Başarısızlık Hikayeleri – Vinnie Jones

0
Vinnie Jones

Vinnie Jones asıl adı Vincent Peter Jones. Çoğunuz bu adamı psikopat rolleriyle tanıyorsunuz. Oyunculukta yakaladığı başarının öncesini anlatacağım size. Yani çok da başarısız bi hayat değil şimdiden söyleyeyim. Neyse ufaktan giriş yapıyorum ben.

Vinnie Jones nam-ı diğer “kasap”. Bu ismi İngilterede futbolculuk yaparken kazanmış. Evet yanlış duymadınız futbolcu. Hani öyle Kenya 2. Lig falan değil bildiğiniz İngiltere 1. Liginde top koşturmuş. Tabi o zamanlar Premier Lig olmadığı için 1. Lig diye geçiyor. Şimdi diyeceksiniz ki ulan dangoz adam nerelerde top koşturmuş bunun neresi başarısızlık ama kazın ayağı öyle değil. Dur bi dinle.

Vinnie 1965 yılının soğuk bir Ocak ayında İngiltere’de dünyaya gelmiş. İçinizden ulan babamla yaşıt herif bi bizimkine bak bi buna bak dediğinizi duyar gibiyim. Futbolculuğa önce alt amatör liglerden başlıyor ve Wimbledon takımıyla 1. Lige kadar yükseliyorlar. Futbolculuğunda stoperlik(defans) görevini üstlenmiştir. Kasap lakabı biçtiği futbolculardan gelmektedir. Crazy Gang diye biline Wimbledon takımında birçok yetenekli futbolcunun havasını söndürmüştür. Öyleki futbolculuk yıllarında “nasıl bacak kırılır?” isimli kitap çıkarmıştır. Kitap ülkede yankı uyandırmış ve ününe ün şanına şan katmıştır. Adeta bir Alpay Özalan gibi sağı solu tekmelemiştir. 1 sezonda 12 kırmızı kart görerek bu alandaki rekorun 2. sahibi olmuştur. Dile kolay 12 kırmızı kart. Bi maçın 3. Saniyesinde sarı kart görerek yine rekor kırmıştır. Maç başlar ve ikinci pasta Vinnie rakibin ayağını eline verir.

Vinnie Jones

 

Bİ maçın 5. Saniyesinde kırmızı görmüştür. Rakip oyuncunun testislerini sıkarak İstiklal Marşını tersten okutmuştur. Hakem o kadar sinirlenir ki kırmızı göstermeden “çık dışarı” der. Ama bu durum Vinnie’yi hiç üzmez. Ona göre savunmacıların hayatı böyledir. Wimbledon takımıyla 1988’de fedarasyon kupasını kazanır ve zaferdeki emeği gerçekten büyüktür. Ancak bu kupa Vinnie için futbol kariyerinin zirvesidir. Sonraki 10 yılında büyük başarılar gösterememiştir.

Bunun dışında Vinnie Jones genç bir çocuğu yanına alır. Ailesinden uzak kalan çocukla hayatları bi şekilde kesişir. Çocuğa futbol öğretir sonrasında çocuk sporcu olur ve dalgıçlık yapar. Ne alaka şimdi bu çocuk diyebilirsiniz ama bu çocuk Jason Statham’dır. Hayatın üç beş cilvesi bu iki adamın yollarını kesiştirir ama bu kesişim ilk olmayacaktır.

2 çocuk babası olan Vinnie futbol kariyeri sonrasında ufak bi bunalıma girer. Bu sırada Jason Statham sayesinde Guy Ritchie ile tanışır. Ritchie bi film çekecektir ve acilen oyuncu bulması gerekmektedir. Bu üçlünün de ilk filmi olacaktır bu film. Çabucak anlaşırlar ve film çekimi başlar. Evet filmin adı Lock, Stock and Two Smoking Barrels’dir. Film eleştirmenler ve izleyiciler tarafından çok değenilir. İlk kez yapılan oyunculuk deneyimleri, ilk kez yapılan yönetmenlik deneyimleri çok beğenilir ve hiç göze batmaz. Vinnie filmde bi psikopatı canlandırır. Filmdeki duruşları, bakışları, konuşması, hareketleri bütünüyle bi psikopattır.

Artık resmi olarak oyuncu sayılabilir. Ardından Guy Ritchie ile Snatch filminde de oynar. Buradaki rolü de layıkıyla yerine getirir. Filmden sonraki bi ropörtajında “Guy’a çok güveniyorum ve nasıl oynamam gerektiğini hep ona soruyorum. Bu işi iyi yapmam gerekiyor, çünkü elimde kalan tek şey bu” demiştir. Hayattaki tutunacağı son dalı sıkı sıkıya tutan bu psikopata saygılarımı sunarak yazıyı sonlandırıyorum.

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız