Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

4
evin havasını temizleyen bitkiler

Kirlilik her yerde; evimizde iş yerinde ailemizin başucunda duruyor. Bu yüzden evin havasını temizleyen bitkileri araştırdık. Televizyonlar, tabletler, sarj aletleri, ev araç gereçleri gibi elektromanyetik dalgalar yayan bir sürü faktör yetmiyormuş gibi dışarıdan vücudumuza evimize aldığımız şehirde yaşamanın gerektirdiği bir çok kimyasal ve hava kirliliği malesef sağlığımızı tehlikeye sokuyor. Özellikle evde temiz hava almak istiyoruz. Teknolojiden ve sağladığı kolaylıklardan vazgeçmek elbette söz konusu değil ama yarattıkları olumsuz etkileri bitkiler sayesinde en aza indirebilmek mümkün. Bu etkiyi en aza indirgeyecek, evin havasını temizleyen bitkileri derledik.

Evin havasını temizleyen bitkiler aynı zamanda bulundukları ortamı güzelleştiriyorlar. Bitkiler çevremizdeki kimyasal kirlilik ve hava kirliliğini %87 oranında absorbe eder. Yazıyı okumaya devam edin lütfen, birazdan evin havasını temizleyen bitkileri sıralayacağız. Kapalı ortamlardaki kirlilik bize alerjiler, öksürük, baş ağrısı, kaşıntı hatta depresyon olarak geri dönüyor. Sağlığımız bu denli etkileyen karbon monoksit, benzen, amonyak, formaldehit maddeleri sigara dumanı, plastik, boya, oda spreyleri ve kullanılan temizlik ürünlerinden kaynaklanıyor.

Yatak odalarında çiçek olmaz diyenleri duyar gibiyim ama bu sav geçerliliğini yitirmiş durumda daha doğrusu gündüz sağladığı bol miktardaki oksijenden dolayı geceleri sağladığı az miktar karbondioksiti biraz olsun görmezden gelebiliriz.

Ev bitkilerinin havayı temizleme özelliğinin olduğu Amerikan uzay ve havacılık dairesi NASA da yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Bu çalışmalara göre puanlanan evin havasını temizleyen bitkileri derledik bu bilgiler ışığında her 10 metrekarede bir ev bitkisi bulunmalıdır.

evin havasını temizleyen bitkiler

Aloe Vera :Kısa köklü, etli yapraklı bir bitkidir. Çok uzun yıllardır alternatif tıpçılar tarafından kullanılıyor. Hem evde şık duran hem de evin havasını temizleyen bitkilerdendir. Yaraları iyileştirici ve antiseptik özelliğiyle bilinse de etkili olduğu bir çok hastalık var. Aloe vera bulunduğu ortamdaki hava kirliliğini absorbe etme konusunda oldukça etkilidir. Aloe vera formaldehitin %90 ını temizler. Evin havasını temizleyen bitkilerden aloe verayı sıcak ve bol güneş alan bir yere koyun.

Büyük Filamingo Çiçeği: Evin havasını temizleyen bitkilerden temizlik ürünlerinin çokça olduğu banyo ve mutfaklarda en etkili olanlardan biridir. Büyük filamingo çiçeği amonyak emilimini çok iyi sağlayan bir bitkidir.

İngiliz Sarmaşığı: Hedera sarmaşığı olarak da bilinir. Hava filtreleme sistemleri gibidir. Evin havasını temizleyen bitkilerden ingiliz sarmaşığı özellikle benzen maddesini çok hızlı emer, formaldehit, toluen, trikloretilen maddeleri üzerinde de oldukça emicidir. Evinizin veya iş yerinizin dekorasyonuna şıklık katar ve sağlığınız üzerindeki olumsuz etkileri de yok eder. Ayrıca ingiliz sarmaşığı sigara içilen evin havasını temizleyen bir bitkilerdendir.

Hanım Palmiyesi: Özellikle amonyaktan arındırır. Temizlik ürünlerinin yoğun olarak kullanıldığı mutfaklarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Evin havasını temizleyen bitkilerden hanım palmiyesi aynı zamanda formaldehit ve ksileni emme hususunda da oldukça etkilidir. Evin havasını temizleyen bitkilerden hanım palmiyesi büyütürken dikkat edilmesi gereken şey güneşe doğrudan maruz bırakmamaktır.

evin havasını temizleyen bitkiler

Yelken Çiçeği: Evin havasını temizleyen yelken çiçeği fazla ışık ve su istemeyen bakımı kolay bir bitkidir. NASA araştırmasına göre formaldehit, ksilen, amonyak, benzen, toluen ve alkolü çok güçlü bir şekilde absorbe eder.  Büyük boydakilerin yaprakları saatte 15 µg formaldehit, ksilen, toluen, amonyak, benzen, trikloretilen ve ayrıca alkol ve aseton buharını da emer. Bir çok kirlilik üzerinde oldukça etkili olan bu çiçek göz zevkimize de ayrıca hitap eder.

evin havasını temizleyen bitkiler

Kurdele Çiçeği: Evin havasını temizleyen bitkilerden kurdele çiçeği büyümek için özel koşullar istemeyen, dayanıklı bir bitkidir. Kurdele çiçeği evin havasını temizleyen bitkiler içinde en etkili çiçeklerden birisidir. Özellikle karbonmonoksitin neredeyse tamamını 24 saatte absorbe eder. Eviniz için şık teraryumları buradan inceleyebilirsiniz.

evin havasını temizleyen bitkiler

Dragon Ağacı: Evin havasını temizleyen bitkilerden dragon ağacı şans bambusu olarak da bilinir. Kırmızı çizgileri olan geniş yapraklı bir bitkisidir. 4.5 metreye kadar uzayabilen bu bitkinin toprağının sürekli nemli tutulması gerekmektedir. Yapraklarında toz bırakmamaya özen göstermelisiniz. Bir kaç çiçek gücünde emicidir. Genellikle ofisler için önerilen bir bitkidir. Benzen, formaldehit, ksilen gibi maddelerin atılmasında çok etkilidir.

evin havasını temizleyen bitkiler

Paşa Kılıcı : Hem güneş ışığıyla hem gölgeyle büyüyebilen bir bitkidir. Paşa kılıcı evin havasını temizleyen bitkilerden en dayanıklısıdır. Yatak odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz, bu bitki geceleride oksijen verir. Bir inanışa göre paşa kılıcının boyu 1 metreye erişirse ev sahibi olunulur. Yetiştirmesi kolay paşa kılıcı evdeki hemen her maddeyi absorbe etmekte güçlüdür.

Kırmızı Reichi Mantarı : Evin havasını temizleyen bitkilerden kırmızı reichi mantarı ölümsüzlük mantarı ya da Ling Zhi mantarı olarak da adlandırılır. Çin tıbbında sıklıkla kullanılır. Bağışıklığı güçlendirir ve anti-enflamatuvar etkileri ile her derde deva bir ecza dolabı gibidir.  Az ışık gören hatta hafif karanlık diyebileceğimiz mekanlar onun için idealdir. Bitkinin gövdesi su püskürtülerek sulanmalıdır. Haftada bir yeterli olacaktır.

Kasımpatı : Krizantem, bir diğer adı ile Kasımpatı 50 ila 150 cm yüksekliğindedir. Bol su isteyen kasımpatı evin havasını temizleyen bitkiler arasında, haftada iki veya üç kez sulayabilirsiniz. Benzen, formaldehit, trikloretilen, ksilen, amonyak temizlemede etkilidir. Ayda bir kez gübre verebilirsiniz. Kırmızı, sarı, turuncu gibi renklerde açar, bu bitki ile evinize veya ofisinize renk katabilirsiniz.

evin havasını temizleyen bitkiler

Salon Eğreltisi : Evin havasını temizleyen bitkilerden en sık rastlanılan ve çok etkili bir bitkidir. Sigara ve yapı malzemelerinin yaydığı zararlı maddeleri rahatlıkla emer. Doğal hava temizleyici özelliği yüksek bir bitkidir. İki haftada bir düzenli bir şekilde gübre verin. Evin havasını temizleyen bitkilerden salon eğreltisi çok fazla güneşe ihtiyaç duymaz bu yüzden evde veya ofiste istediğiniz bölgede besleyebilirsiniz. Dekoratif olarak sepette asılı olarak da kullanabilirsiniz.

Areka Palmiyesi : Evin havasını temizleyen bitkilerden bir diğeri areka palmiyesidir. Çok gösterişli ve şık bir bitkidir. Aydınlık sever bu bitkiyi salonlara koymanız öneriliyor. Su vermenin dışında spreyle nemlendirilerek kolayca bakılabilecek bir bitkidir.

Yaşadığımız alandaki ev veya ofisimizdeki sentetik kimyasalların sebep olduğu kirlilikten ve bağışıklık sistemini, astım, bronşit gibi alerjik hastalıkları, kanser hücrelerini besleyen radyasyon kirliliğinden koruyan bu bitkileri kullanmanızı öneririz. Bu bitkilerin bakımını ihmal etmeyin. Sulama ve nemlendirme işlemlerini unutmayın. Evin havasını temizleyen bitkileri ışık, nem, loşluk isteklerine göre yerleştirin. Siz onlara bakarsanız onlarda sizi koruyacaktır.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Açelya : Evin havasını temizleyen bitkilerde açelya özellikle amonyak kokusunu absorbe eder. Bir çok farklı renkte çiçek açan şık bir bitkidir. Nemi seven bir bitkidir fakat güneş ışığını doğrudan almak istemez. Kışın 14-15 derecede bulunmalıdır. Hava akımlarından kolay etkilenen bir bitkidir.

Cüce Hurma Palmiyesi : Formaldehit ve ksileni emme konusunda mükemmel bir bitkidir. Aydınlık ve güneşi seven bir bitkidir. Evin havasını temizleyen bitkilerden cüce hurma palmiyesi düzenli sulama ister.

Sarmaşık Deve Tabanı : Evin havasını temizleyen bitkilerden en etkili deve tabanı cinsidir. Sarmaşık deve tabanı formaldehit ve trikloretilen üzerinde çok etkilidir. Loş ortamda yaşayabilir fakat aydınlık bir yerde ise doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına dikkat edilmelidir.

Gerbera Çiçeği : Gerbera çiçeği evin havasını temizleyen bitkiler arasında en şık olanıdır diyebiliriz. Ömrü diğer salon bitkilerine nazaran biraz kısadır. Önceleri yalnızca dekoratif amaçlı kullanılan gerberayı sigaranın havadan temizlenmesi için de kullanabilirsiniz. Büyüme sıcaklığı 24-25 derece civarındadır, kış aylarında ise 10 derecenin altında bulundurmamalısınız. Toprak kapasitesi ve saksı genişliği yüksek tutulmalıdır. Toprak seçerken suyu iyi süzen topraklardan seçmelisiniz ve toprağı iyice kurumadan su vermemelisiniz. Evin havasını temizleyen bitkilerden en zahmetli olanı diyebiliriz.

Peru Mumu : Evin havasını temizleyen bitkilerden Peru mumu’na Peru kaktüsü de denir. Bu bitkiyle elektromanyetik kirlilikten arınabilirsiniz. Radyasyon etkilerini azaltır ve baş ağrısına etkili olduğu bilinir. Kolay yetiştirilen peru mumu çok sulanmamalıdır.

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Çin Herdemyeşili : Evin havasını temizleyen bitkilerden formaldehit ve benzen emilimi sağlayan en etkili bitkilerdendir. Çin herdemyeşili boyuna göre saatte  10 µg’a kadar, formaldehit emebilir. Düşük ısı sever, direk güneş ışığından korumalısınız. Bu bitkinin anavatanı Güneydoğu Asya’nın Subtropikal ormanlarıdır bu yüzden sürekli nemli olmayı sever hatta bazıları suda yetişebilmektedir.

Mücevher Bitkisi : Yaz kış yeşil kalan ve etli yapraklara sahip olan mücevher bitkisi amonyak ve radyasyon emilimi üzerinde çok etkilidir. Evin havasını temizleyen bitkilerden en şans getireni diyebiliriz. Şaka bir yana feng shui felsefesine göre şans ve para getirdiğine inanılan bir bitkidir. Aydınlık ve bol güneş alan yerde yetiştirilmelidir. Çok sıcak günlerde özellikle su miktarına dikkat edilmelidir.

Boyalı Difenbahya : Evin havasını temizleyen bitkilerden boyalı difenbahya formaldehiti köklerinden emer. Büyük yaprakları toluen ve ksileni emer. Kolaylıkla büyür, yaprakları kendini yenileyen yapıya sahiptir. Belli aralıklarla toprağını değiştirmeli ve gübre vermelisiniz. Güneş ışığını sever. Yapraklarının diğer cisimlere değmemesine özen gösterilmelidir. Kış aylarında soğuk su çürümeye sebep olacağından tercih edilmemelidir. Difenbahya hava akımından ve rüzgarlı ortamlardan korunmalıdır.

Kauçuk Ağacı : Formaldehit emilimi çok iyidir. Evin havasını temizleyen bitkilerden kauçuk ağacı her türlü toprakta yetişir ve aynı toprakla uzun süre yaşayabilir. Hacimli büyüyen bir bitki olduğundan alanını geniş tutmalısınız. Evin havasını temizleyen bitkilerden kauçuk doğrudan güneşe maruz kalmadığı her yerde rahatlıkla büyür.

Evimizin, ofisimizin havasını kirleten maddeler;

 • Elektromanyetik kirlilik telefon, tablet, bilgisayar, mikrodalga fırınlar, tv, lambalar, yüksek gerilim hatları,
 • Elektronik temizleyicilerde ve yapıştırıcı üretiminde Trikloretilen kullanılır.                Aynı zamanda böcek ilaçları yapımında reçineler,katranlar,boyalar ve verniklerin üretiminde bir kimyasal ara madde  olarak kullanılır.
 • Ksilen uçak yakıtının bileşeninde, boya, elyaf, kauçuk ve bebek bezinde bulunur. Ksilen deride tahrişlere, yaralara, gözlerle temasında kaşınma ve yanmaya, fazla solunulduğun da zehirlenmelere sebep olmaktadır.
 • Toluen tinere benzeyen renksiz bir maddedir. Selülozik tiner, boya ve yapıştırıcılar ve birçok endüstriyel ürün üretimlerinde ham hammadde veya yardımcı madde olarak kullanılır.
 • Formaldehit kullanım alanı oldukça geniş bir maddedir. Tıbbi labaratuvarlar, dezenfektan işlemi gereken yerlerde, kimya sanayiinde, yalıtım malzemlerinde , sunta, suntalam, kontraplak gibi yapı elemanlarının üretiminde ,temizlik sektörü vb. yerlerde kullanılır. Mantar çiftliklerinde ve balık çiftliklerinde dezenfektan olarak, tekstil ürünlerinin işlenmesinde, formaldehit yoğun olarak kullanılır.
 • Amonyak Amonyak, azot ve hidrojenden oluşan renksiz ve kötü kokulu bir gazdır. Gübre, boya, parfüm, ilaç, boyalar, plastikler, naylon, temizlik ürünleri, patlayıcılar, soğutucular (klima gibi), sentetik elyaflar, pamuk ve ipek temizliği, bakalit ve sentetik reçine üretimi, soda, patlayıcı maddeler, sentetik fiber gibi maddelerde bulunur.
 • Benzen maddesi motor yakıtlarına katılması ve çözücü olarak kullanılması dışında kimya endüstrisinin önemli bir hammaddesidir. Aynı zamanda benzen mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanı, tamirat malzemeleri veya ev mobilyalarından kaynaklanır. Benzen zehirlenmesi ağır bilinç yitirilmesi ve felce sebep olabilir. Daha hafif durumlarda baş dönmesi, terleme, yüz kızarması, soluğun benzen kokması, çarpıntı, kusma ve bulantı görülür. Konuşma bozuklukları ortaya çıkabilir. Krizlerin ardından baş ağrısı, kulak çınlaması, güçsüzlük, sindirim bozuklukları, ellerde ve bacaklarda haftalarca süren felç saptanabilir.
 • Renksiz, kokusuz bir gazdır. Ağır zehirlenmelere sebep olabilecek Karbonmonoksit sofben, kömürlü sobanın yanması, sigara gibi maddelerden yayılır.

Evin havasını temizleyen bitkileri paylaştık fakat bunlara ek olarak yapabileceklerinizi listeledik;

 • Evinizi sık sık havalandırın.
 • Amonyak ve klor gibi uçucu bileşiklerin bulunduğu maddeleri kullanmaktan kaçının.
 • Evde sigara içmeyin, içirmeyin.
 • Kimyasal madde içeren oda kokuları ve oda spreylerini kullanmak yerine evde doğal yapabileceğiniz spreyleri kullanın.
 • Nemli bir bez yardımıyla tozları alın.

Evin havasını temizleyen bitkileri derledik ve nasıl besleyeceğiniz konusunda bilgilendirdik. Yorumlarınızı, sorularınızı ve ekleyeceğiniz bilgilere açığız.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız