Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer ?

1
göz altı morlukları nasıl geçer

Tam bir baş belası olarak tanımlayabilir göz altı morluklarını. Özel ve sosyal yaşamımızda ifademizi, iletişimi tamamlayan şey bakışlarımızdır. Göz ve göz çevresi yaşımızı, sağlık durumumuzu, özel ve sosyal ilişkilerimizi hatta psikolojik durumumuzu çevremize yansıttığımız alandır. Kimse sağlıksız ve yorgun görünen bakışlardan memnun değildir. Bu durumu çözüme kavuşturabilmek için göz altı morlukları neden olur ? ve göz altı morlukları nasıl geçer ? sorularına yanıt arayacağız.

Göz Altı Morlukları Neden Olur ?

Göz altı morluklarının; yaşa, yaşlanmaya, genetik ve çevresel faktörlere bağlı olan birçok sebebi vardır. Meraklanmayın çünkü her sorunun çözümü mevcut. Öncelikli olarak söylemeliyiz göz altı morlukları her zaman bir kozmetik sorunu olmayabilir. Altında yatan neden var olan hastalıklarınız olabilir. Demir eksikliği, karaciğer ve böbrek hastalıkları gibi ciddi sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Yapısal, kalıtsal olabileceği gibi sigara ve alkol kullanımına, yetersiz beslenme, yetersiz uyku gibi sebeplerde söz konusu olabilir.

Bu durumu anlayabilmek için uzmanların önerdiği bir test var. Göz altı gerilerek yaklaşık 30 saniye kadar hafifçe baskı uygulanır. Bunun sonucunda morluk daha belirgin bir hal aldıysa genetik bir durumun, azaldıysa alerjik sebepler veya göz altındaki damarlara bağlı olduğu düşünülebilir.

Yetersiz ve dengesiz uyku yorgunluğa, solgun bir cilde ve göz altı morluklarına sebep olur. Yine  düzensiz ve dengesiz beslenme, güneşten kaynaklanan zararlı UV ışınlarına maruz kalmak, yaşlılık gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Kadınlarda regl ve gebelik dönemlerinde de değişen hormonal sistem ve yorgunlukla göz altı morlukları görülebilir.

Göz altı morluklarını giderebilmek, hatta oluşumunu engellemek için; günde 7 saat uyumuya, vitamin, mineral ve demir açısından zengin ve dengeli beslenmeye, vücuda yeterli miktarda su almaya dikkat etmelisiniz. Sigara, alkol, kahve, çok ağır makyaj yapmak, makyajı temizlemeden uyumak gibi alışkanlıklardan uzak durmalısınız.

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir ?

Göz altı morluklarının tedavisi nedene bağlı yapılır. Genetik faktörlerin söz konusu olduğu göz altı morluklarında iki tip söz konusudur. Birincisi aşırı esmer teniniz varsa göz altları kahverengi, morumsu bir renk alır. Bu ciltteki melamin pigmenti ile ilglidir. Bu durumda lazer yöntemiyle derinin ince ince soyularak deri rengi açılır. Koyu tenli kişiler kimyasal peeling ve lazer gibi yöntemleri tercih ederek göz altı morluklarından kurtulabilirler.

İkincisi aşırı açık tenli kişilerde göz altındaki damarlar ciltte rahatlıkla görülebilir durumda olabilir. Göz çevresinin çok ince olması veya göz altındaki yağ yastıkçıklarının incelmiş olması ise göz altına uygulanacak olan özel dolgu enjeksiyonu ile bu bölgenin normal kalınlığa ulaşması sağlanır. Ve göz altı morlukları tedavi edilebilir. Genetik faktörler konusunda kendimiz etkili bir sonuç alamayacağımız için mutlaka bir uzmandan görüş alınmalıdır. Uzmanın tavsiye edeceği onarıcı yöntemler denenmelidir.

Dış etkenlerin sebep olduğu göz altı morlukları söz konusu ise doğal yöntemlerle yapılacak maske ve pansumanlarla bu sorun ortadan kaldırılabilir. Yazının sonraki aşamalarında doğal yöntemlerden sıkça bahsedeceğiz. Alerjik etkilere bağlı bir göz altı morluğu söz konusu ise alerjiye sebep olan durumlardan uzak durmak en doğrusu olacaktır. Alerjik bünyelerin göz altları daha hassas ve daha kurudur. Bu bölgeye uygun nemlendiricilerle bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

göz altı morlukları

Basur Kremi Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi ?

Basur kreminin göz altlarına uygulanması toplumda iyi gelir olarak bilinen teoride doğru fakat pratikte faydadan çok zarar sağlayabilecek bir şeydir. Bu kremlerin kan toplanmasını azaltan ve uygulama bölgesindeki damarları büzücü özelliği vardır. Göz altı morluklarının bir sebebi de damarlara kan toplanması olduğu düşünülünce basur kremlerinin göz altı morluklarına iyi geleceği düşünülebilir. Fakat unutulmaması gereken durum basur kremlerinin uygulandığı deri ile göz altındaki deri oldukça farklıdır. Göz altlarında tahrişe ve göz altı morluklarının çoğalmasına neden olacaktır. Bu sebeple bu tarz kremleri göz altı morluğu için kullanmak yanlış olacaktır. Başka amaca yönelik ilaçları farklı hastalıklarda kullanmayın.

Göz Altı Morlukları Püf Noktası; Cilt temizliğinizi yaptıktan sonra yaşınıza ve cilt tipinize göre olan bir göz altı nemlendiricisi mutlaka kullanın. Bu nemlendiricinin içinde A, C, E, retinol içeriyor olmasına özen gösterin. 

Doğal Yöntemlerle Göz Altı Morluklarına Çözüm

Göz Altı Morluklarına Çay Kürü

Çayın göz altı morluklarına ve göz altı torbalarına iyi geldiği bilinmekte. Günlük olarak demleme çayları pamuğa batırarak ya da poşet çayları atmayarak gözlerinizde bekleterek göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz. Bu pansumanı yeşil çay ile de yapabilirsiniz. Hatta yeşil çay daha etkili sonuçlar verecektir. Gözlerinizde 10 dakika kadar bekletmelisiniz. Soğuk çay poşetleri göz altı morluklarına iyi gelecek, göz yorgunluğunuzu giderecektir.

Göz Altı Morluklarına Gül Suyu Maskesi

Kullanacağınız malzemeler yalnızca gül suyu ve biraz süt. Gül suyu ve soğuk sütü karıştırıp pamuğa batırıp gözlerinizde 15 – 20 dakika kadar bekletmelisiniz.

Göz Altı Morluklarına Çözüm

1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı karıştırılıp göz altlarına sürülür. Ve biraz bekletip yıkayabilirsiniz. Bir hafta sonunda bile değişimi fark edeceksiniz.

Göz Altı Morlukları Püf Noktası ; göz altı morluklarını geçirmeye çalışırken paylaştığımız bilgiler doğrultusunda mutlaka iyileşme sağlanacaktır. Fakat paylaştığımız pansuman ve maskelerin daha etkili olması için mutlaka hafif hareketlerle masaj yapmalısınız. Kan dolaşımını hızlandıracak ve uygulanan ürünlerin emilimini arttırmış olacaksınız.

göz altı morlukları

Göz Altı Morluklarına Maske Tarifi

Tarifini Suna Dumankaya’dan aldığımız göz altı morlukları için çok etkli bir maske. İhtiyacımız olan malzemeler ; 1 çorba kaşığı prinç, 1 çay kaşığı yaş maya, 1 çay kaşığı bal, 2 damla zeytinyağı. Prinçi kaynatıp üste çıkan köpüğünü ayırıyorsunuz. Ve diğer malzemelerle karıştırıyorsunuz. Bu tarifi her gün, haftada 3 gün ya da hafta sonları uygun olduğunuz her zaman yapabilirsiniz. Bir haftanın sonunda göz altlarındaki aydınlığı fark edeceksiniz.

Buharla Göz Altı Morluklarına Çözüm

Kaynattığınız suyun buharını yüzünüze tutuyorsunuz. Güz altı morukları ve şişlikleri nefes alan deri ve hızlanan kan dolaşımıyla azalıyor. Bu sayede gözenekleriniz açılır ve maske yapmaya uygun bir zemin oluşmuş olur.

Buzla Yapılan Kompres Göz Altı Morluklarını Azaltır

Uyandığınızda veya haftada üç -dört gün uygulayabileceğiniz buz ile kompresle göz altlarını uyarıp göz altı morluklarını hafifletebilirsiniz. Bu kompreslerle göz yorgunluğu ve şişliğini de giderebilirsiniz. Böylelikle daha canlı bir görünüm elde edersiniz.

Çok Etkili Göz Altı Morluklarına Maske

İhtiyacınız olan malzemeleri göz altının uygulama alanını düşünerek eşit olarak ekleyin. Maydanoz, salatalık ve patates. Salatalık ve patatesi rendeleyip maydanozu içinde ezebileceğiniz gibi blenderla daha kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ardından bir gazlı beze ihtiyacınız olacak. Gözlerinize uygun bir şekilde önceden kesmeniz işinizi kolaylaştıracaktı. Malzemeleri gazlı bezin içine yayarak göz altlarında 20 dakika kadar bekliyorsunuz. Yaptığınız anda farkı hissedebileceğiniz bir maske.

Göz altı morluklarıyla savaştığı bilinen salatalık, patates, kivi gibi sebze ve meyveleri gün içinde istediğiniz kez göz altlarında bekletebilirsiniz. Göz altı morluklarına iyi gelen bir başka ürün türk kahvesidir. Gün içinde içtiğiniz kahvenin telvesini veya kuru kahveyi bir iki damla zeytinyağı ile karıştırıp göz altlarında bekleterek göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız