Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

1
güçlü kadınların izlemesi gereken filmler

Toplumda önce kadınların güçlü olması gerektiğini düşünenlerdeniz. Her anlamda toplumsal veya özel her durumda ve alanda kadınların hep başarılı olması temennnisi içindeyiz. Günümüz sinemasına baktığımızda yine erkek egemen bir kulvarda olduğumuz aşikâr. Fakat kadınların geri planda olmadığını, başardığını, başaracağını gösteren filmlerde var. Kadınları konu alan ve güçlü kadınların izlemesi gereken 10 filmi derledik. Günümüzde ne yazık ki temel haklarını dahi kullanamayan, baskılanan, küçültülmeye çalışılan kadınlar var. Var olan haklarını kullanan kadınlarda toplu tüfekli olmasada bir savaşın içerisindeler. İzlediğinizde kendi savaşınıza destek bulacağınız belkide size ışık olacak filmler…

10. Mona Lisa Smile – Mona Lisa Gülüşü 2003

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

Mona Lisa Gülüşü’nün yönetmenliğini Mike Newell yaptı. Senaryosunu Lawrence Konner ve Mark Rosenthal yazdığı filmde, Julia Roberts, Maggie Gyllenhaal, Kirsten Dunst, ve Julia Stiles rol almıştır. Hikaye 1953 yılı Amerika’sında geçiyor. Julia Roberts’ın canlandırdığı sanat tarihi öğretmeni  Katherine Watson’ın kız koleji olan Wellesley’e gelmesiyle başlıyor. Burada akademik kariyerde ziyade kızların nasıl bir evlilik yaptıklarıyla değerlendirildiğini görüyor. Ve olaylar gelişir. Kadına biçilen rolün anlatıldığı güçlü kadınların izlemesi gereken filmlerden.

9. Stepmom – Omuz Omuza 1999

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

1999 yapımı filmin yönetmenliğini Chris Columbus yapmış. Ed Harris ve Julia Roberts’ın başrolleri oynadığı film güçlü kadınların izlemesi gereken filmler arasında.

8. G.I Jane – Jane’in Zaferi 1998

güçlü kadınların izlemesi gereken filmler

Teğmen Jordan O’Neill çok zorlu görevlerin üstesinden gelen bir ekipte tek kadın olarak göz önündedir. Birliğin eğitimleri dahi erkeklerin kaldıramayacağı türden olduğu için bir kadının böyle bir birlikte olması tartışmalara yol açıyor. Eğitim henüz tamamlanmamışken acil bir görev verilir. Sinemanın heyecan verici yönetmenlerinden biri olan Ridley Scott’ın 90’lar döneminden olan G.I Jane’in başrolünde Demi Moore var. Moore’a Viggo Mortensen, Anne Bancroft ve Jason Beghe gibi isimler eşlik ediyor.

7. Frida 2002

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan 2002 yılında çevrilmiş biyografik film. Film 6 dalda Akademi Ödülü’ne aday olmuş ve makyaj ve özgün müzik dalında 2 Oscar kazanmıştır. Frida’nın sanat ve özel hayatında yaşadığı tüm zorluklara gögüs germesi, kadınların karşılaştığı tüm zorluklara karşı mücadele etmesine ilham sağlayacak harika bir film.

6. Demir Çeneli Melekler – Iron Jawed Angels 2004

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

2004 Amerikan yapımı film Alice Paul ve Lucy Burns’ün gerçek yaşam hikayelerini anlatan biyografik film. Amerikan kadınlarına oy hakkı kazandırmak için verilen mücadeleyi anlatan güçlü kadınların izlemesi gereken filmlerden. Hilary Swank ve Frances O’Connor başrolde.

5. Kör Nokta – The Blind Side 2009

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

The Blind Side, John Lee Hancock tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan yapımı bir film. Michael Lewis’in 2006 yılında yayımlanan The Blind Side: Evolution of a Game adlı kitabından uyarlandı.

4. Unutma Beni – Still Alice 2015

Güçlü Kadınların İzlemesi Gereken 10 Film

Alice Howland Alzheimerın başlangıç evresinde olduğunu öğrenir. Bu hastalık, eşi ve üç çocuğuyla hayatını sorgulamasına, insan ilişkilerine farklı bir gözle bakmasına sebep oluyor.  Alice,’in  Alzheimer’la mücadele etmesini anlatan filmde Julianne Moore ile birlikte Kristen Stewart, Alec Baldwin ve Kate Bosworth başrolleri paylaşıyor.

3. Bir Geyşa’nın Anıları – Memoirs Of A Geisha 2005

güçlü kadınların izlemesi gereken filmler

Amerikalı yazar Arthur Golden’ın en çok satanlar listesindeki romanından uyarlanan 2005 yılı Hollywood yapımı, bir Geyşa’nın hayatını anlatan film 6 dalda Oscar!a aday gösterilmiş, 3 dalda Oscar kazanmış.

2. Tek Başına – North Country 2005

güçlü kadınların izlemesi gereken filmler

Tek Başına 2005 yapımı, Akademi Ödüllerine aday gösterilmiş güçlü kadınların izlemesi gereken filmlerden. Gerçek hayattan uyarlanan film madende çalışmak zorunda olan bir kadının erkek egemen bir sektörde direnişini anlatıyor. Şehirdeki ilk cinsel taciz davasını açması konu alınan film cesur olması gereken kadınlara ilham verecek.

1. Annem Hakkında Her Şey – Todo Sobre Mi Madre 2000

güçlü kadınların izlemesi gereken filmler

Annem Hakkında Her Şey, 1999, İspanya-Fransa ortak yapımı güçlü kadınların izlemesi gereken bir film. Film AIDS, eşcinsellik, travestilik, inanç ve varoluşçuluk gibi karmaşık konulara değinen Oscar’lı bir film.

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız