Organik Tarım Nedir?

0
organik tarım nedir ?

Organik tarım nedir ?

Organik tarım, bitki nöbetleşmesi, yeşil gübre, biyolojik zararlı kontrolünü içeren ve toprak üretkenliğini sağlamada mekanik işlemeye dayanan; sentetik gübre, pestisit, hormon, hayvan yem katkıları ve genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımını reddeden veya sınırlayan tarım yöntemidir.

organik tarım nedir ?

 

Organik ürün nedir?

Organik ürün , en basit anlatımıyla tarım ürününün işlenmesinde, yetiştirilmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmayışıdır. Bunun yanında genetiği değiştirilmemiş ürünler de bu isimle anılır. Organik tarım ürününü yetiştirmek için hiçbir tarım ilacı ve yapay ürün kullanılmaz.

Organik tarımın amaçları nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve bu gelişmelerin tarım ve zirai işletmelere yansıması sonucunda maalesef ki olumsuz bazı sonuçlar meydana gelmektedir. Bunların başında da organik tarım yerine hormon ve çeşitli kimyasal maddeler ile tarım ürünleri yetiştirmektir.Kimyasal madde kullanılarak yetiştirilen ürünler sadece insanlara değil tüm canlı varlıklara zarar vermektedir.

organik tarım nedir ?

Organik tarımda ise tamamen doğal yöntemler ile yetiştirilen ürünler oldukça sağlıklı, kaliteli besinlerdir.Organik tarımın amaçları arasında organik gübrelemenin kullanımının artması, toprağın korunması, bitkiyi daha dirençli hale getirme, ürünün daha kaliteli olması gibi amaçlar yer alır. Organik tarımın en temel amacı ise toprağı, su kaynaklarını, havayı kirletmemek ve insan sağlığını korumaktır.

Organik ürün nasıl üretilir?

Organik ürünleri üretmek için sanayi bölgelerinden uzak özel çiftlikler kullanılır.

Organik ürünler üretilirken gübre olarak doğal gübre kullanılır.

organik tarım nedir ?

Organik ürünleri sulamada kullanılan su, her aşamada denetlenen bir sudur.

Organik ürünlerin yetiştirilmesinde hiçbir şekilde kimyasal ilaç kullanılmaz. Bunun yerine tarlaları böcek ve benzeri zararlı maddeler sardığında o zararlı maddeleri yiyen ve yok eden başka zararsız böcekler tarlaya salınır.

Organik ürünlerin yetiştirilmesinde hormon kesinlikle kullanılmaz.

Organik ürünler , besin değerleri açısından en uygun zamanlarda toplanır.

Organik ürünler; hiçbir şekilde koruyucu, renk verici, parlatıcı ya da diğer zararlı maddeleri içermez.

Sağlıklı bir gelecek için organik ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız