YÜZ ŞEKİLLERİNE GÖRE EN UYGUN SAÇ KESİMLERİ

0

Saçlarınızı kestirmeyi düşünüyorsunuz ? Peki ya yüzünüze en uygun saç modeli hangisi? Daha önceki yazımızda yüz şekillerinizi tanıtmıştık . Şimdi ise yüz şekillerinize en uygun saç modellerinizi öğrenmeye ne dersiniz?

Saç modelinize karar verirken saç tipinize ve yüz şeklinize dikkat etmelisiniz.Yüz şekilleri; oval, kare, dikdörtgen(uzun), yuvarlak, elmas, kalp, üçgen(armut) , ters üçgen şeklinde değişiklik göstermektedir.Yüz şeklinize en uygun saç modelini seçerek yüzünüzü ovale yaklaştımalısınız.Bu sebeple öncelikle yüz şeklinize karar vermelisiniz.

Sizin yüz tipiniz hangisi ?


yuz-tipleri

 

  1.Oval Yüz şekli için saç modelleri

Yüzün uzunluğu, genişliğinden daha fazla, elmacık kemikleri dikkat çekicidir. Bu sebeple neredeyse tüm saç modelinin kolayca yakışabileceği bir yüz şeklidir. Kısa, uzun, dalgalı, kıvırcık veya düz saçlardan en sevdiğinizi tercih edebilirsiniz. Yüz hatlarınızı kapatmamak açısından katlı saçlar kestirmemenizi tavsiye ederiz.

oval1İdeal yüz şekli olan oval yüz şekline sahip Jessica Alba

2.Kare Yüz şekli için saç modelleri

Yüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen aynıdır. Alın, elmacık kemikleri ve çene köşelerinin genişliği aynıdır. Yüzdeki köşelerin sert ve belirgin olduğu yüz şekli olduğundan kare yüz tipine, oval şekli vermek için köşe kısımları yumuşatmak gerekecektir. Bu sebeple kısa saçlar sizin için en iyi tercih olacaktır. Küt saçlar veya katlı saçlar sizin için ideal.Aynı zamanda kahküllerde kullanabilirsiniz.

kare1

Kare yüz şekline sahip Angelina Jolie

 

 3.Dikdörtgen Yüz (Uzun Yüz) şekli için saç modelleri

Yüzün uzunluğu genişliğinden daha fazla olduğundan uzun yüz olarak da adlandırılan dikdörtgen yüz modelinde yüzü ovale yaklaştırmak için saça hacim verilmelidir. Bu sebeple kıvırcık veya dalgalı saçlar kullanarak yüzünüzü ovalleştirebilirsiniz. Kısa saçlar sizin için uygun değildir. Fakat kısa saçlar kullanmak istiyorsanız saçlarınız çene hizanızdan yukarı çıkmamalıdır. Kahküller yüzünüzü daha da uzatacağından tercih etmemenizi öneririz.

uzun1

Dikdörtgen Yüz (Uzun Yüz) şekline sahip Sarah Jessica Parker

4.Yuvarlak Yüz şekli için saç modelleri

Yuvarlak yüzde de yüzün genişliği ve uzunluğu hemen hemen aynıdır ve sert köşeler yoktur. Daire şeklinde olan bu yüz şeklinde  hatlar belirginleştirilerek ideal olana yani oval yüz şekline çevrilmeye çalışılmalıdır. Bu sebeple yüzünüzü daha uzun ve ince göstermeniz gerekmektedir.Yüzünüzü daha uzun göstermek için uzun, doğal dalgalar , çene kısmından başlayan katlı saçlar veya elmacık kemiklerine düşen uzun perçemler tercih edebilirsiniz.

yuvarlak1

Yuvarlak yüz şekline sahip Kirsten Dunst 

5.Elmas Yüz şekli için saç modelleri

Elmas yüz şeklinde alın dar çene küçük ve sivridir ve elmacık kemikleri dikkat çeker ve yüzün en geniş kısmını oluşturur. Elmas yüz şekline sahipseniz sizin için en iyi kesim modelleri elmacık kemiğini yumuşatan modellerdir. Yüz üzerine fazla saçın gelmediği ,uzun modelleri tercih edebilirsiniz.

elmas4

Elmas Yüz şekline sahip Scarlett Johansson

 

6.Kalp Şeklinde Yüz şekli için saç modelleri

Bu yüz şeklinin alt kısmında yanaklar geniş, çene dar ve sivridir. Kalp şeklindeki yüzlerde alın ve çene kısmına dikkat edilmelidir.Alın açıklığını örtmek amacıyla perçemler kullanabilirsiniz.Çene kısmı ise üçgene benzediği için çene hizasından itibaren saçın hacimlendirilmesi gerekmektedir.Uzun saç modellerini tercih edebilirsiniz.

kalp1

Kalp Yüz şekline sahip Katie Holmes 

 

7.Ters Üçgen Yüz şekli için saç modelleri

Ters üçgen yüz şeklinde alın geniş, elmacık kemikleri çıkık, çene dardır. Bu sebeple kaküllü modelleri tercih etmelisiniz. Çene hizzasından verilen katlar da geniş alnı olanlar için doğru bir model olacaktır.

üçgen4

Ters Üçgen  Yüz şekline sahip Chloë Grace Moretz

 

Peki sizin yüz şeklinize uygun saç modeli hangisi ?

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız