Kuru Ciltler İçin Fondöten Tavsiyeleri

8
Kuru Ciltler İçin Fondöten

Herkes farklı cilt tipine sahiptir ve farklı özellikler gösterirler. Kuru ciltler cilt tipleri arasında en baş belası diyeceğimiz tiptir. Yüzde kullanılan her ürün önemlidir fondöten gibi. Kuru ciltler için fondöten seçimi konusunda çok fazla sıkıntı çeken ve soruları olan okuyucularımız için kuru ciltler için fondöten tavsiyelerini hazırladık. Bu yazıda kuru ciltler için fondöten tavsiyelerinin yanında kuru ciltlere uygulanmasında fayda gördüğümüz bazı işlemleri de sizlerle paylaşacağız.

Bazı ciltler kuru olmasının yanında hassas, alerjik, kronik egzomik vs. olabiliyor. Bu işleri biraz daha zorlaştırıyor. Bu yüzden ürün önerilerini denemekten önce bir dermatolog ve cilt uzmanına görünmenizi ve cilt tipinizi öğrenmenizi öneriyoruz. Bu yüzden kuru ciltler için fondöten önerilerinden önce fondöteninizin pürüzsüz görünmesi için yapılmasını önerdiğimiz bir kaç adımdan bahsedeceğiz.

İlk Adım Peeling : Her cilt tipi gibi sağlıklı ve parlak bir cilt için öncelikle derinlemesine bir temizlik şart. Kuru cilt tipinden kaynaklanan yoğun pullanmalar, soyulmalar yaşanabiliyor. Bu durum ciltlerin daha çok kurumasına sebep olan kış ayında tam bir baş belası oluyor. Bu pullanma sorununu yaşayanlar öncelikle bu durumu çözmeliler aksi halde kuru ciltler için fondöten uygulasalar dahi fondöten dökülecek, pul pul görüntü kalacaktır. Cildimizi peeling yaparak pürüzsüz hale getirmeliyiz. Tabi ki peeling yaparken kullandığımız ürünler kuru cilt tiplerine uygun ürünler olmalıdır. Özellikle kuru ciltler çok nazik dairesel hareketlerle peeling yapmalıdır. Çünkü kuru ciltler çizilmelere ve tahrişlere daha açıktır. Peeling bu pullanmalardan cildinizi arındırırken kurumaya daha çok zemin hazırlar bu yüzden kuru ciltler için fondöteninizi kullanmadan önce ikinci adıma geçmelisiniz.

İkinci Adım Tonik ve Nemlendirme Yapmak : Kuru ciltler için fondöten uygulamasından önce kuru cilt yapısına sahip olanlar 7\24 nemlendirme özelliği olan bir ürünle cildi nemlendirmelisiniz. Gerekirse nemlendiriciyi iki kat sürebilirsiniz. İkinci katı sürmeden önce cildin kremi emmesi için bekleyin. Böylelikle ne kadar ürün uygulayacağınızı görmüş olursunuz.

Püf noktası Makyajınız için seçeceğiniz ürünlerin (makyaj bazı-primer, göz çevresi ve burun kenarları için uygulayacağınız primer gibi )nemlendirici özelliği olmasına özen göstermelisiniz. Uygulama yapacağınız sünger nemli olursa fondöten cildinizde daha uzun süre kalacaktır. Karma ciltler için fondöten tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi geçelim kuru ciltler için fondöten önerilerine… Cildimizi arındırdık ve nemlendirdik bu sayede cildimizi fondötene hazırladık. Nemlendirici özelliği olan fondötenler kullanılmalıdır.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Estee Lauder Skin Glowing Balm

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Estee lauder skin glowing balm cildi nemlendirecek içeriklerde bir renklendirici. Renkli nemlendiriciler cilt tonunu eşitler ve gerekli nemi kazandırır. Karma ciltler içinde uygun olabileceğinin söylenmesi açıkçası kuruluktan şikayet eden fondöteni tutmayan, pul pul görüntüsü olan ciltlerde istenilen sonucu pek de alacağımızı düşünmemi engelliyor açıkçası. Fakat genel olarak kuru ciltler için fondöten kategorisinde denenebilecek bir ürün. Kapatıcı etkisinin çok iyi olduğu kullanıcı yorumları arasında. Yoğun izler değilse de ufak çaptaki izler için kapatıcılık özelliği iyi bir ürün.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Mac Studio Waterweight SPF 30

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten Mac Studio Waterweight SPF 30 su bazlı bir fondöten. Kuru ciltlerin ihtiyaç duyduğu nemi ve kapatıcılık özelliğini sağlayacaktır. 30 faktörlü koruması sayesinde cildinizi güneşin zararlı etkilerinden koruyarak cildinizin yaşlanmasını önler. Kuru ciltler için fondöten denildiğinde en çok kullanılan fondötenlerden birisidir. İnce ve hafif yapılıdır. Fondöten damlalıklı şişede satılıyor. Çok sağlam bir emülsiyon sağladığını düşünmüyorum, damlalıklı oluşu şişede dağılmalara sebep olabiliyor bu yüzden kullanmadan önce çalkalamanızı öneririm. Ürünün kapatıcılığı orta seviyede yorumlarından anladığımız kadarıyla, gözlemlediğimiz başka bir durum ise fondötenin emilimini sağlanırken yüzdeki çizgileri belirginleştirdiği. Bu durum fondötenden kaynaklanıyor gibi dursada aslında kullanılan fırçanın doğruluğu ve sürüş tekniğinin daha büyük önemi olduğunu düşünüyoruz. Fırçalar ve fondöten tipleri hakkında bilgilenmek istiyorsanız buradan okuyabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Rimmel London Lasting Finish

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru Ciltler İçin Fondöten Rimmel London Lasting Finish içinde serum barındırıyor. Ciltte doğal bir bitişi var. Kuru ciltler için fondöten kategorisine uygun fakat ince bir yapısı olduğunu söyleyemeyeceğiz hatta kalın yapıda. Bu yüzde yukarıda da önerdiğimiz gibi nemli sünger ile uygulamanız daha iyi sonuç verecektir. Bu ürünün başarılı bir kalıcılığı var. Kullanıcı yorumlarına göre akneye meyilli ciltlerde herhangi bir sorunla karşılaşılmamış. Bu avantajının yanı sıra hoş çiçeksi bir kokusu var. Pompalı şişede oluşu kullanım açısından kolaylık sağlıyor. Cilde oturuşu doğal yalnız 1-2 dk. beklemekte fayda var diyebiliriz. Kuru ciltler için fondötenden sonra sabitlemek için pudra kullanılmasını önermiyoruz.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Yves Saint Laurent Youth Liberator Serum

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten önerimizde bir diğeri Yves Saint Laurent Youth Liberator Serum fondöten. Cilt bakımı ve kozmetiği aynı anda barındıran bir ürün. Aynı zamanda şık bir şişesi var. Serum fondöten ve kremsi bir yapıya sahip. Kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi sağlayacak bir ürün. Anti aging yani yaşlanma karşıtı olması kuru ciltler için fondötenlerden bir tık daha cazip hale getiriyor. Kapatıcılığı çok iyi denebilir, kalıp gibi durmuyor. Bu kuru ciltler için fondöteni fırçayla uygulamanızı öneriyoruz. Işıl ışıl parlayan, sağlıklı bir görünüm kazandıran yapısı var.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Chanel Vitalumiere

Kuru Ciltler İçin Fondöten Tavsiyeleri

Kuru ciltler için fondöten arayışında karşılaştığımız en ince yapılı fondöten diyebiliriz. Cilt tonunu eşitleyen ve nemlendiren su bazlı bir yapısı var. Günlük kullanım için uygun fakat yüksek kapatıcılık beklenmemeli keza bu ürünün böyle bir vadi de yok. Orta derecede kapatıcılık sağlıyor ve fırça ile uygulanması daha uygun. Kullanmadan önce mutlaka iyice çalkalamalısınız. Tabakalaşma olmadan kapatıyor. 15 faktörlü bir koruma sağlıyor. Çok kuru ve kuru ciltler için fondötenlerden ciltte en kolay harmanlanan diyebiliriz.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Nars Renkli Nemlendirici

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten arayışında olanlara rahatlıkla önerebileceğimiz bir ürün. Siyah tüp şeklindeki ambalajıyla çantada kolay kullanım sağlıyor. Kokusu hafif meyvemsi gibi olmakla birlikte rahatsız etmiyor. 30 SPF özelliğiyle yaz aylarında da rahat kullanım sağlıyor. Kapatıcılıktan ziyade nem isteyen kuru ciltler için fondöten diyebiliriz. Mineral açısından zengin bir ürün. Kuru ciltler için fondötende arayacağımız özelliklerden paraben ve yağ içermiyor oluşu bu ürünü avantajlı hale getiriyor. Fırçayla da parmakla da çok kolay bir kullanım sağlanıyor. Kullanıcı yorumlarına göre 4 haftalık kullanım süresi içerisinde cilde canlılık kazandırıyor ve lekeleri azaltıyor. Renk seçenekleri mevcut.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Bobbi Brown Intensive Skin Serum Fondöten 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

İçeriğinde Bambu çimi ve Cordyceps mantarı özlerleri var. Bu da cildi aydınlık ve ışıl ışıl görünmesini sağlıyor. Yoğun nemlendirici özelliği olan bu ürün kuru ciltler için fondötenlerden içerik olarak biraz daha zengin. Kolojen üretimini destekliyor ve cildi gençleştirip, kırışıklıkları azaltıyor. Formülündeki aminoasitler sayesinde cildi sıkılaştırıyor ve pürüzsüzleştiriyor.

Püf Noktası Makyajınız bittikten sonra face mist- yüz spreylerinden kullanabilirsiniz. Bu spreyler uyguladığınız kuru ciltler için fondöteninizi sabitler ve aynı zamanda cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Dermalogica Cover Tint 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

 

Hassas ve kuru ciltler için fondöten arıyorsanız bu ürün özellikle hassas ciltlerin ihtiyacına karşılık üretilmiş. Kullanıcı yorumlarını incelediğimizde kalıcılığı ve kapatıcı özelliği yüksek bir ürün olduğunu gördük. Bu ürün güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşın cildinizi koruyor. Formülünde suni renklendirici ve kokular bulundurmuyor. Yüksek nemlendirici özelliği ve kolejen oluşumunu destekleyen yapısıyla cildi gençleştiriyor. Hassas ve kuru ciltler için fondöten arıyorsanız, alerjik bir cildiniz varsa bu ürünü denemenizi tavsiye ederiz. Kullanımında ince kapatıcılık isterseniz süngerle yoğun kapatıcılık isterseniz parmakla uygulamanız öneriliyor.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Clarins True Radiance  

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Bu ürünün içerisinde moringa tohumu ve ışığı yansıtan pigmentler bulunuyor ve bu sayede cilde parlaklık ve ışıltı kazandırır. Organik deniz börülcesi özü ve tara sakızı bulunan kuru ciltler için fondötenin bu sayede 24 saat nemlendirme özelliği var. Cildi nemlendirmesinin yanında SPF 15 özelliğiyle güneşin zararlı ışınlarında korunursunuz.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Clinique Moisture Surge

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten kategorisinde inceleyebileceğimiz bir diğer renklendirici Clinique Moisture Surge. Bu renkli nemlendirici cilt ile büyük uyum içerisinde çok iyi harmanlanıyor. Ve cildi çok iyi nemlendirerek yumuşacık yapıyor. Bu nemlendirme özelliğine karşın çok da parlak bir görünüm oluşturuyor. Kuru ciltler için fondötenlere bakıldığında bu parlaklık kimi ciltte aşırıya kaçarak sorun olabiliyor. Neyse ki bu ürün bu parlaklıktan şikayet edenler için ideal.

Püf Noktası Kuru ciltlerde burun kenarı ve yanaklar üzerinde pembe kılcal damarlar oluşabiliyor. Cildinize uygun kuru ciltler için fondöteni kullanmak bu görüntüyü geçirmeye yetmeyebilir. Bunun için yeşilimsi renkte CC kremlerden faydalanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Kuru Ciltler İçin Fondöten L’Oreal Paris True Match Luminous Makeup

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Mat bitişli oluşuyla kuru ciltler için fondöten kategorisine girmezmiş gibi dursa da öyle değil. Kapatıcılığın yanında pürüzsüz görünüm sağlayan bu ürün SPF 20 özelliğiyle zararlı ışınlara karşı cildimizi koruyor. Cilde sağladığı nem sayesinde kurtarıcı olarak günlük kullanımda önerebileceğimiz bir ürün.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Giorgio Armani Maestro Glow 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten arayışında olanlara önereceğimiz çok hafif ve fresh olan bu fondöten cildi nemlendirmede çok iyi. Kapatıcılığı çok iyi denemez bir kaç kat uygulamak gerekli bizce. Fakat ince yapısı bu fondöteni özel yapıyor. Çünkü kuru ciltler için fondötenlerden en doğal duruşlusu olduğunu düşünüyoruz. Armani bu ürünü çift fazlı; ıslak bitişli ve parlak olarak tanıttı. 30 SPF koruma özelliğiyle sürüşü kolay bir ürün. Gözenekleri yok ettiği söylenemez ama belirgineştiren, kırışıklıklara dolarak belirginleştiren bir ürün de değil.

Püf Noktası Kuru ciltler için fondöten seçerken içeriğinde pudra bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Keza pudralı fondötenler daha çok yağlı cilt tipi için uygundur.

Kuru Ciltler İçin Fondöten The Balm Balm Shelter 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten segmesine koyabileceğimiz bir  diğer ürün The Balm’ ın bu renklendiricisi. Diğer renklendiricilerden ayıran ise kapatıcı özelliğinin bir tık daha fazla olması. Nemlendirip canlılık kazandıran bir ürün. Hafif bir ürün yapısına sahip. Cildinizi gün boyunca canlı tutan, hafif ve orta derecede kalıcı ve kapatıcı.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Diorskin Nude Skin-Glowing Makeup 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten tavsiyelerine devam ediyoruz. Kuru cilt tiplerinin kış aylarında rahatlıkla kullanabileceği bir fondöten. Cam şişesinin biraz ağır oluşu seyehat kullanımı için uygun olmadığını düşündürüyor. Cilde doğal bir görünümü var, canlılık ve parlaklık kazandırıyor. SPF 10 koruması içeriyor. Nemlendirici özelliği bulunsa da bazı kuru ciltli kullanıcılar yeterli olmadığı görüşünde. Kapatıcılığı orta düzeyde çok sorunlu bir cildiniz yoksa rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kuru ciltler için fondöten Diorskin Nude Skin-Glowing Makeup fırça veya sünger yardımıyla rahatlıkla kullanılabilir.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Chantecaille Future Skin

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten önerimiz Chantecaille Future Skin. Açıkçası araştırırken rastladığımız ve değişik bulduğumuz bir fondöten. Yüzde altmışı su ve deniz yosunu içeriyor. SPF 10 koruma sağlıyor. Yağsız jel fondöten olarak geçiyor. Işık yansıtıcı pigmentleri ile kusurların görünümü hafifletmeyi ve kusursuz bir cilt oluşturmayı vaad ediyor. Mat bir görünüm sağlayan kuru ciltler için fondöten cilt tonun dengeliyor ve iyi kapatıcılık sağlıyor. Kuru ciltlerde su kaybını önlüyor. Canlandırıcı ve hafif yapısıyla kolay sürüş sağlıyor.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Lancôme Miracle Cushion 

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Makyajda yeni bir çığır aşan, yeni bir kategori oluşturan Cushionlar kuru ciltler için fondöten önerilerimiz arasında. Ne kompakt fondöten, ne likit fondöten ne de pudra… BB ve CC kremlerin renk eşitleyici özelliğinin yoğunlaşmış hali var bu fondötenlerde. Kullanımı çok kolay makyaj yaparken kolaylık sağlıyor, böylelikle zamandan tasarruf edebilirsiniz. Çok ince yapısı sayesinde gözenekleri tıkamıyor ve fresh bir his uyandırıyor. Kuru ciltler için fondötenlerde kapatıcılığı uygulama sayısını arttırarak ayarlayabilirsiniz. Cushionlar bu uygulamalar ardından ciltte ağırlık yapmıyor. SPF 28 içeriğiyle UVA ve UVB ışınlarından koruyor. Cilde ışıltı verirken cilt tonunu eşitliyor. Cildi yoğun nemlendiriyor ve güzelleştiriyor. Kapağını açık unutmamaya özen gösterin keza kuruyabiliyor.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Physicians Formula Mineral Wear Cushion

Kuru Ciltler İçin Fondöten

 Kuru ciltler için fondöten önerimiz yine bir cushion. Aynı zamanda hassas ciltler için de kullanıma uygun. Canlı mavi bir ambalajı var. 3 renge sahip uygulaması kolay bir fondöten. Cilt kusurlarını örtmeyi ve cilt tonunu dengelemeyi vaad ediyor ve kısmen yapıyor. Cildi besleyen ve koruyan yapıda. Kapatıcılığı orta seviyede olan kuru ciltler için fondöten.

Kuru Ciltler İçin Fondöten Jane Iredale Liquid Mineral

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru ciltler için fondöten önerimizde son başlık Jane Iredale Liquid Mineral. Bu fondöten küçük dairecikler şeklinde bir jelin içerisinde. Bu jel aloe vera ve bitkisel gliserinden oluşuyor. hassas ve kuru ciltler için oldukça nazik, cildi yormayan yıpratmayan bir kuru ciltler için fondöten. Saten bitişli, kapatıcılığı ve kalıcılığı yüksek düzeyde diyemeyiz fakat ciltte çok koyu lekeler yoksa cilt tonunu çok iyi eşitliyor. Nem veren ve ışıltılı, doğal bir görünüm kazandırıyor. O kadar hafif yapıdaki ciltte makyaj yokmuş gibi fresh bir algı yaratıyor.

8 YORUMLAR

  1. menim cildim normal cilt.6 saat kaliciligi olan ve orta kpaticiligi olan ve biraz da parlamasi olan ve spf olamayan yada 18 ekadar olan fondoten ariyorum cizgilere de dolmasin

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız