Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

21
Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Son dönemlerde pek çok kez duyduğunuzu slime nasıl yapılır ? slime malzemeleri nelerdir ?” sorularının yanında bir çok slime tarifi, slime malzemelerinin zararlarını, bileşenlerini vs. bulabileceğiniz bir slime nasıl yapılır ? slime malzemeleri nelerdir ? yazısı derledik. Slime çocuk hamurun başka bir versiyonu gibi. Slime popüler yapan yalnızca çocukların oynayacağı bir şey değil aynı zamanda büyüklerin de stres attığı bir şey. Çocuklarınızla birlikte evde rahatlıkla yapabileceğiniz bir etkinlik ve oyun.

Slime nasıl yapılır ? Slime malzemeleri nedir ? sorularını cevaplamadan evvel slime içeriğinden bahsedelim. Slime tutkal, su, boraks birleşimiyle elde edilen, hamurumsu, hafif akışkan olan bir maddedir. İçeriğinde polisakarit guar zamk ve sodyum tetraborat vardır.  Tariflerde ki tutkal (polivinil asetat) borakslı su karışımına benzeyen flubberi elde etmek için kullanılıyor.

Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Bir bardak ılık su
Bir bardak oda sıcaklığında su
Çay kaşığının ucu kadar boraks
Çay kaşığı ucu ile gıda boyası (istenilen renklerde)
Su bazlı sıvı yapıştırıcı (tutkal)

Bir kaba bir bardak su bazlı tutkalı döküyoruz, bunun üzerine ise bir bardak oda sıcaklığındaki suyu döküyoruz ve karıştırıyoruz. Jölemsi fakat koyu olmayan bir yapı elde edeceğiz. Bir bardak ılık suyun içine çay kaşığının ucu kadar boraks ekliyoruz ve karıştırıyoruz. Tutkal ve suyu karıştırarak elde ettiğimiz karışıma istediğimiz renkte gıda boyası ekliyoruz ve karıştırıyoruz. İsteğinize bağlı olarak sim de ekleyebilirsiniz. İstediğimiz renkte görüntüyü elde edince borakslı sudan azar azar ekleyerek karıştırıyoruz.

Püf noktası borakslı suyu azar azar eklerseniz slime cıvık veya katı olmaz, göz kararı ilerliyorsunuz çünkü.

Boraks Nedir ?

Boraks su, oksijen, sodyum ve bordan oluşur. Kimyasal temizleyicileri evlerine sokmak istemeyenler, alerjik bünyesi olanlar veya çocuk sahibi olanlar sıklıkla tercih eder. Temizlik ürünü olarak banyo, mutfak, kumaş, halıda, bahçe işlerinde zararlı böcekleri yok etmek amacıyla vs. kullanılır. Boraksın özelliği çevreye ve doğaya zarar vermiyor oluşudur. Zararsız olduğu düşünülsede solunmamalı ve uygulama yapıldıktan sonra eller bol su ile yıkanmalıdır. Boraks eczanelerden, aktarlardan veya organik pazarlardan temin edilebilir.

Slime nasıl yapılır ? bir püf noktası bir bardak su be bir çay kaşığı boraksı bir kavanozda karıştırıp saklayabilirsiniz. Böylelikle slime yaparken malzemenizin önemli bir ayrıntısı hazır olur.

Borakssız Slime Nasıl Yapılır ? Borakssız Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Sıvı yapıştırıcı

Şampuan ve guaj boya

Sıcak su ve toz deterjan

Soğuk su

Bu tarifte oranlar göz kararı eklenecek. Öncelikler istediğiniz marka sıvı yapıştırıcıyı kabınıza dökün. Sıvı yapıştırıcınız kadar soğuk suyu ekleyin ve homojen karışımı elde edene kadar karıştırın. Bu karışıma ortalama bir şampuanlama yaptığımız kadar şampuan ekleyelim. Sonrasında karışıma istediğimiz renkte guaj boyadan çok minik bir parça koyalım. Bu işlemi de istediğiniz renk oluşana kadar azar azar koyabilirsiniz. İyice karıştırmayı ihmal etmeyin. Sıcak suya bir buçuk çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı atın ve karıştırın. Bu karışım boraks işlevini görecek. Daha sonra tutkallı karışımımıza ufak ufak ekliyoruz ve çok iyi şekilde karıştırıyoruz. Köpüklenmeler sizi korkutmasın bir kaç saat dinlenince bu köpüklerden eser kalmıyor.

Smile ile oynaması da yapması da çok eğlenceli fakat çocuklarınız 5 yaşından büyük olması önemli bir ayrıntı.

Oyun Jeli İle Smile Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

2 su bardağı oyun jeli

1 bardak su

Yarım çay kaşığı kadar boraks

Gıda boyası

Oyun jeli ile smile nasıl yapılır ? şimdi onu inceleyelim. Suyu ve yarım çay kaşığı boraks iyice karıştırılır. Oyun jeline istediğimiz renkte gıda boyasını koyarak iyice karıştıralım. İsterseniz sim de ekleyebilirsiniz. Özellikle bu tarifte simler elimize hiç bulaşmıyor. İstediğimiz tonu yakaladığımızda borakslı suyu koyarak karıştırmaya devam ediyoruz. Ellerimize yapışmayana kadar iyice karıştırıp, yoğuruyoruz.

Yazımızı okumaya devam ediniz biraz aşağıda pofuduk slime nasıl yapılır ?, köpüklü slime nasıl yapılır ?, bulut slime nasıl yapılır ? onu anlatacağız. Aynı zamanda traş köpüğüyle, bebe yağıyla slime nasıl yapılır? slime malzemeleri nelerdir ? anlatacağız. Slime nasıl yapılır ? sorusuyla ilgili birçok püf noktası aktaracağız.

Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Pofuduk Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

3\4 Slime sıvı yapıştırıcısı

Yapıştırıcıdan biraz az traş köpüğü

Sıvı el kremi

1 çorba kaşığı bebek yağı

1 çorba kaşığı şampuan

1 bardak su ve bir çay kaşığı boraks

Gıda boyası

Slime sıvı yapıştırıcısı ve traş köpüğünü karıştırın. Homojen bir karışım elde edin. Beyaz köpük görüntüsü oluyor. 3-4 pompa kadar el kremini ve bir çorba kaşığı bebe yağını ekleyin. Bu tarifte bebe yağı ne kadar çok konulursa slime o kadar sıvı oluyor. Koymanız elzem değil isteğe bağlı, fakat farkı göreceksiniz dokusu daha değişik oluyor. İstediğimiz gıda boyasınıda ekleyince iyice karıştırıyoruz. Bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı boraks ekliyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışıma borakslı suyu yavaşça ekliyoruz. Bütün borakslı suyu bir anda koyarsak smile çok katı olabilir. Daha sıvı bir smile istiyorsak daha az traş köpüğü kullanabilirsiniz fakat pofudukluğu aynı oranda sönecektir.

Slime Alman kimyager Hermann STAUDINGER tarafından 1920li yıllarda yarı yapışkan maddelerle çalışmalar yaparken bulmuştur. Ticari olarak slime 1976 da Amerikalı şirket Mattel tarafından ilk kez üretiliyor. Toksik olmayan viskozite malzemeden oluşan, yeşil renkli plastik çöp kovasına benzer kutularda satılan oyuncak ürünüdür. İlerleyen yıllarda Slime’nin farklı çeşitleri üretilmiştir.

Bulut Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Tutkal

Traş köpüğü

Beyaz ya da mavi gıda boyası

1 çay kaşığı boraks

1 bardak su

Yapay kar

Bu tarifte malzemelerin oranları biraz göz kararı, bu kararı oluşturabilmeniz için oranlar vermeye çalışacağız. Smile yaptıkça eliniz ideal kıvamı rahatlıkla bulabiliyor. Tutkalı bir kaba alalım ve içine tutkal kadar su koyup iyice karıştıralım. Slime pofuduk hale getiren traş köpüğünü ekliyoruz. Traş köpüğünü tutkaldan biraz az tutmalısınız. Gıda boyasını ekleyip iyice karıştırıyorsunuz. Bir bardak su ile boraksı karıştırın ve tutkallı karışıma yavaş yavaş ekleyin. Yapay karın üzerin biraz su dökün. Tutkallı karışım kadar kadar yapay kar yeterli olacaktır, bütün paketi kullanmanıza gerek yok. Yapay kara ekleyeceğiniz su miktarına dikkat etmelisiniz. Çünkü suyla çoğalan bir madde. Ayrıca ne kadar kar eklersek o kadar sıvı bir hal alıyor. Daha sonra hazırladığımız karı pofuduk smile ile karıştırıyoruz. İyice yoğurduktan sonra smile hazır demektir.

Köpüklü Çıtır Slime Nasıl Yapılır ? Slime Malzemeleri Nelerdir ?

Slime sıvı yapıştırıcı ve aynı oranda su

Sıvı el kremi

1 bardak su ve bir çay kaşığı boraks

Strafor

Slime yapmaya başlayanlar en çok köpüklü slime nasıl yapılır ? diye merak ediyorlarmış. Slime sıvı yapıştırıcısı, el kremi ve aynı oranda su iyice karıştırılır. Bir bardak su ve bir çay kaşığı boraks homojen karışım olana kadar karıştırılır. Daha sonra sıvı yapıştırıcılı karışıma borakslı suyu azar azar ekliyoruz. İdeal slime kıvamına gelince tek tek ayırdığımız straforu ekliyoruz. Straforu bir çok yerden temin edebilirsiniz; kırtasiyelerde, beyaz eşya mağazalarında sıklıkla çöpe atılan bir şey, kullanmak için rica edebilirsiniz. köpüklü slime nasıl yapılır ? denince püf noktası vermeden olmaz, elde edilen slime 1-2 saat bekletilirse daha yumuşak olur.

Slime ile oynadıktan sonra ellerinizi bol su ile yıkayıp kremlemenizi öneriyoruz. Slime nasıl yapılır ? Slime malzemeleri nelerdir ? sorularını cevapladığımız yazımıza sizde yorum yapabilir ve kendi tariflerinizi yazabilirsiniz. Slime bir alışkanlık haline geliyor yaptıkça daha yenisini arayıp bulma ihtiyacı hissediyorsunuz ve daha çok slime nasıl yapılır ? soruları oluşuyor. Hem sizler hem de çocuklarınız için çok eğlenceli bir aktivite. İyi eğlenceler.

 

 

 

 

 

 

 

21 YORUMLAR

    • Göz kararı ekleyeceksiniz malzemeleri, şampuanlamadan kasıt saçlarımız, ortalama saç için bir sefer kullandığınız şampuan Nehir hanım. İlginize teşekkür ederiz umarım faydalı olmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız