Siyah Nokta Maskesi Tarifleri

1
siyah nokta maskesi

En çok şikayet edilen, kurtulması biraz güç olan bir sorun siyah noktalar. Diğer bir adıyla komedonlar kısır döngü şeklinde tam anlamıyla baş belası oluyor. Çok seveceğiniz iyi ki yapmışım diyeceğiniz, sizi siyah nokta sorunundan kurtulacak en etkili siyah nokta maskesi tariflerini derledik. Siyah nokta maskesi tariflerinin yanında, siyah noktalar yani komedonlarla ilgili bilmeniz gerekenleri, cildinize yarardan çok zarar veren unutmanız gereken bilgileri de paylaşacağız.

Siyah Nokta Nedir ? Neden Olur ?

En çok rastlanan cilt sorunlarından biridir. Diğer bir adı komedon’dur. Cilt altındaki yağ dokusunun ve yağ topaklarının artmasıyla gözeneklerde tıkanmalar oluşur. Gözenekler yağ ile dolar ve çevreden ya da sigara etkenlerle siyahlaşan bir cilt sorunu. Zaten siyah noktası olanlar bilir siyah nokta sıkıldığında önce siyah- kahve bir renk ardından sarı tonlarında bir renkle çıkar.

Siyah nokta sorunu daha çok cilt yapısı ve genetikle ilintili bir cilt sorunudur. Yağlı ciltlerde daha sık rastlanır. Genetik ve hormonal etkende çok önemlidir. Siyah nokta sorunu hormanal durumun zirve yaptığı 13-16 yaş arası genç grupta çok sık görülür. Kadınlar regl dönemlerinde ya da hamilelik sırasında bu gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bunların yanında çevresel etkenler dolayısıyla cildi yapılması gerektiği gibi veya uygun ürünlerle temizlememek, sigara kullanımı, yağlı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi siyah nokta oluşumuna ideal ortamı hazırlıyor.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalı ?

Güzel, sıkı, parlak bir cilt istiyorsunuz ama bunun için ne yapıyorsunuz ? Bu soruyu kendinize sorun. Cildinizi siyah nokta, akne, cilt tonunda meydana gelen değişikliklerden korunmak için cilt bakımını nasıl yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Siyah nokta maskesi tarifleri nerede diyenler olabilir. Paylaşacağımız bilgiler siyah nokta oluşumunu engellemeye yönelik bilgiler. Çünkü yeterince temizlenmemiş bir cilde dünyanın en mükemmel maskesini de uygulasanız verim alamazsınız.

Siyah nokta maskesi püf noktaları; asla ama asla siyah noktalarınızı tırnaklarınızla sıkmak, komedon press denilen araçları kullanmak gibi bir hata yapmayın. Bu cildinizde deformasyona sebep olur, ayrıca siyah noktanın oluştuğu gözeneği iyice büyüteceğinden faydadan çok zararı olan bir işlem olur.

Cildimiz vücudumuzun bir yansıması. Cildimizde oluşan sivilce, leke vs. gibi sorunların iç organlarımızdan kaynaklanmadığına yani herhangi bir sağlık sorunu sebebiyle oluşmadığına eminsek günlük yapacağınız cilt bakımı rutini aslında yeterli olacaktır. Cilt tipinizi bilmiyorsanız mutlaka öğrenin.Ve cilt tipinize ve sorunlu bir cildiniz varsa bu sorunlara göre ürün seçmelisiniz. Şimdi sıralayacağımız püf noktalarına dikkat ederek siyah noktalardan koruyacak cilt bakımı rutininizi oluşturabilirsiniz.

 • Cildinizi sabah uyandığınızda ve akşam mutlaka temizleyin.
 • Makyajla uyumak gibi bir hata yapmayın.
 • Cildinizde oluşan sivilce ve siyah noktaları sıkmayın.
 • Cilt bakımınızı doğru ürünlerle yapın. Mümkün olduğunca doğal ürünlerle cilt temizliği yapılmalı.
 • Cilt tipinize uygun temizleyici ürünler kullanmanız gerektiği gibi makyaj yaparken de cilt tipinize uygun ürünler seçmelisiniz.
 • Kullandığınız makyaj malzemelerinin son kullanma tarihlerine uygun kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Kullandığınız makyaj fırçaları ve süngerleri düzenli olarak temizleyin.
 • Sigara ve sigara dumanından mümkün olduğunca uzaklaşın.
 • Cildinize sağlık kazandıracak, sorunlardan kurtaracak en önemli şey yeterli su içmek. Cilt güzelliğiniz için yukarıda verdiğimiz tavsiyelerin yanında, yeterli su için.

siyah nokta maskesi

Kille Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Kille yapılan siyah nokta maskesi ciddi bir arındırma ve besleyicilik özelliği gösterir. Kil içerdiği mineraller açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca ciltteki yağı dengelediği için yağlı ciltler için oldukça uygun bir maskedir, çok kuru bir cildiniz varsa yoğun bir nemlendirme yapmanız gerekecektir. Killi siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Çok yağlı ciltler için yeşil, normal veya kuru bir cildiniz varsa beyaz kil öneriliyor fakat kullananların çok ciddi bir fark gözlemlemediğini söylemeliyiz. Malzemeleri karıştırıp eşit miktarda yüzünüze uygulayın. Kili yüzünüzde uzun süre bekletmeniz ciltte aşırı kuruma yapabilir bu yüzde kilin tamamen kurumasını beklemek zorunda değilsiniz. 20 dakika bekletmek ideal olacaktır.

Siyah nokta maskesi püf noktası; siyah nokta sorunu yaşayan ciltler için en iyi tonik gül suyudur. Gerçek gül suyunu edinmek biraz zor olsa da güvendiğiniz marka veya aktarınızdan temin edebilirsiniz. Gül suyu güçlü bir antioksidandır ve hücreleri yeniler. Gül suyu ciltteki fazla yağ ve atıklardan cildi arındırmaya yardımcı olur. 

Soyulabilir Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Son dönemde oldukça popüler olan soyulabilir siyah nokta maskesini evde yapabilirsiniz. İçeriğine baktığınızda adını dahi duymadığınız bir çok ürün olan bu siyah nokta maskesini evde doğal malzemelerle yapabilir ve kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Soyulabilir siyah nokta maskesi cildi ölü hücrelerden ve siyah noktalardan arındırır. Soyulabilir siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • Yarım çay bardağı su
 • 3 yemek kaşığı bitkisel jelatin
 • 2 tatlı kaşığı aktif karbon

Bitkisel jelatin ve aktif karbon birçok aktarda rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeler. Aktif karbonu mangal kömürüyle karıştırmayacağınıza eminiz. Her iki malzemenin cilde herhangi bir zararı bulunmuyor. İlaç ve gıda sektöründe kullanılan malzemelerdir. Tarifini Merve Özkaynak’tan aldığımız siyah nokta maskesinin yapılışına geçelim.

Suyu cezvenize koyup ocağın üzerine alıyorsunuz, içerisine 3 yemek kaşığı jelatini ekleyin ve ocaktan alın. Sonra 2 tatlı kaşığı aktif karbonu ekleyin. Bu işlemler göz kararı yapabilir, azar azar ekleyerek sizin için uygun kıvama getirebilirsiniz. Cildinize sürerken ısısını kontrol edip çok da soğutmadan uygulamalısınız. 15-20 dakika kadar bekletip soyabilirsiniz. 2 haftada bir uygulayabilirsiniz. Güçlü bir maske olduğunda yalnızca T bölgesine uygulamanız önerilir. Yanaklara uygulandığında küçük tüylerimize ağda etkisi oluşturabiliriz. Fırçayla da uygulama yapılabilir fakat çizgiler oluşturduğundan soyarken zorlanabiliriz. Bir eldiven takarak ne ince ne kalın orta kararda uygulamanızı öneririz.

Hassas Ciltler İçin Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Hassas bir cildiniz varsa bu siyah nokta maskesi sizin için ideal. Cildinizi yormadan, yıpratmadan siyah noktalardan arındırabilirsiniz. Bu maske cildinizi arındırıp dengeleyecektir. Hassas ciltler için siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı yulaf unu
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt

Yulaf unu, limon suyu ve zeytinyağını iyice karıştırıyorsunuz. Ardından kullanım alanının büyüklüğüne yetecek kadar süzme yoğurt ekliyorsunuz. Yani süzme yoğurdun miktarını arttırabilirsiniz. 20-25 dakika kadar bekletip ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Siyah nokta maskesi tarifleri püf noktası; paylaştığımız maskeleri temizlenmiş, arınmış cildinize uygulamanız önemli.

siyah nokta maskesi

Kolay Siyah Nokta Maskesi Tarifi

En basit malzemelerle yapacağınız siyah nokta maskesinde sıra. Kolay siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı kahve
 • 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Cildinize peeling yapacak, kahvenin içerdiği kafein ile cildi uyarıp kan dolaşımını hızlandıracak bir siyah nokta maskesi. Üstelik malzemeleri çok kolay bir şekilde bulabileceğiniz malzemeler. Zeytinyağının içerdiği E vitamini ile yeniden yapılandıracak ve hücre yenilenmesi için uyaracak. Burada dikkat edilmesi gereken bastırmadan çok hafif dairesel hareketlerle uygulamanız. Normal ve yağlı ciltler haftada bir uygulayabilirler. Kuru ciltlerin 15 günde bir yapması öneriliyor.

Siyah nokta maskesi tarifleri püf noktası; cildinizde sivilce veya açık yaralar varsa kesinlikle peeling yapılmamalıdır. Bu cildinizin çizilmesine ve kırışıklık oluşumuna sebep olur.

Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Tüm yüzünüze rahatlıkla uygulayabileceğiniz çok etkili bir siyah nokta maskesi. Malzemeler yine kolay ve evimizde hali hazırda olan malzemeler. Cildinizi ölü hücrelerden ve siyah noktalardan arındırırken cildinizin porselen gibi görünmesini sağlayacak bir maske. Siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • 1 tatlı kaşığı mısır unu
 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 tatlı kaşığı krem
 • 1 tatlı kaşığı su

Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Bütün yüze uygulanır. 15- 20 dakika kadar bekletilip, ovarak çıkartılır.

Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi Tarifi

Yumurta akıyla siyah nokta maskesini bilmeyenimiz var mıdır bilemedik fakat etkili bir maske olduğu için paylaşmak istedik. Gözenekleri sıkılaştırarak siyah nokta oluşumunu engeller. Cildinizi pürüzsüzleştirerek daha canlı görünmesini sağlar. Yumurta akıyla siyah nokta maskesi için malzemeler;

 • 1 yumurtanın akı

Yumurta akını ince bir tabaka halinde cildimize uyguluyoruz. 15-20 dakika kuruduktan sonra soğuk suyla yıkıyoruz.

Siyah nokta maskesi püf noktası; günlük kullandığınız havluları sık sık değiştirmeli veya kullan at kağıt havlular kullanabilirsiniz. Aynı şekilde siyah nokta oluşumunu önlemek için yastık kılıflarını sık sık değiştirmelisiniz.

Siyah Noktalar İçin Buhar Banyosu

Siyah nokta maskesinin etkili olması ve siyah noktaların oluşumunu engellemek için cilt temizliğinin öneminden sıkça bahsettik. Diğer bir husus gözeneklerin açılması ve derinlemesine bir temizlik sağlayan buhar banyosu. Cildin derininde biriken kirleri, makyaj kalıntılarını yok etmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Özellikle yağlı ve karma ciltler haftada bir veya 15 günde bir yapacakları buhar banyosu ile pratik bir şekilde cilt temizliğini sağlayabilirler.

Buhar Banyosunu yapmak için;

 • Derin ve geniş bir kap
 • Orta boy havlu
 • Kaynamış su

2 litre kadar suyu kaynatıp derin bir kaba boşaltıyoruz. Bu esnada rahat bir şekilde oturuyor olmanız önemli. Saçlarınız yüzünüzü kapatmayacak şekilde toplayın. Havluyu başınızın üstüne örtün ve suyun bulunduğu kap ile yüzünüz arasında yaklaşık 30 cm’lik bir mesafe bırakın. Bu işlem sayesinde gözenekleriniz rahatlıkla açılacak ve siyah noktaları arındırmak için yapacağınız işlem kolaylaşacak.

Siyah nokta maskesi için püf noktası; siyah noktaları tırnaklarımızla ya da aparatlarla çıkartmak yerine parmaklarımıza dolayacağımız havlu mendillerle yumuşak hareketlerle kurtulabiliriz. Asla baskı uygulamamalı bölgede deformasyona sebep olacak aparatlar kullanmamalıyız.

Daha sonra açılan gözenekleri sıkılaştırmak için soğuk suyla yıkamalı ve tonik uygulamalısınız. Cildinizi derindeki kirlerden bu işlemle arındırmış oldunuz. Sonrasında günlük kullandığınız nemlendiriciyle cildinizi koruyup nemlendirebilirsiniz.

Siyah nokta maskesi tariflerini paylaştık. Sizde deneyimlerinizi ve yazı hakkında fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız