Uyku Sorununa Çözüm Bu Kırmızıda

0
uyku sorununa çözüm

Hepimiz zaman zaman uyku sorunu yaşıyoruz. Yaşam tempomuz, stresli hayatlarımız uyku düzenimizi ve kalitesini etkiliyor. Size uyku sorununuza çözüm getirecek bir meyveden ve uyku kalitemize nasıl etki edeceğinden bahsedeceğim.

Melatonin insan vücüdunda karanlıkta salgılanarak, derin uyku sağlar ve vücudun biyolojik saatini düzenler. Melatoninin ayrıca kansere neden olan bileşiklerden koruma yönünde de bir çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Yapılan bir araştırma, vişnede fazla miktarda melatonin bulunduğunu göstermiştir. Bu nedenle vişne ve vişne suyu ile birlikte alınan melatoninin, antosiyaninlerin yarattığı antioksidan etki ile de birleşerek, insanları yaşlanma etkilerinden ve kanserden koruyabileceği, ayrıca uyku verici olarak kullanılabileceği vurgulanmıştır. Uyumadan 30-40- dakika önce melatonin alımının uykuya dalma süresini kısalttığı ve uyku süresini uzatabiliğini gösteren araştırmalar vardır. Vişne meyvesinin faydası bununla sınırlı değil elbette.

 

  • Kendine özgü ekşimsi tadı, koyu kırmızı rengi ve kendine özgü lezzeti ile yaz aylarının vazgeçilmez meyveleri arasındadır vişne.
  • Vişne farklı şekillerde değerlendirilmekte ve tüketilmektedir. Taze olarak tüketildiği gibi dondurularak ve kurutularak muhafaza edilmekte, konserve ve reçele işlenmekte, ayrıca doğal renklendirici ve fonksiyonel gıda katkısı olarak da kullanılmaktadır .
  • Vişne içeriğindeki renk veren antosiyanin ile hastalıklara karşı koruyucu etki göstermekte ve bir antioksidan olarak görev yapmaktadır.
  • Her meyve gibi vişnenin de kendine özgü bir antosiyanin dağılımı vardır ve vişnenin rengi gibi antioksidan kapasitesi büyük ölçüde bu bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

 

uyku sorununa çözüm

 

İçeriğindeki antosiyaninlerin ve antosiyanidinlerin insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüş ve buna dayanılarak günlük diyetle tüketilen vişnenin kolon kanseri riskini azaltabileceği bildirilmiştir.

  • Sağlıklı bir diyetle desteklenen vişne ve vişne suyu tüketiminin, yumuşak doku romatizması olarak da bilinen fibromiyaloji hastalığına bağlı ağrıları hafiflettiği, ayrıca kandaki ürik asit seviyesini düşürerek gut hastalığının da neden olduğu eklem ağrılarını da azalttığı belirtilmiştir.
  • Vişne aynı zamanda yapısında melatonin bulundurur.
  • Melatonin kanser engelleyici bir ajandır.
  • Düşük melatonin düzeyinin göğüs kanseri ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir.
  • Melotonin ilerlemiş akciğer kanseri hastalarında yaşam kalitesini arttırmış ve yaşam süresini uzatmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız