Yeşil Çayın Faydaları

8
yeşil çayın faydaları

Sağlıklı yaşamak için özen gösterenler yeşil çayın faydaları konusunda bilgi sahibi aslında, ama eminiz bu yazıda bilmedikleri bir çok bilgiye sahip olacaklar. Yeşil çay bizim bildiğimiz çay ile yani siyah çay ile aynı bitkiden elde edilir. Yeşil çayın farkı yapraklarının işleniş şeklidir. İşlem sırasında yeşil çay siyah çaya oranla daha az oksitlenir. Bu sayede içerdiği vitamin, mineral ve antioksidanlar korunuyor. Yeşil çayın faydaları hakkında özellikle son otuz yıldır bir çok araştırma yapılmakta; bu bilimsel araştırmalar kanser hücrelerini yavaşlatma, şeker hastalığından koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, cilt ve diş eti sağlığına iyi geldiğini ortaya çıkarmaktadır. Yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor.

Yeşil Çayın Zayıflamaya Faydası

Yeşil çayın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, metabolizmayı hızlandırdığı, tokluk hissi oluşturduğu ve antioksidan özelliğiyle yağ birikimine engel olduğudur. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmaya karşı savaştığını söyleyebiliriz. Yeşil çayda bulunan epigallokateşin gallat sayesinde yediklerimizden aldığımız kaloriyi azaltır. Yeşil çayın faydalarından bir diğeri içeriğindeki polifenolle ile vücuttaki kalori dengesini sağlamaya yardımcı olmasıdır. Bu sayede bağırsaklar daha hızlı çalışacağı için yeşil çay içen kişilerin kilo vermesi hızlı ve kolay olur. Tabi ki kilo vermek için yeşil çay tek başına yeterli değildir. Düzenli egzersiz ve dengeli beslenmenizi sağlayacak besleme programıyla desteklemelisiniz.

yeşil çayın faydaları

Kolestrol Ve Kalp Sağlığına Etkisi

Yeşil çayın faydaları kalp ve damar sağlığı üzerinde de etkilidir. Yapılan araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin kötü kolestrolü düşürdüğü ve iyi kolestrol olarak bilinen HDL kolestrolü yükseltiğini ortaya koyuyor. İçeriğindeki antienflamatuar yani iltihap giderici kateşinler damar çeperini saran hücrelerin sağlığına katkı sağlar. Kateşinler damarda kan pıhtısı oluşumunu azaltır. Yeşil çay içmek kroner arter hastalığına yakalanma riskini azaltır. Yeşil çayın faydalarından bir diğeri içerisindeki flavonoidler sayesinde damar sağlığını güçlendirir.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çayın faydaları ciltte de gözlemleniyor. Yeşil çayı hem içmek hemde direk cilde uygulamak cildinizde gözle görülür fark yaratacaktır. Yeşil çay cilt kanseri riskini azaltır, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı cildimizi korur. İçeriğindeki yoğun E vitamini ve antioksidanlar sayesinde cildin elastikiyetini ve nem dengesini korumasını sağlar. Yeşil çay sahip olduğu antioksidan etkisi sayesinde deriyi besleyen kılcal damarları genişleterek daha verimli beslenmesini sağlar. Yeşil çayın içindeki kateşinler ısı koşullarına karşı bir hayli hassastır. Bu yüzden hazır alınan kremlerden ziyade kendi hazırladığınız bir maskeyi uygulamanız daha sağlıklı ve verimli olacaktır. Cilt bakımında argan yağının faydaları yazımızı okuyabilirsiniz. Yeşil çayın antioksidan açısından zengin olduğundan bahsettik bu aynı zamanda cildinizi de onaracak ve hücre oluşumunu destekleyecektir. Yeşil çay seven ve tüketen birisi olarak özellikle yeşil çay cilde faydalı diyebilirim.

yeşil çayın faydaları

Gençleştirici Ve Canlandırıcı Yeşil Çay Maskesi

1 Tatlı Kaşığı Yeşil Çay

1 Tatlı Kaşığı Doğal Bal

Yeşil çayı ve balı iyice karıştırın. Dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. 15-20 dakika kadar bekletin. Ilık suyla durulayın. Bu maske ile cildiğiniz yorgun ve solgun görüntüsünden kurtulur. Daha canlı ve genç bir görünüm kazanır. Sizde böylelikle yeşil çayın faydalarını yüzünüzde hissetmiş olursunuz.

Bu maske özellikle kaz ayaklarının görünümünü hafifletir ve gözenekleri sıkılaştıracağı için siyah nokta oluşumunu engeller. Yeşil çaylı maskeler antioksitan kaynağı olduğundan ciltte oluşan kırmızılıkları da giderecektir. Bedenimiz için yeşil çayın faydaları ve cildimiz için yeşil çayın faydaları saymakla bitmiyor gerçekten. Yeşil çayın cilde faydalarını uygulayarak gözlemleyebilmeniz için birkaç maske tarifi daha paylaşacağız.

Yüz Arındırıcı Yeşil Çay Peelingi

Bir Bardak Demlenmiş Yeşil Çay

2 Yemek Kaşığı Şeker

Yeşil çayın arındırıcı etkisini ve pürüzsüzlüğünü cildinizde hissedebileceğiniz bir peeling. Öncelikle yeşil çayı demliyoruz. Oda ısısında soğumaya bırakın. 1 yemek kaşığı kadar yeşil çayın içine iki yemek kaşığı şeker atıp, karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle aşağıdan yukarıya doğru narin hareketlerle uygulayın. Bastırmayın, ovalamayın. Bu yüzünüzün tahriş olmasına ve çizilmesine sebep olacaktır. Sonrasında ılık suyla durulayın ve havlu ile tampon hareketi uygulayarak kurutun. Kuru cilde sahipseniz hafif bazlı bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Yeşil Çay Toniği

Yaprak Yeşil Çay

Su

Çay yaprakları suda 3-5 dakika kaynatılır. Ve ardından oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Sonrasında buzdolabında saklayarak yüzünüze tonik olarak uygulayabilirsiniz. Yeşil çayın cilde olan faydalarından bu tonik ile faydalanabilirsiniz. Sivilce oluşumunu engelleyip, ciltteki kızarıklıkları ve ton farklılıklarını gidermenize yardımcı olacaktır. Yeşil çayın faydalarından biride güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için en doğal çözümdür.

Kanser Riskini Azaltıyor

Yeşil çayın faydalarından bir diğeri kanseri önleyici etkisinin bulunmasıdır. Yeşil çaydaki kateşinler kolon, gögüs, akciğer, deri ve meshane gibi birçok kanser türü üzerinde önleyicidir. İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde DNA hasarı ve kanser oluşumuna sebep olan serbest radikallerle savaşır. Kateşinler bağışıklık sistemini güçlendirir, kanser hücrelerinin ve tümörlerin yayılmasını engeller. Yeşil çay aynı zamanda Alzheimer hastalığını önleyicidir. Sigara kullanımının toksik etkisini azaltması yeşil çayın faydalarından bir diğeri.

Yeşil Çayın Diş Ve Ağız Sağlığına Faydası

Yeşil çayın faydaları konusunda yapılan araştırmalar düzenli yeşil çay tüketiminin dişlerimizin çürümesine sebep olan diş yüzeyinde biriken ve plak tabakası oluşturan bir çok bakteriyi yok etmekte olduğudur. Yeşil çay diş çürümesini ve asit oluşumunu yavaşlatıyor. Yeşil çay ağzımızı bakterilerden koruduğu gibi diş eti hastalıklarıyla mücadele etmemizi sağlıyor.

Yeşil Çayın Sindirime Faydası

Yeşil çayın faydalarından biri de, özellikle akşam yemeklerinden sonra tüketilirse, sindirime faydalı olmasıdır. Bu yüzden akşam yemeklerinden yarım saat sonra yeşil çay tüketerek, sindirim sisteminizi rahatlatabilirsiniz.  Yemek yedikten sonra oluşabilen hazımsızlık, gaz, karın şişliği gibi şikayetlere karşı yemeklerden sonra içilecek 1 fincan yeşil çay, bu tür şikayetlerimizin azalmasına yardımcı olur.

Zihni Açar Ve Dinç Yapar

Yorgun ve yoğun geçirdiğimiz günlerde kahve içip bir güzel silkinmek isteriz. Bunun içinde ilk tükettiğimiz içecek kahve olur. Fakat yeşil çayın faydaları yazımızı okuduktan sonra kahvenin yerini yeşil çay alacaktır. Yeşil çayda bulunan kafein ve epigallokateşin gallat konsantrasyonunuzu sağlamanıza yardımcı olur, zihni açar, dayanıklılığımızı, fiziki ve psikolojik yorgunluklarımızın giderilmesine yardımcı olur. 2012 yılında yeşil çay içen bir grup insanın beyin dalgaları incelenmiş. Bu kişiler daha iyi hissettiklerini ve dikkatlerini daha iyi topladıklarını söylemişler. İçerisinde bulunan teanin stres ve gerginliğinizi azaltarak zor geçen günlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Yapılan bazı araştırmalar sayesinde yeşil çayın faydalarına nöron yani beyin hücresi ölümlerini engellediği de eklenmelidir. Yeşil çay aynı zamanda içerdiği C vitamini sayesinde hem stresi azaltıyor hem de gribi önlüyor.

Diyabetliler İçin Yeşil Çayın Faydaları

Kandaki glikoz oranın yükselmesiyle oluşan bu hastalık insanların yaşam kalitesini etkiler ve başka bir çok hastalığa yol açabilir. Bu etkileri azaltmak için günde iki fincan yeşil çay tüketerek yeşil çayın faydalarından yararlanabilir. Yeşil çay ile kandaki şeker miktarını dengelemek mümkündür.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır ?

Yeşil çayı tüm market ve aktarlarda kolaylıkla bulabiliyoruz. Marketlerden alacağımız yeşil çay poşetlerde satılanlardan olduğu için en sağlıklısı aktarlardan satın alacağımız yeşil çaydır.  Aktardan alacağınız yeşil çay yapraklarını tek kişi için 1 yemek kaşığı kadar olacak şekilde bir fincana koyun. Üzerine kaynattığınız suyu ekleyin. 2 – 3 dakika demlemeye bırakın. Ardından yeşil çay yapraklarını fincandan çıkarın. Eğer sıcak olarak tüketemiyorsanız iki ila üç saat buzdolabında beklettikten sonra rahatlıkla tüketebilirsiniz. Yeşil çayı taze demlediğinizde o gün tüketmeye çalışın. Kaliteli su kullanmak ve porselen demlik kullanmak çayınızın lezzetini etkileyen faktörlerdir. Yeşil çayın faydalarını görebilmeniz için düzenli olarak tüketmelisiniz.

Yeşil Çayın Besin Değeri Nedir ?

Bir fincan yeşil çaydaki kalori sıfıra yakındır. Yeşil çay içerisinde C vitamini ve E vitamini, keteşinler, polifenoller, krom, manganez, selenyum, çinko içerir. Güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kullanımda önereceğimiz şey şekerle tüketmemenizdir. Tatlandırmak isterseniz içerisine az miktar bal, çubuk tarçın, taze nane, limon veya portakal dilimi koyabilirsiniz.

Yeşil çayın faydalarından yararlanırken zararlı bir etki oluşturmaması için dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Doğada bulunan tüm bitkiler vücudumuz için faydalıdır mutlaka yalnız bunları tüketirken dikkatli olunmalıdır. Günde 4-5 fincan yeşil çay içenler yeşil çayın faydalarından çok zararını görmeleri mümkündür. Fazla tüketilen yeşil çay içeriğindeki kafein ile uykusuzluk, stres, baş ağrısı, çarpıntı ve sindirim sisteminde karın ağrısı, ishal gibi problemlerle karşılaşabilirler.
  • Bilinen bir rahatsızlığınız var ise her türlü bitki çayı için doktorunuza danışmalısınız. Çünkü her hasta ve hastalık özeldir ve kullandığınız bitki çayı hastalığınızı tetikleyebilir.
  • İlaç kullanan kişiler yine doktorlarına danışarak hareket etmeliler. Yeşil çayın içeriğindeki maddeler ile kullandığınız ilaçların etkileşimi olumlu ya da olumsuz etkilere sebep olabilir.
  • Yeşil çayın kanserli hücreleri yok etmekte etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlansa da kanser hastalarının kullandığı ilaçlar sebebiyle yeşil çay tüketmeleri önerilmez.
  • Gebelerin ve emzirenlerin doktorlarına danışmadan yeşil çay tüketmeleri sakıncalıdır.
  • Anemi, diyabet, glokom veya osteoporozu olan kişiler yeşil çay içmeden önce mutlaka bir doktora danışmalıdır.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız