İngilizce Sorunsalı : VAT KEN AY DU SAMTAYMS ?

0

İngilizce; dünya çapında en çok konuşulan dil.Çoğu insanın ilk öğrenmek istediği yabancı dil. Ülkemizde Devlet okullarını baz alırsak çoğu ilköğretim, lise ve üniversitede okutulan bir ders. Peki İngilizce öğretmede eğitim başarılı mı?

Kabaca örnek verirsek, ilkokul 4. sınıftan  lise son sınıfa kadar(yani 12. sınıf) İngilizce öğretimi var. Ama devlet okullarından mezun olan çoğu genç İngilizce bilmeden mezun oluyor.

Geçtiğimiz aylarda Sayın Bakan Şimşek, bir çay bahçesinde çay içerken yanına birkaç çocuk geliyor. Tabi okullar yeni bitmiş. Bakan haliyle ‘karneler  nasıl’ diye soruyor. Genelde iyi cevabını alıyor. (keratalar zeki,yalandan kim ölmüş ki) Bakan tek tek sevdiği dersleri soruyor. Bir afacan çıkıp ‘İngilizce dersini çok seviyorum’diyor. Bakan ,çocuğu yanına alıp İngilizce iki kelam etmek istiyor. Basit  şekilde sorular soruyor ama afacan ‘kem küm’ edince Bakanın morali bozuluyor. Bu kadar İngilizce ders veriliyor iki kelam edemiyoruz diyerek sitemde bulunuyor.

Çok fazla eksiklik var bu konuda.Örneğin ben lisedeyken İngilizce dersime Müdür Yardımcısı giriyordu. İngilizce bilmek iyi öğreteceğini göstermez.

1964978_739268422784827_1223950335_n

İyi yetişmiş öğretmen açığı var. Sınıf 40-50 kişi öğretmen nasıl ilgilensin bu kadar kişiyle. Çünkü İngilizce gerçekten bireysel bir ders.Kişilerin İngilizce gelişimi birbirinden farklıdır. Genelde karşılaştığım Türk öğrenci profili, defter dersten derse açılır. Evde çalışılmaz.Evde çalışılmaya çalışılsa da 10 dakika sonra kafam almıyor diye bırakılır. Bunlara bir de liseye ve üniversiteye yerleşmek için sınava hazırlanmakta eklenince İngilizce öğrenmek 5. plana atılıyor. Lise sonda arkadaş ortamında ‘Çoğu kişi üniversite hazırlıkta öğreniyor İngilizceyi. Ben de orada öğrenirim’ konuşmaları oluyor. Tam anlamıyla ‘boş denize olta atmak’

Kazanılan üniversitede hazırlık olmayınca da paralar kurslara, kurlara akıtılıyor. Birçok kere İngilizce öğrenmede motivasyon kırılması yaşanıyor. Bırakılıyor tekrar başlanıyor.Bildiğin yerleri bir daha baştan başlamak çok büyük eziyet geliyor.

Zaten Türklerin İngilizce ile imtihanını Fatih Terim’in o ünlü İngilizce cevabıyla özetliyor…

What can I do ? (Ben ne yapabilirim)

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız