Spor Yapmanın Faydaları

5
spor yapmanın faydaları

Vucut mekanizmamız hareket etmeye programlı olmasına karşın bizler nedense sporu bir hayli hafife alıyoruz, erteliyoruz. Kimi zaman iş tempomuz, ailemiz, çocuklarımız, bazılarımız için tembellik ve üşengeçlikten spora vakit ayıramıyoruz. Bir çok nedene rağmen spor yapmanın faydalarını anlatalım, sizleri ikna edelim istedik. Malum yaz geliyor, bizler yaz ayları yaklaştımı bir telaş rejimlere gireriz, spor salonlarına yazılırız. Eteklerimiz tutuşur anlayacağınız. Ama bu mesele sadece güzel ve fit görünmek için değil sağlıklı ve kaliteli yaşayabilmek için yapılması gereken bir şey. Spor yapmanın faydalarını anlattığımızda eminiz sizde şaşıracaksınız. Belkide yaşadığınız sağlık sorunlarının basit bir egzersiz programıyla çözüleceğini farkedeceksiniz. İşte spor yapmanın faydaları.

Spor Yapmanın Faydaları; Sağlıklı Kilo Vermeyi Sağlar

Belkide en çok merak edilen spor yapmanın faydaları başlığı budur. Kilo problemi yaşayan insanlar bilirler ki nasıl bir diyet uyguluyor olursa olsunlar mutlaka bir egzersiz programıyla desteklenir. Diyet Motivasyonunu Arttırmanın Yolları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersiz metabolizmayı hızlandırır ve kalori yakımına yardımcı olur. Böylelikle daha hızlı kilo verimi sağlanmış olur. Kilo kaybetmenizi sağladığı gibi spor yapmanın faydalarından biri de kilonuzu kontrol altında tutabilmenizi sağlamasıdır. Düzenli spor yapmanın faydaları hareket kabiliyetimizi ve esnekliğimizi arttırır.

Aç Karnına Spor Yapıyorsanız Yağ Yakıyorsunuz

Yapılan araştırmalar aç karnına yapılan sporun yağ yakımı sağladığını gösteriyor. Vücudumuz uyku halindeyken enerjisinin karbonhidratlardan alıyor, sabah uyanıldığında ise aç karnına yani vücuda karbonhidrat almadan yağ yakıyor. Aynı zamanda sabah spor yapmanın faydaları da var. Sabah akşam ne fark eder dediğinizi duyduk. Yapılan araştırmalara göre sabah sporu yapanlar akşam saatlerinde spor yapanlara göre daha kaliteli uyku uyuyor.

Düzenli spor yapmanın faydaları dendiğinde ilk fark edilen durum vücut duruşunuzu düzelmesidir. Denge ve koordinasyonu geliştirir. Güçlü kemiklere destek olur. Sıkı kollar için etkili egzersizler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Spor Yapmanın Faydaları; Üretkenliği Arttırır

Spor yapmanın faydalarından bir diğeri üretkenliği arttırmasıdır. Yapılan araştırmalar düzenli egzersiz yapan kişilerin iş yerinde daha verimli ve üretken olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan araştırmaya göre Latin Amerika’daki her 100 çalışandan 67’si, Asya’daki her 100 çalışandan 63’ü mesai bitiminde iş arkadaşları ile spor yapmayı severken, Avrupa’da bu oran % 37. Türkiye ise katılımcıların yüzde 86’sı düzenli spor yaptığımda işte daha iyi performans gösteriyorum, diyor.

Spor yapmanın faydalarını nasıl sayabileceğimiz konusunda zorlandığımız aşikar. Düzenli egzersiz vücudunuzun yanında zihninizi de dinç tutar. Daha zinde, daha dinamik ve konsantrasyonu çok iyi bir şekilde kim çalışmak istemez ki. Spor yapmanın faydalarından biri de yaratıcı düşünme gücünü arttırıyor olması. Spor yapmak aynı zamanda iş hayatının getirdiği sırt, bel ve boyun ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Spor Yapmanın Faydaları; Strese Karşı Korur

Çağımızın baş belası stres. Öyle basite indirgenecek, aman böyle denilecek bir konu değil bu stres meselesi. Yaşam kalitenizi düşüren, kalp ve sinir hastası olmanıza neden olabilecek, cilt sorunlarına ve psikolojik sorunlara neden olabilecek tam bir kara bela. Ama spor yapmanın faydalarından biri de strese karşı koruması. Spor yaparak kendinizi daha dingin, daha rahat hissedersiniz. Spor yapmanın faydaları sizi depresyon ve kaygıdan uzak tutar. Olumsuz düşünceleri kafanızdan uzaklaştırmanızı sağlar. Spor yapmak mutluluk hormonu serotonin salgılar. Kendinizi iyi, sağlıklı ve güzel hissetmek istiyorsanız hemen bir egzersiz programı belirleyin ve spor yapmanın faydaların yararlanın. Sıkı bacaklar için etkili egzersizler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

spor yapmanın faydaları

Spor Yapmanın Faydaları; Kalp Sağlığını Korur

Düzenli egzersiz yapmak kalp krizi ve inme riskini yarı yarıya düşürüyor. Kalp krizi geçirmiş olanlarda iyileşme sürecini hızlandırıyor. Yapılan araştırmalar düzenli spor yapanların kalp krizi geçirme olasılığı 1/3 oranında azalır ve kalp krizi sonrası ölüm oranları daha düşük diyor. Düzenli spor yapmanın faydaları ne kadar da ciddi boyutlarda, dikkate alınması gereken bir konu bu araştırmalarla göz önüne seriliyor.

Bunun için 30 dakikanızı ayırmanız dahi yeterli. Hafif tempoda yürüyüş yapmak tüm bu saydığımız spor yapmanın faydalarını hayatınızda bizzat deneyimlemenizi sağlayacak. Ayrıca spor yapmanın faydalarında bir diğeri insülin direncini düşürür, prediyabet ve diyabet riskinin kalkmasına yardımcı olur. İyi kolestrolü yükseltir ve kanın pıhtılaşmasını önler. Kemik erimesini engeller ve bazı kanser türlerinde önleyici etkisi vardır. Spor yapmanın faydalarını saymakla bitiremiyoruz.

Spor Yapmanın Faydaları; Cildi Güzelleştirir

Spor yapmanın faydaları cilt sağlığı üzerinde de etkili. Spor yapmak cilt sağlığı ve cilt rengi üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Sporla birlikte toksinlerden arındığımız ve stresten koruduğu için cildin gençliğini korumasını sağlar. Cildi parlak, genç olan insanların ortak özelliği düzenli egzersiz yapıyor olmaları. Spor yapmak kan akışını hızlandırdığı için cildi sıkılaştırır ve güzelleştirir. Bacak inceltme hareketleri yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Spor yapmanın faydaları başlıklarından bir diğeri yorgunluğu ve kronik yorgunlukla savaşmasıdır. Ağrıya dayanıklılığı arttırır. Enerjimizi yükseltir.

Spor yapmanın faydalarını saymakla bitiremiyoruz gerçekten. Yaşam kalitenizi yükseltmek, öz güven kazanmak, depresyondan korunmak istiyorsanız düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirip spor yapmanın faydalarını hayatınıza kazandırmalısınız.

Spor yapmanın faydalarından bir diğeri yabancı madde kullanımının önüne geçer ve bağımlılıklarla savaşılmasını kolaylaştırır.

Sağlık harcamaları ve ilaç kullanımını azalttığı için ekonominize de katkı sağlar. Spor yapmanın faydaları yazısını derledik. Sizde yorumlarınızla bize katılabilir, bilgilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız