LGBT Filmleri ; Top 20

3
lgbt filmleri

LGBT çatısı altında aktivistler aykırılık anlayışını kırmak, toplumda normal karşılanılan  bir yer edinmek ve eşitlik istedikleri örgütlü bir hareket içerisindeler. LGBT aktivistleri sosyal gruplar vasıtasıyla, toplumsal etkinliklerde farkındalık yaratmaya çalışıp, çağrılarda bulunurlar. Bu sebeple genellikle Haziran ayının ikinci haftasında ” Onur Yürüyüşü ” gerçekleştiriyorlar. Sosyal hayatta eşitliğin henüz çok uzak olduğu gibi beyaz perdede de daha gidilmesi gereken çok yol olduğu aşikar. Bizlerde izlenmesi gereken ? LGBT filmleri hazırladık.

Bu yazıda LGBT’li bireylere uzak olan, onların dünyasını tanımayan ve ön yargı besleyen döngüye seçtiğimiz filmler vasıtasıyla kelebek etkisi yaratabileceklerini ümit ediyoruz. Derlediğimiz LGBT filmlerine eklemek, önerilerde bulunmak isterseniz yorum yazarak iletebilirsiniz. Yabancı dizi tavsiyeleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Persona

1966 yılı yapım Persona LGBT filmlerinde ilk bahsedeceğimiz film. Ünlü tiyatro oyuncusu Elisabeth Vogler’ın bir piyes sırasında susmasıyla başlıyor. İnsanların şaşkın bakışları ve yapılanlar Elisabeth’i konuşturamıyor. Kliniğe kaldırılan genç kadının fiziksel olarak bir sorunu olmadığı anlaşılıyor. Doktor tavsiyesinin ardından gözlerden uzak bir yazlıkta ona eşlik eden hemşire Emma ile film devam eder. Ingmar Bergman’ın yönetmenliğini yaptığı filmde Bibi Andersson, Gunnar Björnstrand, Liv Ullmann oyuncular arasında.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Zenne

2012 yapımı LGBT filmi Zenne Türk yapımı bir film. Eşcinsel olduğu için 15 Temmuz 2008 tarihinde vurularak öldürülen Ahmet Yıldız’ın hikâyesinden uyarlanan film. Yönetmenliğini Caner Alper, Mehmet Binay yaptı, yönetmenler aynı zamanda Ahmet Yıldız’ın yakın arkadaşları. Muhafazakar bir ailenin çocuğu Ahmet, zennelik yapan Can ve Alman bir fotoğrafçının hikayesini anlatıyor. Kerem Can, Erkan Avcı, Giovanni Arvaneh ve Tilbe Saran karakterlere hayat veriyor. LGBT filmlerinde Zenne Altın Portakal’da adeta ödüllere doyamamış. ”Altın Portakal SİYAD En İyi Film Ödülü”, ”Altın Portakal En İyi İlk Film Ödülü”, ”Altın Portakal En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü”, ”Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ve ”Altın Portakal En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerini almıştır.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Battle of the Sexes

2017 yapımı lgbt filmi çok konuşuldu ve fragmanı yayınlandığında büyük ilgi görmüştü. Başrollerinde Emma Stone ile Steve Carell’ın yer aldığı Battle of the Sexes kariyeri boyunca toplamda 37 kez Grand Slam kazanan tenisçi Billie Jean King ile eski bir tenisçi ve Wimbledon şampiyonu olan 55 yaşındaki Bobby Riggs arasında geçen maçı konu ediyor. Film 1973’de geçiyor. Filmin yönetmenliği Jonathan Dayton ve Valerie Faris yapıyor. Simon Beaufoy ise senaryosunu yazdı. 18,4 milyon dolar gişe yapan film birçok ödüle aday gösterilen lgbt filmlerinden. Altın Küre ödüllerinde Emma Stone ve  Steve Carell’e En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu adaylıklarını getirdi.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Carol (IMDB: 7.2)

Todd Haynes’in yönetmenliğini yaptığı lgbt filmlerinde yer verdiğimiz film 7.2 puanlı. Patricia Higsmith’in The Price of Salt isimli romanından beyazperdeye aktarılmış. 50’li yılların muhafazakar Amerika’sını lezbiyen bir ilişki üzerinde anlatıyor. Birbirinden farklı ve çok güçlü iki kadın karakterin hikayesi kadın, erkek kimliğini ve ilişkilerinin analizini yapabilmeye olanak sağlıyor. Filmin başrollerinde Rooney Mara ve Cate Blanchett var. Yine ödüllü lgbt filmlerinden biri, Rooney Mara bu filmdeki başarısıyla Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Film aynı zamanda 6 dalda Oscar’a aday gösterildi. Güçlü kadınların izlemesi gereken filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Blue is the Warmest Color (IMDB: 8.1)

Blue Warmest Color (La vie d’Adele) Julie Maroh’un aynı adlı çizgi romanından uyarlanmıştır. 2013 yılında vizyona lgbt filmlerinden yapımın yönetmenliğini Abdellatif Kechiche yaptı. Adele adlı kadının Emma ile tanışmasıyla başlayan hikayede Léa Seydoux ve Adèle Exarchopoulos eşsiz bir performans sergilemişler. Filmin uyarlandığı çizgi romanın yazarı Julie Maroh başta filmin en büyük destekçilerinden biriyken sonra filmden desteğini çekti. Sebebi ise Abdellatif Kechiche’in uzun ve yakın plan seks sahneleriyle çizgi romanda aktarılmaya çalışılan seksin sıradan bir şey olmasını fikrinin örtüşmeyişiydi. O dönem eleştirmenlere şok etkisi yapan film ödüllü lgbt filmlerinden Cannes’da Altın Palmiye Ödülünü aldı. Genellikle yalnızca yönetmene verilen bu ödül iki başrol oyuncusuyla birlikte takdim edildi. Mutlaka izlemeniz gereken lgbt filmlerinden.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Paris Is Burning (IMDB: 8.1)

LGBT filmlerinden belgesel türünde olan Paris Is Burning 1990 Amerika yapımı. 500.000 dolar bütçeyle yapılan lgbt filmin IMDB puan 8.1 Eleştirmenlerin klasik belgeselcilik diye tanımladığı film toplum normlarının dışında ya da ötesinde yaşayan bir alt topluluğun hayatını analiz eder şeklinde yorumlanabilir. Filmin yönetmenliğini Jennie Livingston yaparken, Carmen And Brooke, André Christian, Dorian Corey gibi oyuncuları filmde görebiliyoruz. 80’li yıllarda New York’da yaşayan eşcinsel, transseksüel, Afroamerikan ve Latin kökenlilerin düzenledikleri balolarla hayatları analiz etmeye çalışıyor.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Weekend

2011 İngiltere yapımı, ödüllü LGBT filmlerinden. Filmin yönetmenliğini ve senaryosunu Andrew Haigh yapmış. Tom Cullen, Chris New, Jonathan Race, Laura Freeman gibi oyuncular yer almış. Bir barda başlayıp, tek gecelik bir ilişkiden daha fazlası olan, duygusal durumları ve heyecanı çok iyi vermiş lgbt filmlerinden Weekend. Lgbt filmlerinden Weekend 1.128 milyon dolar gişe yaptı. Ve En İyi Çıkış Yapan Oyuncu Dalında Britanya Bağımsız Film Ödülü, En İyi Yapım Dalında Britanya Bağımsız Film Ödüllerini aldı.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Dog Day Afternoon

Lgbt filmlerinde sıradaki film Dog Day Afternoon. 22 Ağustos 1972 yılında gerçekleşen bir banka soygunun hikayesi yani gerçek hayattan alıntılanmış lgbt filmlerinden. Sidney Lumet yönetmen koltuğunda çok kısa sürmesi planlanan fakat 14 saat süren bu banka soygununu daha iyi çekilemezdi denecek kadar iyi aktarmış. Tabi Al Pacino, John Cazale, Charles Durning, Chris Sarandon oyunculuklarıyla. En İyi Özgür Senarya Oscar’ını alan film, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı, En İyi Film Oscar’ına da aday gösterildi.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; A Single Man (IMDB: 7.6)

2009 yılının en iyileri arasına girmeyi başarmış A Single Man, lgbt filmlerinde bahsetmeden geçemeyeceğimiz bir film. Yönetmen koltuğundaki Tom Ford ‘un ilk yönetmenlik deneyimi. Moda sektöründeki deneyimlerini mekan, görsellik ve kostümlerde çok iyi kullandığını görüyoruz. Christopher Isherwood’un aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmde, Colin Firth, Julianne Moore, Nicholas Hoult ve Matthew Goode oyunculuklarıyla harika bir iş çıkarmış. 1960’ların Los Angeles’ında geçen lgbt filmlerinden A Single Man, eşcinsel İngiliz bir profösörün uzun yıllardır birlikte olduğu sevgilisinin ardından geçirdiği bir günü konu alıyor. A Single Man ‘de ödüllü lgbt filmlerinden. 66. Venedik Film Festivali’nde Queer Aslan Ödülü’ne layık görüldü ve Colin Firth’e 63. BAFTA’da En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandırdı.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Kill Your Darlings

2013 ABD yapımı lgbt filmlerinden Kill Your Darlings. Yönetmenliğini John Krokidas’ın yaptığı filmin senaryosu Austin Bunn yazdı. Yapımcılığını Sierra Nielsen ve Steve Dontanville yaptı. Lgbt filmlerinde Kill Your Darlings 1944 yılında bir cinayet sonrasında bir araya gelen Beat kuşağı yazarları ve şairlerini konu alıyor. Oyuncu kadrosunda Daniel Raddcliffe Allen Ginsberg’i, Jack Houston Jack Kerouac’ı, Dane DeHaan Lucien Carr’ı, Ben Foster William Burroughs’ı canlandırıyor.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Pink Flamingos

1972 ABD yapımı lgbt filmlerinden. Filmin senaryosunu, yönetmenliğini, ve yapımcılığını aynı isim John Waters üstlenmiş. Oyuncu kadrosunda Mink Stole, Danny Mills, David Lochary gibi isimler var. Cinsiyetçi ve ahlaki yaklaşımlarla dalga geçilen filmde transeksüellik, ensestlik, peodeiktofili gibi bir çok öge barındırıyor. Divine’ın dünyanın en iğrenç insanı olarak bilinmesini kendine yediremeyen Connie ve Raymond Marble çiftinin Divine ile kim daha iğrenç yarışını konu alır.

Pink Flamingos lgbt filmleri arasında yer aldığı kadar rahatsız edici filmler arasında da yer alıyor. Divine’a gerçek köpek dışkısının yedirilmesi eminiz yeterince iğrenç bulunmuştur. Eğer çabuk etkilenen hassas bir mideniz varsa bu film size hitap etmiyor olabilir. Ayrıca lgbt filmlerinde Pink Flamingos ‘da sevişme sahnesinde iki tavuğun öldürülmesiyle hayvanseverlerin tepkisini çekmiştir. John Waters, “masanızdaki tavuklar da öldürülüyor, ben en azından onları ünlü yaptım” diyebilecek rahatsız ediciliğe sahip ve yönetmen bu tavukları çekim sonrasında yedikleri belirtiliyor. Belkide sağlam bir mideden daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; My Own Private Idaho

1991 ABD yapımı film. Lgbt filmlerinden My Own Private Idaho’nun senaryosu ve yönetmenliğini Gus Van Sant üstlenmiş. Filmin yapımcılığını Laurie Parker yaptı. Oyuncu kadrosunda Keanu Reeves, Jim Caviezel, Udo Kier, James Russo var. Shakespeare’in IV. Henry uyarlaması film uyku atakları yaşayan Mike ve yakın arkadaşı Scott’ın sokaklarda kendini bulma çabasını konu ediyor. My Own Private Idaho ödüllü lgbt filmlerinden Venedik Film Festivali Volpi Kupası En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Bağımsız Ruh En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Bağımsız Ruh En İyi Senaryo Ödülü, Bağımsız Ruh En İyi Film Müziği Ödüllerine layık görüldü.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Dönersen Islık Çal

Sıradaki lgbt filmlerinde yer vereceğimiz film bir türk yapımı. 1992 yapımı filmin senaryosunda Nuray Oğuz ve Cemal Şan imzası var. Filmin müziklerini Onay Oğuz ve Orhan Oğuz yaptı. Yapımcısı ise Memduh Ün. Filmin oyuncu kadrosunda Derya Alabora, Mevlüt Demiryay, Fikret Kuşkan yer alıyor. Film Beyoğlu’nun arka sokaklarında barmenlik yapan bir cüce ve bir travestinin yollarının kesişmesini konu alıyor. İşten eve dönen travestiyi darp ve tacizden kurtarır cüce. Ve sonrasında muhteşem bir dostluğu ve onları buluşturan sokakların yine onları ayırmasını izliyoruz. Ödüllü lgbt filmlerinden Dönersen Islık Çal, En İyi Görüntü Yönetmeni, 15. Montpellier Film Festivali En İyi Film, 7. Altın Koza Kültür ve Sanat Şenliği Jüri Özel Ödülü, Yunus Nadi Senaryo Ödülleri Övgüye Değer Senaryo Ödülü’ne layık görüldü.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Philadelphia (IMDB: 7.7)

Oyuncu kadrosunda Tom Hanks, Denzel Washington, Roberta Maxwell ‘i gördüğümüz lgbt filmlerinden Philadelphia 1993 yapımı bir film. Yönetmen koltuğunda Jonathan Demme var. Senaryosunu Ron Nyswaner yazdı. Tom Hanks’in canlandırdığı Andrew Beckett, Philadelphia’nın ünlü avukatlık firmasında geleceği parlak, başarılı bir avukattır. Aynı zamanda AIDS ve eşcinseldir. Hastalığının semptomları gözle görülür duruma geldiğinde işten atılır ve olaylar gelişir diyelim, filmin tadını çıkarmak size kalsın. Lgbt filmlerinden Philadelphia 66.Oscar Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu, 4.Berlin Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu, 51.Altın Küre Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu dallarında ödüle layık görüldü.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Brokeback Mountain (IMDB: 7.7)

Bol ödüllü lgbt filmlerinden Brokeback Mountain. Ülkemizde 24 Mart 2006 vizyona girdi. ABD yapımı bir film. En İyi Yönetmen Oscar‘lı Ang Lee yaptı. Filmin oyuncu kadrosunda Anne Hathaway, Kate Mara, Michelle Williams, Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal var. Senaryoda E. Annie Proulx ve Larry McMurtry imzası var. Pulitzer ödüllü E. Annie Proulx’un kısa hikayesinden uyarlandı, 1963 yılında geçiyor film, Brokeback dağında kovboyluk yapan Heath ve Jack’in hikayesi anlatılıyor. Birbirine aşık olan Heath ve Jack’in karmaşık ilişkisinde Heath evli ve iki çocuk babasıdır. Ve ilişkilerini nasıl sürdüreceğini filmde siz takip edin. Bizlerede yorum olarak yazın.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Transamerica (IMDB: 7.4)

Felicity Huffman, Kevin Zegers, Fionnula Flanagan, Andrea James gibi isimlerin oyuncu kadrosunda yer aldığı lgbt filmlerinde sırayı Transamerica’ya veriyoruz. Film 15,2 milyon Amerikan doları gişe yaptı. IFC Films ile The Weinstein Company yapımcılığını üstlendiği filmde Duncan Tucker yönetmenliğini yaptı. Cinsiyet değiştirme ameliyatından birkaç gün önce yaşadığı ilişkiden bir oğlu olduğunu öğrenir Stanley ya da Bree demeliyiz. Cinsiyet değiştirme, kadın-erkek ilişkileri, anne-baba figürleri, transeksüellik, toplum baskısı, Amerika,..vs. Birçok ödüle aday gösterilmiş ve ödül almış güzel bir lgbt filmi. Satellite Drama Filmi Dalında En İyi Kadın Oyuncu, Bağımsız Ruh En İyi İlk Senaryo Ödülü, GLAAD Medya En İyi Film Ödülü, Altın Küre Drama Dalında En İyi Kadın Sinema Oyuncusu Ödülü, Amerikan Kostüm Tasarımcıları Birliği Çağdaş Film Dalında En İyi Kostüm Tasarımı Ödülü ve daha birçok ödülü var Transamerica’nın.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Yaşamın Kıyısında (IMDB: 7.8)

Ödüllere doymayan, Fatih Akın filmlerinde her zaman farklı bir noktada görülen Yaşamın Kıyısında lgbt filmlerinde yer vereceğimiz diğer bir film. 2007 yılında Almanya Türkiye ortak yapımı film. Bu filmde yaşama dair olan, olması gereken her şey var. Ölüm, kaçma, kovalama, dram, seks, acı.. Nejat İşler, Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz, Erkan Can, Güven Kıraç gibi oyuncu kadrosuyla adeta büyülemişti. Gerçi Nurgül Yeşilçay’ın oyunculuğunu eleştiren bazı görüşler de var. Filmi izledikten sonra sizlerinde görüşünü merak etmekteyiz. Bize yorum yazarak ulaşabilirsiniz. Lgbt filmlerinde bahsettiğimiz birçok film gibi Yaşamın Kıyısında da birçok ödül aldı. Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü, En İyi Film Dalında Alman Film Ödülü, En İyi Senaryo Dalında Alman Film Ödülü, En İyi Senarist Dalında Avrupa Film Ödülü, En İyi Yönetmen Dalında Alman Film Ödülü, ABD Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödüllerine layık görüldü.
lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Laurence Anyways (IMDB: 7.7)

Ameliyatla kadın olmak isteyen Melvil Poupaud’un hikayesini anlatan Kanadalı genç yönetmen Xavier Dolan’ın üçüncü uzun metrajlı filmi. I Killed My Mother ve Heartbeats filmlerinden sonra kemik bir izleyici kitlesi oluşturduğunu düşündüğümüz Dolan, lgbt filmlerinde yer verdiğimiz Laurence Anyways ile karşımıza çıkıyor. Film Fransa- Kanada ortak yapımı, 2012 yılında vizyona girdi. Oyuncu kadrosunda Melvil Poupaud, Louis Garrel, Nathalie Baye, Karine Vanasse gibi isimler var. Filmin yapımcılığını Nathanaël Karmitz ve Lyse Lafontaine yapıyor. 168 dakikada 10 yıllık bir süreç işleniyor filmde. 80’lerden 90’lara uzanan filmde Laurence ve Fred’in ilişkilerini, cinsiyet değiştirme sürecini, birlikte verdikleri mücadeleye yer veriliyor. Lgbt filmlerinde Laurence Anyways Canadian Screen Award for Achievement in Make-up ve Canadian Screen Award for Best Achievement in Costume Design ödüllerini aldı.
lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Tom à la Ferme (IMDB: 7.0)

Tom à la Ferme (Tom Çiftlikte) Michel Marc Bouchard’ın aynı adlı oyunundan uyarlanan lgbt filmlerinde yer verdiğimiz ikinci Xavier Dolan filmi. Fransa – Kanada ortak 2014 yapımı film. Oyuncu kadrosunda Xavier Dolan, Caleb Landry Jones, Evelyne Brochu, Lise Roy gibi isimler var. Cinsel tercihlerinden haberi olmayan ailesinin çiftliğine sevgilisi Guillame’in cenazesi için gitmek zorunda kalan Tom’un hikayesini izliyoruz. İlk kez Venedik Film Festivali’nde gösterilen ve FIPRESCI ödülüne layık görülen lgbt flmlerinden Tom à la Ferme aldı.

lgbt filmleri

LGBT Filmleri ; Strella (IMDB: 7.3)

Lgbt filmlerinde sıradaki film 2009 yılı Yunanistan yapımı Strella. Yönetmenliğini Panos H. Koutras‘ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Mina Orfanou, Yiannis Kokiasmenos, Minos Theoharis, Betty Vakalidou var. Strella transgender mekanlardan birinde performans sanatçısının hikayesini anlatır. Toplumsal baskılar ve kurallar, ahlak ve aile üzerine düşünmemizi sağlayan lgbt filmlerindendir.

 

 

3 YORUMLAR

  1. 2000,lerin başında çevrilmiş bir eşcinsel kowboy filmi daha vardı 90,ların sonundada çevrilmiş olabilir bayağı konuşulmuştu birde bizim hamam filmi var onuda unutmayın,şimdi aklıma geldi birde güneşi gördüm filminde eşcinsel-travesti karakter vardı filmin sonunda abileri karaköyde köprüde öldürdüler.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız