde oksitlendiği için ten renginizden daha koyu durabilir. Mağaza ışıkları yanıltıcı olabileceği için fondöteni oradaki makyaj artistine uygulatıp gün ışığında bakın. O an fondöteni almak yerine cildinizde bir gün boyunda taşımayı deneyin. Rengine ve cildinize verdiği reaksiyona daha iyi karar vermiş olursunuz.

Her mevsimde aynı fondöteni kullanmak, en sık yapılan hatalar arasında. Yazın ve kışın cildin ihtiyaçları aynı olmaz. Kışın cilt daha kuru, yazın ise terlemenin de etkisiyle daha yağlıdır. Bu yüzden yazın yağ bazlı fondötenlerden ziyade su bazlı fondötenleri kullanmak cildin tıkanmamasını sağlar.

Makyaja başlamadan önce her daim cildine günlük bakımını sağlamak gerekiyor. Nemlendirmek sadece kuru ciltler için değil her cilt tipi için önemlidir. Bu uygulama, makyajının hatasız görünmesi için büyük önem taşıyor. Aksi takdirde fondöten ince çizgileri ve gözenekleri daha çok belli edecektir.

Piyasada şuan her cilt tipine göre fondöten bulmak mümkün. Cilt tipleri kendi içinde Normal Kuru Yağlı ve Karma olmak üzere dört gruba ayrılır. Peki sizin cilt tipinize uygun fondöten nedir?

Yağ içermeyen mat bitişli fondötenler: Yağlı ciltler için en uygun fondöten çeşididir. Mat bir bitiş sağlar parlaklık yoktur. Çoğu yağsız fondöten azdan orta dereceye kadar kapatıcıdır fakat kat kat uygulanarak kapatıcılıkları arttırılabilir. Ciltteki yağ oranına göre yağ kontrolünü sağlar. Pudra ile sabitlenince bu süre daha da uzatılabilir. Yağ içermediği için akne oluşumuna müsait ciltlerde bir tepkime yaratmaz. Karma ciltler için fondöten tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

fondöten dosyası

 

Uzun süre dayanan mat bitişli fondötenler: Aşırı yağlı ciltler için uygundur. Formül olarak neredeyse yukarıda bahsettiğim fondötenle aynı özelliklere sahiptir fakat yüzde daha uzun dayanır. Bu kategorideki fondötenler de yağ içermez. Sıcak iklimlerde yaşayan insanlar için daha uzun dayanıklı olması nedeniyle uygun bir tercihtir. Tek eksisi çok fazla pudra içerdiği için dağıtırken hızlı olmakta fayda var çünkü çok hızlı sabitlenir. Bu tür fondötenler kuru ve ya normal cilt için uygun değildir çünkü bir süre sonra oksitlenip ciltteki kuru bölgeleri öne çıkarıp pul pul bir görüntüye sebep olur.

fondöten dosyası

 

Nemlendirici likit fondötenler: Normal ve kuru ciltler için uygundur. Satin ve ya satin mat bir bitişe sahiptir. Yağ içermeyen fondötenlere nazaran bir tık daha kalın yapıdadır. Azdan ortaya doğru kapatıcılık verir. Cilde uygulaması kolaydır. Pudra içermediği için krem allık krem bronzer gibi ürünlerin üzerine uygulanması kolaydır. Ciltte ağırlık yapmadan sağlıklı parlak bir görüntü verir. Karma ciltler için asla uygun değildir yağlı bölgelerin daha da kötü gözükmesine sebep olur.

fondöten dosyası

 

Kompakt fondötenler: Normal, çok az yağlı ve çok az kuru ciltler için uygundur. Çok az dememin sebebi örneğin cilt bir tık daha kuruysa kuru bölgeleri daha da kurutup pul pul bir görüntüye sebep olur. Eğer pudra ışıltı içermiyorsa mat bitiş sağlar. Fırça ile uygulandığı zaman azdan ortaya doğru fakat süngerle uygulandığı zaman tam kapatıcılık verir. Fazla kapatıcılık istenip çok uygulandığı taktirde ciltte maske etkisi yaratabilir. Dikkatli uygulandığı zaman cildi pürüzsüz gösterir ve ağırlık yapmaz.

fondöten dosyası

 

Stik fondötenler: Sadece yağlı cilt için uygundur. Bir çok makeup artistin tercih etmediği fondöten çeşitidir. Çünkü bu tarz fondötenler çok kalın yapıya sahiptir ve cildi daha çok tıkadığı için akneye meyilli ciltlerde akne probleminin daha çok artmasına neden olabilir. Çok kremsi bir bitişe sahip olduğu için çizgilere dolma yapabilir. Islak süngerle uygulanması en uygun uygulama yöntemidir.

fondöten dosyası

 

Renkli nemlendiriciler (örneğin BB kremler) : Normal ve kuru ciltler için uygundur. Ciltteki renk eşitsizliklerini düzeltir ve çok az kapatıcılık verir. Ciltte ağırlık yapmaz. Günlük kullanıma gayet uygundur cildi maskelemez. Pudra içermediği için krem allık ve bronzer ile kullanılabilir.

fondöten dosyası

 

Mineral fondötenler: Kendi içinde likit ve pudra olarak ikiye ayrılır. Mineral fondötenler öğütme sistemleri sayesinde en ince formdadırlar ve özel formülleri yüzde yokmuş hissi uyandırırlar. Ciltteki kırışıklık, kızarıklık ve ince çizgilerin daha az görünmesini sağlarlar. İçeriğindeki güneş koruyucu özelliği sayesinde cildin daha genç ve sağlıklı görünmesine katkıda bulunurlar. Akne, leke problemi yaşayan kişilerde iyileştirici özelliğe sahiptirler. Cilt problemlerinin iyileşmesine yardımcı olurlar.

fondöten dosyası

 

Cilt tipimize uygun fondöteni seçtik peki yüzümüze nasıl uygulayacağız? Mükemmel ten makyajının en önemli noktası kullanılan aplikatörlerdir. Yanlış fırça veya yanlış sünger seçimi bütün makyajı çöpe atmak demektir. 

Duo Fibre Fırçalar: Bu fırçalar sık kıllardan oluşan geniş ve düz uçlu fırçalardır. Kusursuz uygulama sağlar. Dairesel hareketlerle uygulandığında fırça izi bırakmaz. Likit ürünleri uygularken doğal bitiş sağlar.

fondöten dosyası

 

 

Flat Kabuki Fırçalar: Diğer fırçalara nazaran daha yumuşak ve sık kıllara sahiptirler. Kılların yapısı nedeniyle hiç fırça izi bırakmaz. Yoğun yapıdaki fondötenleri pürüzsüz ve eşit bir şekilde uygular.

fondöten dosyası

 

Kedi Dili Fırçalar: Düz yapıya sahip temel fondöten fırçalarıdır. Çapraz uygulandığında fırça izi bırakmaz. Çok fazla kapatıcılık vermez. Sivri ucu sayesinde burun kenarları gibi ulaşılması zor yerlere ulaşır.

fondöten dosyası

 

Beauty Blender: Özellikle kuru ciltler için en güzel fondöten uygulaması sağlar. Islak bitişlidir. Fondötenin maske gibi durmasını engeller. Cildin daha doğal ve canlı görünmesini sağlar.

 

fondöten dosyası

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız