Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Öneriler

0
her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler

Kimimizin çocukları biraz yaramaz, çok sık misafir ağırlıyor ya da evimizi evcil hayvanlarla paylaşıyor olabiliriz buna bir de yoğun çalışma temposu eklenince ev temizliği zorlaşıyor. Dağınık evler duygusal ruh halimizi konsantrasyon yetimizi dahi etkiliyor. Kirli ve dağınık evlerde misafir ağırlamak tam bir işkenceye dönüşebilir. Bu yazımızda her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler  hazırladık.

Her zaman temiz ve düzenli evler için öncelikli olarak evinize uygun mobilyalar seçilmeli; raflı mobilyalar, duvar askıları ve ıvır zıvır eşyalar için kutulardan faydalanabilirsiniz. Duvarlarımızda kullanacağımız açık renkler (beyaz, krem vs. gibi) daha temiz ve ferah bir ev görünümü sağlayacaktır. Ayrıca küçük evleri daha geniş göstermek için açık tonlar tercih edilmelidir. Evinizde çok eşya bulundurmak özellikle işlevsiz eşyalar evinizin temizlenmesini zorlaştıracaktır, önerimiz bu eşyalardan kurtulmanız. Her zaman temiz ve düzenli evler için verdiğimiz bu önerilerin yanında aşağıya sıralayacağımız maddelere bir göz atın.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Organize Olun

Her zaman temiz ve düzenli evlerin en önemli özelliği organize olmasıdır. Organize olmaktan kastımız eşyaların yerli yerinde olmasıdır, tabi bunun için eşyalarınızın yani dolabınızdaki giysilerin, takılarınızın, kitapların, oyuncakların, temizlik malzemelerinin belli bir yerinin olması gerekli. Böylelikle ortalıkta kalacak dağınıklıkların önüne geçmiş olursunuz. Her zaman temiz ve düzenli evler için kuru dallardan dekorasyon fikirleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Evinizi Havalandırın

Evin yeterince havalanmaması kötü kokulara sebep olacaktır. İçeriye yeterince oksijenin girmesine izin vermiyorsanız eviniz kirli kalacaktır. Aynı zamanda evi düzenli havalandırmak evdeki nemi gidereceği için alerjik rahatsızlıklara yakalanmanızı önler. Her güne cam ve pencereleri açarak başlayın, evdeki karbondioksitten kurtulun. Evde kül tablası, çöp kutuları gibi koku yayacak şeyleri en hızlı şekilde evden çıkarın. Evinizin havasını temizlemenize yardımcı olacağını düşündüğümüz evin havasını temizleyen bitkiler yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Tozlardan Kurtulun

Malum evlerde toz birikiyor hele evi sık havalandırmak gerekliliği daha çok toz birikmesine sebep oluyor. Tozların birikmesini beklemeden mikrofiber bezler yada suyla temizlik yapan temizlik robotlarıyla temizleyebilirsiniz.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Püf Noktası: evinizde biriken tozları azaltmak için balkonunuzu düzenli olarak silebilir veya yıkayabilirsiniz. Evinize ferahlık geleceği gibi biriken tozları da azaltabilirsiniz. Düzenli olarak pencere kenarlarını silmek de faydalı olacaktır.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Yataklar Odaları

Her sabah uyandığınızda yatağınızı toplayın. Beş dakika sonrasına ertelemeyin. İlk iş olarak yatağınızı toplamak güne zinde başlamanızı sağlar, tekrar uyku fikrini aklınızdan çıkartmanıza yardımcı olur. Her zaman temiz ve düzenli evler için ilk önce yatakların toplanması giysilerinizi veya yatak odasında toplamak istediğiniz eşyalar için yer kazandırır.

Her zaman temiz ve düzenli evler için en önemli püf noktası yeterli depolama alanlarının olmasıdır. Bunu organize edebileceğiniz alanlardan biriside yatak odalarıdır. Her evde sık kullanılmayan veya derlenmesi zor olan minik eşyalar vardır. Bunları düzenlerken kutulardan faydalanabilirsiniz. Evdeki her birey için bir kutu ayarlayabilirsiniz, böylelikle evdeki her bireyin eşyaları bir kutuda toplanır.

Kapaksız dolap ve raflarınız varsa önüne bir örtü yerleştirebilirsiniz. Böylelikle hem şık bir görüntü oluşmuş olur hemde dağınıklığınız gizlenir.

her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Temizliği Programlayın

Her zaman temiz ve düzenli evleriniz olsun istiyorsanız temizliği ertelemeyen. Haftanın belli gün ve saatini temizliğe ayırın. Yapacağınız programa sadık kalın, ertelemeyin ve değiştirmeyin. Yapacağınız ev işlerini listeleyip bir şeyleri atlamadığınıza emin olabilirsiniz. Yapacağınız işlere bir süre koyabilirsiniz, böylelikle yapacağınız işe konsantre olur dağılmazsınız. Örneğin; yatak odası 20 dakika, mutfak 40 dakika gibi.

Aile fertlerini de temizlik programına dahil edin. Her zaman temin ve düzenli evler istiyorsak üstesinden diğer fertlerle birlikte gelebiliriz. Tek kişi dağıtmıyoruz neticede değil mi ? Temizlik günlerinde onları da programa dahil edin ve birlikte bir şeyler yapmanın keyfini çıkarın. Temizlik eğlenceli bir hal alsın.

her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Mutfaklar

Evimizin odalarında olan fazlalıklarından kurtulduğumuz gibi mutfaktaki fazlalıklardan da kullanıyoruz. Mutfak tezgahında elektronik aletler, yemek kitapları, kavanozlar vs. gibi fazlalıkları sanki evdeki yerleri orasıymış gibi oracıkta bırakmıyoruz. Her zaman temiz ve düzenli evler için tezgahımızda duran fazlalıkları mutfak dolaplarımıza yerleştiriyoruz. Tezgahımızda ne kadar az eşya olursa o kadar temiz ve ferah mutfaklarımız olur.

Her zaman temiz ve düzenli evler için bir diğer yapılması gereken mutfakta kirli bulaşık bırakmamaktır. Kullandığınız tabak, bardakları hemen bulaşık makinasına yerleştirin ki kirli bir mutfak görüntüsü oluşmasın. Mutfak lavabosunda bulaşık olmamalı ve kirli bir lavabo görüntü oluşmadan mutfak lavabosunu da temizlemelisiniz. Her yemekten sonra akşam bulaşıklarını makinaya yerleştirdikten sonra uygun deterjanlarla ocağınızı temizlemeniz zor lekelerin oluşumunu engeller. Böylece uzun saatler boyunca temizlik yapmakla uğraşmazsınız.

Her zaman temiz ve düzenli evler için püf noktası mutlaka çöpünüzü çıkartın. Evden çıkarmadığınız koku yapan şeyler, çöpler eve yayılacak hatta belkide temizlemesi daha zor olan perde, koltuk döşemesi gibi kumaşlara sinecek. Temizliğin zorlaşmaması için buna izin vermeyin ve çöpleri zamanında çıkarın.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Aldığını Yerine Koy

Dünyanın en basit formülü ve galiba bu yazının içeriğinin özeti bu madde. Her zaman temiz ve düzenli evler için kullanılan şeylerin yerli yerine konması şart. Örneğin tv izlediniz battaniye üstünüzde fakat katlayıp yerine koymadınız veya eve gelip çantanızı bir köşeye ceketinizi bir kenara koydunuz, şayet böyleyse dağınıklık sizin göbek adınız. Çok basit bir şey yaparak evdeki dağınıklığın oluşmasını önleyeceksiniz. Yani dağıtmazsan toplamana da gerek kalmaz. Eve milyon tane kutu veya raf yapılabilir ama siz eşyalarınızı yerine koymayı bilmiyorsanız hiç bir önemi yok. Üşenmeyin, sonra kaldırırım demeyin. İlk günler zor gelebilir fakat sonra alışacaksınız.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Antreler 

Antreler her zaman temiz ve düzenli evler için önemli bir ayrıntı. Evin ilk girişi, misafirlerimizi karşıladığımız alan gerçekten çok önemli. Burada her açıdan uyum ve düzen olmalı. Her zaman temiz ve düzenli evlerin ilk adımı antreler diyebiliriz. Antrelerinizi dekore ederken giysi ve ayakkabılarınızı ortada bırakmayacak geniş ve kapaklı vestiyerler tercih etmelisiniz. Her zaman temiz ve düzenli evler için dekoratif beton saksı yapımı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

her zaman temiz ve düzenli evler için öneriler

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Çamaşır Biriktirmeyin

Her zaman temiz ve düzenli bir ev istiyorsanız çamaşırlarınızı yıllık yıkarmışcasına biriktirmeyin. Artık bir çok makinenin 15 dakikalık veya 30 dakikalık programları var. Bu programları kullanarak çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Gerekli olanları ütüleyip hemen yerine kaldırmalısınız. Eve yayılan temiz çamaşır kokusu evi temiz tutma istediğinizi arttıracaktır.

Her zaman temiz ve düzenli evler için püf noktası etraftaki kabloları bir klips yardımıyla toparlayın. Böylece kabloların dağınık ve çirkin görüntüsüne kalıcı bir çözüm üretmiş olursunuz.

Her Zaman Temiz Ve Düzenli Evler İçin Fazlalıklardan Kurtulun

Herkesin evinde, dolabında kullanmadığı yıllarca lazım olur, belki bir gün kullanırım diye beklettiği bir çok eşya var. Fakat her zaman temiz ve düzenli evler istiyorsak bu fazlalıklarda kurtulmalısınız. Çöpe atın demiyoruz; içlerinde değerlendirebilecek olduklarınız varsa veya bir başkasının kullanabileceği ürünleri değerlendirip bir başkasının kullanımına sunabilirsiniz. Fazla eşyalardan kurtulmanız size yer kazandırdığı gibi hangi eşyanın nerede olması gerektiğini daha iyi düzenleyebilirsiniz. Ayrıca bir köşede bırakıp bir gün lazım olur dediğiniz eşyalar negatif enerji yayıyorlar. Daha pozitif, her zaman temiz ve düzenli evler için fazlalıklardan kurtulun.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız