Diyet Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

4
Diyet Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

Diyet yapmak başlıbaşına zor bir mesele. Diyete başlayabilmek ayrı ama devam ettirebilmek asıl mesele. İnsan iradesini kullanabilmesi ve doğru planla zayıflamaya, sağlığını kazanmaya çalışması zor. Bu yüzden diyet motivasyonunu arttırmanın yollarını derledik. Aşağıda anlatacağımız diyet motivasyonunu arttırmanın yollarını uygulamaya çalışmalısınız. Kilo vermek zor bir süreç ama bunu yapabileceğinize inanmalısınız. Gerçekten hazır olduğunuz zaman diyete başlamanızı öneririz. Doğru zamanda inanarak başladığınız diyette hedeflediğiniz noktaya mutlaka ulaşırsınız.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Nedenlerinizi Düşünün

Diyet motivasyonunu arttırmanın yollarından ilki neden zayıflamak istediğinizi kendinize anlatın. Mesela 36 beden mi olmak istiyorsunuz ?, ayakkabılarınızı kendiniz bağlamak ya da çok sevdiğiniz elbisenizi giymek mi ?. Bu soruyu kendinize sorun ve net olarak gerekçelerinizin farkına varın. Tökezlediğinizde kendinize kendinizi hatırlatın. Zayıfken daha enerjik daha mutlu olduğunuzu, daha aktif bir hayatınız olduğunu, sağlıklı bir yaşam sürdüğünüzü hatırlayın. Diyet motivasyonunu arttırmak için zayıf olduğunuz bir fotoğrafı çalışma masanıza koyabilir veya bilgisayar ana ekranına kaydedebilirsiniz.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Kendinizi Tanıyın

Diyete başladınız, iyi bir program yaptınız buraya kadar her şey iyi. Fakat bu programı yaparken ideal olmaktan ziyade kendi yaşam standartlarınıza göre yapmalısınız. Örneğin saat 11’de uyanan biri için sabah 7’de kalkmak biraz ütopik gelebilir. Tabi 11’de kahvaltı yapın demiyoruz ama programınıza ayak uydurabilmelisiniz. Yani böyle bir örnek sizin için geçerliyse öncelikle sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmalısınız. Yaptığınız zayıflama programı günlük programınıza da uymalı. Toplantı saatine ya da ders saatine denk gelen öğünlerinizi yapamayacağınız aşikar.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Gerçekçi Hedefleriniz Olsun

Diyet yaparken sabırlı olmalısınız ve gerçekçi hedefleriniz olmalı. Ayda 6 kilo vermeyi hedefleyebilirsiniz ama bu geçekleştirmesi zor bir hedef olabilir. Diyette başarısız olmanın tek sebebi vazgeçmektir. Vazgeçmeyin. İşte böyle bir durumda diyet motivasyonunu arttırmanın yollarından biri gerçekçi hedefler koymaktır. Haftada 1 kilo verebilmek daha gerçekçi bir hedef olabilir ki bu kiloyu vermek için belirlediğiniz sürede ulaşamayabilirsiniz. Unutmayın vermek istediğiniz kiloları bir haftada bir ayda almadınız. Bunu kendinize hatırlatmalısınız.

Diyet Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Yediklerinizi Yazın

Yediklerimi neden yazayım diyebilirsiniz ama inanın bir mantığı var. Diyet programına ne kadar uyduğumuz önemli. Yeni bir beslenme programımız olabilir ama bir de alışkanlıklarımız var. Farkına varmadan eski alışkanlıklarımızı devam ettiriyor olabiliriz. Bu yüzden yediklerinizi yazmalısınız ve gün sonunda neyin yanlış olduğunu anlayabilirsiniz. Üşenmeyin yalnızca bir dakikanızı alır. Böylelikle beslenme programına neyi ekleyip neyi çıkarmanız gerektiğini anlayacaksınız.

 

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Egzersiz Yapın

Diyetle birlikte spor yapmak hedeflerinize daha kolay ve hızlı ulaşmanızı sağlayacak. Ama aynı zamanda daha enerjik ve daha mutlu olacaksınız. Spor diyet motivasyonunuzu arttıracak. Depresyondan ve kötü fikirlerden uzak tutacak. Daha hızlı kilo verdiğinizi görünce vazgeçmek istemeyeceksiniz. Diyet motivasyonunu arttırmak için spordan faydalanmak çok önemli ama sporu da eziyet haline getirmemelisiniz. Bunun içinde günün hangi saatinde enerjiksiniz, spor yapmak için günün hangi saati ideal bunu belirlemelisiniz. Spor salonuna kayıt yaptırırken evinize veya iş yerinize yakın olmasına dikkat edin. Uzak olan bir spor salonuna gitmemek için daha fazla bahaneniz olacaktır. Yapacağınız egzersizi seçerken popüler oluşundan ziyade size keyif verecek egzersizleri seçmelisiniz. Özellikle açık havada yapacağınız egzersizler diyet motivasyonunu arttırmanıza yardımcı olacaktır. Spor yapmanın faydaları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Diyetisyene Danışın

Kendiniz ihtiyaçlarınıza göre bir beslenme programı oluşturmuş olabilirsiniz. Ama diyet motivasyonunu arttırmak ve korumak için bir profesyonele danışmaktan çekinmeyin. Sizin için en doğru beslenme şeklini o oluşturacaktır. Kendi iradeniz dışında bir kontrol mekanizması zayıflamanıza destek olacaktır. Zor kilo vermenizin farklı sebepleri olabilir bunun üstesinden diyetisyen desteğiyle gelebilirsiniz.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Çevrenin Önemini Unutmayın

Diyete başladınız, sporla desteklediniz, diyet motivasyonunuz yüksek fakat çevreniz size destek olmuyorsa negatif fikirlerden uzak durun. Çevrenizdeki insanların sizi hedeflerinizden uzaklaştıracak sözlerinden uzak durun. Sizi kamçılayan ve destekleyen arkadaşlarınızla görüşün. Sen yapamazsın, bu yaştan sonra zor, yerleşmiş o kilolar diyenler olabilir ama siz kulak asmayın. Kendinize inanın. Yapabileceğinizi kanıtlayın.

Diyet Motivasyonunu Arttırmanın Yolları

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Ara Öğün Atlamayın

Ara öğünler diyette çok önemli. İki tane yemişi atlamışım, elma yememişim bir şey olmaz demeyin. Çünkü ara öğünler metabolizmanızın yavaşlamasını önler. Daha çok acıkmanızın önüne geçer. Az ye çok zayıfla mantığının yanlış olduğunu hepimiz öğrendik. Bu yüzden ara öğünlerin öneminin farkına varın.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Pozitif Olun

Diyet motivasyonunu arttırmanın yollarından bir diğeri pozitif olmak. Hedeflediğiniz kadar kilo veremediyseniz bunun sizi üzmesine izin vermemelisiniz. Olumsuz şeyleri düşünebiliriz ama olumlu ve güzel fikirleri seçmek bizim elimizde. Evet belki şu an istediğiniz noktada değilsiniz ama durmadığınız ve vazgeçmediğiniz sürece hedeflerinize ulaşacaksınız.

Diyet Motivasyonunu Arttırmak İçin Üşenmekten Vazgeçin

Diyet motivasyonunu arttırmanın yollarından en önemlisi üşenmekten ve ertelemekten kurtulmak. Sporu, diyeti erteleyebilirsiniz. Bugün diyetimi bozayım yarın başlarımlardan vazgeçin. Çok yorgunum bugün spor yapmayayım demeyin. Ertelemeyin. Üşenmeyin. Diyet motivasyonunu arttırmak için hedeflediğiniz kiloyu verdiğinizdeki görünümünüzü hayal edin. Zayıf olduğunuzu, daha sağlıklı olduğunuzu hayal edin, derin bir nefes alın ve vazgeçmeyin.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız