Saç Bakımı İçin Altın Öneriler

0

Her kadın yaz-kış saçlarıyla büyülemek, sağlıklı, ışıldayan, parlak görünümlü saçlara sahip olmak ister. Ama kış aylarında saçlarımıza uyguladığımız fön, maşa, spreylerin yanına birde ağırlaşan hava, azalan nem, artan hava kirliliği ekleniyor ve işimiz bir hayli zorlaşıyor. İşte saç bakımınız için kolaylık sağlayacak öneriler…

saç2

Saç Bakımı İçin İlk Adım

Saç Bakımının ilk adımı saçımızın yapısına uygun şampuan ve saç kremi kullanmak. Seyrek yıkamak çok önemli, bir kez şampuanlama saçınızın temizlenmesi için yeterlidir. Fazlası saçımızı kurutur ve kırılarak dökülmesine sebep olur. Saçlarımızı sıcak suyla yıkamak saçın üzerinde yer alan asit ve lipit tabakayı yok ediyor bu yüzden ılık su en makbulüdür.

Saçı şekillendirmek için kullandığımız jöle, sprey ve köpükleri gün sonunda saçlarımızdan tamamen arındırmalıyız. Bu tür ürünler bir süre sonra saç köküne çöker ve saç kökünü tıkar.

saççIslak saçlarınıza her zaman nazik davranın. En doğru kurulama yöntemi; havlu ile saçı ıslaklığı gidene kadar sarmaktır. Nemli haldeyken havluyu açıp kendi halinde kurumaya bırakmak ya da düşük ayarda fönle kurutmaktır. Mümkün olduğunca fön ve maşa gibi işlemlerden uzak durun. Bu tür işlemlerden önce ısıdan koruyucu sprey veya kremler kullanın. Saçlarımızı şekillendirdiğimiz ürünlerin seramik ve iyon içeren ürünler olmasına özen gösterin.

kurusaçSaç bakımında ikinci adım saçımızın yapısına uygun tarak kullanmaktır. Kökten uca fırçalama yapmak saçımızdaki doğal yağları kökten uca kadar iletmemizi sağlar. Kalın telli, kıvırcık saçlarınız varsa geniş dişli tarakları, ince telli düz saçlarınız varsa sık dişli tarakla taramalısınız. Aksi uygulamalar saçımızı zayıflatır ve yıpratır.

saç bakımının önemli unsuru maskelerdir.

Sağlıklı Saçlar İçin Doğal Yağlar Kullanın

Saçlarımızın tel tel ayrılmış, elektriklenmiş görüntüsü bir hayli rahatsız edici oluyor.Bunun sebebi nemsiz kalmasıdır. Saça ve cilde asıl nem dengesini kazandıran sudur, saç bakımında su içmeyi ihmal etmeyin. Nemini kaybeden saç uçlarınıza maske uygulayabilirsiniz, maskeyi daha etkili hale getirmek için bone takabilirsiniz. Yıpranmış saçlarınız için maske tarifini sizler için hazırladık. Bir kahve fincanı zeytinyağını benmari usulü ısıtın. Isıttıktan sonra içine öğütülüp un haline getirilmiş bir çorba kaşığı mayayı karıştırın. Maskeniz hazır, saçlarınıza sürün ve bir saat sonra yıkayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Bu maske ile özellikle boyadan ve ısıdan kaynaklanan yıpranmaları engelleyebilirsiniz.

yaaaaağ

Saç bakımı için kurtarıcımız doğal yağları kullanmaktan çekinmeyin. Jojoba yağı, badem yağı, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı en etkili gördüklerimden. Bu yağlar saç derinizi yumuşatmaya, nemlendirmeye, kırıklardan arındırmaya ve sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

ttttt

Saç dökülmesi muhakkak olacak bunu her mevsim değişiminde yaşıyoruz. Saç derisine yapacağınız masaj kan dolaşımını hızlandıracağı için dökülmeyi durdurmaya yardımcı olacaktır. Eğer saç dökülmeniz yoğun ise dermatoloji uzmanın önerdiği çinko, biotin, E,B,D vitaminleri içeren takviyeler alabilirsiniz. Badem yağı ve zeytin yağı saç bakımında en çok kullanılan yağlardır. Gerekli E vitaminini sağlayarak saçlarınızı besler.

Lavanta yağı, saçların uzamasını kolaylaştırır ve saçı besleyerek kırıkları önler ayrıca saç diplerine giden oksijeni arttırarak saç dökülmesini azaltır. Eğer hassas bir cildiniz varsa kekik ve biberiye yağları ile birlikte kullanımı saç derisinin tahriş olmasını engeller.

boyalı

Saçlarınızı yılda iki kezden fazla boyatmanız tavsiye edilmez fakat biz kadınlar bazı dönemler değişiklik yapmak isteriz, bu değişikliklerden oluşan zararı en aza indirebiliriz. Geçici veya yarı kalıcı boyalar kullanabiliriz, kullandığımız boyayı kaliteli veya organik boyalardan seçebiliriz.

saç bakımı için doğal beslenme

Doğru Beslenme Önemli

Saç bakımı için dıştan yapılan takviyeler önemli olduğu kadar nasıl beslediğimizde önemlidir. Yetersiz beslenme önemli ölçüde saçlarınızı zayıflatır ve dökebilir. C vitamini, folik asit, biotin, çinko, bol miktarda protein ve demir tüketin. Yüz Şekillerine Göre Saç Modelleri Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

saç bakımı ve güçlü saçlar içinSaç bakımının püf noktası korumaktır. Sigara cildi yaşlandırdığı gibi saçlarımızı da yaşlandırır ve yıpratır. Saçlarımızı sigara dumanından, güneş ışınlarından ve aşırı sıcaktan korumak gerekiyor. UV korumalı bir saç kremi veya sprey kullanın. Bu ürünler güneş kreminde olduğu gibi zararlı ışınları filtreleyen ve engelleyen içeriğe sahiptir, saçlarınızın kuruyarak zayıflamasını ve kırılmasını engeller.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız