Başarısızlık Hikayeleri – Ted Bundy

0

Bu yazı seri katillikte başarılı ancak insanlıkta başarısız bi adamın hikayesini anlatmaktadır.

Theodore Robert Bundy. Soğuk mu soğuk, karlı mı karlı bir Vermont gecesinde Burlington’da 24 Kasım 1946 gecesi doğdu. Masum bakışları topluma ne kadar acı vereceğini hiç belli etmiyordu. Gayrimeşru bir ilişki sonucu dünyaya geldi. Babası belli olmayan bir çocuk getirmenin oluşturacağı toplumsal baskıyı düşünerek onu evlat edindiklerini söylediler. Uzun yıllar boyunca annesini kız kardeşi, dedesini de babası olarak bilmiştir. Çocukluğu şiddete meyilli olarak tarif edilmektedir. Çocukluğu hayvanlara eziyet ederek ve kız kardeşini röntgenleyerek geçirdi. Hayvanlara eziyet dedesinden gelmektedir. Dedesinin hayvanlara yaptığı işkenceleri izleyen bir çocukluk geçirmiştir. Annesinden veya dedesinden sevgi görüp görmediği meçhul. Bana kalırsa piç muamelesi yapmışlar ama bizim Ted’de piç muamelesine Sezercik gibi karşılık vermeyip kaliteli orospu çocuğu olarak yetiştirmiştir kendisini.

Ted Bundy
Ted sevimli bir çocukken

Annesiyle birlikte Washington’a annesinin taşındılar. Annesi orda kendine bi manita yaptı ve evlendi. Liseye devam ederken Metodist bir kilisede görev almaya başladı. Hakkında araştırma yapan insanlara göre insanlarla ilişki kurmayı bilmiyordu. Hatta bu konuda şöyle bir sözü vardır; “İnsanların neden birbirleriyle arkadaş olmak istediğini bilmiyorum, bir insanı diğeri için çekici kılan şey nedir bilmiyorum, sosyal etkileşimi ne sağlar bilmiyorum.” Liseden mezun olmaya yakın; hırsızlık, röntgencilik, hilecilik gibi ufak suçlara bulaştı. Bu dönemi daha sonra “seks ve şiddet görüntülerine” hayran olduğu bir dönem olarak tanımlamış ve bunu kendi “özü” olarak aktarmıştır. Ted’i meydana getiren düşünceler bu zamanlarda oluşmaya başladı.

 

bundy
Ted ve üniversite yıllarında tanıştığı bir kız

Liseden sonra bi kıza aşık oldu. Kızın ismi açıklanmamaktadır, ben ona Lavinya ismini verip şairane bi hava katmak istiyorum. Herkesin hayatında en az bi Lavinya bulunur, tabiî ki bu Ted’e de oldu. Ted, Lavinya’ya aşkını ilan etti ve reddedildi. Bunun nedeni çok basitti, Ted basit, bakımsız, işsiz güçsüz, asosyal bi adamdı. Yakışıklı olması Lavinya’yı başta etkiledi ama her Amerikan kızı gibi Lavinya da evine çocuklarına bakacak bi adam arıyordu. Ted reddedildikten sonra bunu hazmedemedi. Kendisine bir anda çeki düzen verdi. Washington Üniversitesine kayıt oldu, tipine biraz düzen getirdi, kendini geliştirdi. Bu 2 yıl içinde Cumhuriyetçi Parti için çalıştı, Seattle intihar kriz merkezinde görev aldı. Bu zamanlarda henüz bir suç muhabiri olan Ann Rule ile tanıştı ve arkadaş oldu. 2 yıl sonra tekrar Lavinya’nın karşısına çıktı. Lavinya, Ted’in bu kendini toparlamış halini görünce çok şaşırdı. Adeta bir kezo gibi ona sıkı sıkıya sarıldı. Ted beyaz atlı prens gibi bir anda kapıda belirmişti ve bir insan evladı ancak o kadar kapıda belirebilirdi. Ted evlenme teklif etti. Lavinya çoktan Fransız dantelinden gelinlik bakmaya başlamıştı bile. Ted, Lavinya’daki kahpeliği gördü ve teklifi kabul etmesinden 2 gün sonra Lavinya’yı terk etti.

bundyreading

 

Buradan sonra Ted, hayvanlara eziyet eden ufak piçten kaliteli orospu çocukluğuna dikey geçiş yaptı. Washington Üniversitesinde 7 ay içinde 7 kişi öldürdü. Kurbanlarının hepsi Lavinya’ya benzemektedir. Ortadan siyah saçları ayrılmış, genç ve beyaz kadınlar. İlk cinayeti bilinmemektedir ancak yakalanmasından sonra yapılan araştırmalara göre Ted 15 yaşlarındayken yaşadığı bölgede 8 yaşında bir kızın kaybolması ile ilişkilendirilmektedir. Resmi olarak bilinen ilk kurbanı bir üniversite öğrencisidir. Genç kıza levye ile vurarak ağır işkencede bulunmuş ve sonrasında tecavüz etmiştir. Genç kız ertesi gün yatağında yaralı olarak bulunmuştur ancak beyin hasarı olduğu için konuşamamıştır. Resmi olarak bilinen ikinci kurbanı da cinayetle sonuçlanmıştır. Genç kızın odasına girdi, kızı bayılttı sonrasında kot pantolon ve bluz giydirdi. Kıza tecavüz etti, kör bıçakla öldürdü ve tekrar tecavüz etti. Kurbanın cesedi 1 yıl sonra Seattle dağlarında bulundu. Bundan sonraki cinayetleri bu şekilde gerçekleşmiştir. Bazı kurbanlarında diş izleri bırakmıştır. Bu 7 aylık dönemde çok kez kılık değiştirmiştir. Ufak ve hızlı değişikliklerle görünüşünü inanılmaz derecede değiştirebilmeyi öğrendi. Sonrasında kendisine bukalemun lakabı verilmiştir.

TedBundy
Bundy için çizilmiş bir robot resim

7 ay sonra avukatlık sınavlarına girmek için Utah’a gitti. Cinayetlerine burada devam etti. Bir alışveriş merkezi otoparkında kendine yeni kurban ararken kadın tuzağı fark etti ve polis kılığındaki Ted’den kaçtı. Polise şikayeti sonrasında VW Beetle marka aracında yakalandı. Adam kaçırma suçundan 15 yıl hapse mahkum edildi. Etrafta işlenen seri cinayetler nedeniyle şüpheleniliyor ancak kanıt olmadığı için sorumlu tutulamıyordu. Hapse düştüğünde tüm çevresi şok geçirmişti çünkü Ted efendi çocuktur yapmaz böyle şeyler. Ted; başarılı, zeki, fazlasıyla yakışıklı biriydi. Hatta evinden kötü kokular geldiği halde ev sahibi bile bir kez bile onun hakkında şüphe duymamıştı (bazı kurbanlarını pişirdiği düşünülmekte). Tüm çevresi onu çıkarmak için elinden geleni yapmaya başladılar.

ted_bundy
Ted’in ilk yakalanmasında çekilmiş bir fotoğraf

Bunların hiç birine gerek kalmadan Ted kaçmaya kalkıştı. Kütüphane iznini suistimal edip 2. Kattan atladı ve kaçtı. Atlama sırasında iki bileğini de sakatlayınca fazla kaçamadı ve 1 hafta içinde yakalandı. Ancak bununla yetinmedi ve nerden bulduğu bilinmeyen bir testereyle hücresinde delik açarak kaçtı. Bana kalırsa içeride kendisi gibi insanlarla karşılaştı ve ona yardım ettiler. Ted dışarı çıktıktan sonra iyice zıvanadan çıktı. Cinayetlerine devam etti. Son kurbanı 12 yaşında bir kız çocuğu oldu. Çalıntı bir arabayla Florida’da yakalandı. Bazı cinayetlerinde bıraktığı diş izlerinden teşhis edildi. Bir rivayete göre yakalanırken dişlerini sökmeye çalışmıştır. Kendisine avukat verilmesine rağmen bunu reddetmiş ve kendi savunmasını kendi yapmıştır. Duruşmalar sırasında Amerika’nın her yerinden hayran mektupları almıştır ve yine duruşmalar sırasında evlenmiş sonrasında da çocuğu olmuştur. Mahkemede olay yeri polislerini kendisi sorguladı ve cinayetleri tüm mahkeme salonuna tekrar yaşattı. Duruşmalar sonucunda Ted Bundy idam cezasına çarptırıldı. Hakim Ted için şunları söylemiştir; “İdamınıza karar verilmiştir, ölene kadar vücudunuza mevcut sistemle elektrik verilecektir. Genç adam, kendinize iyi bakın. Bunu samimi olarak söylüyorum, kendinize iyi bakın. Şu anda yaşadığımız gibi, bu mahkeme salonunda insanlığın tamamiyle heba edildiğine tanık olmak bu salondakiler için trajedidir. Zeki, genç bir adamsınız. İyi bir avukat olabilirdiniz, arkamda çalıştığınızı görmek beni mutlu ederdi, fakat ortak, yanlış yoldan gittiniz. Kendinize iyi bakın. Size karşı düşmanlık beslemiyorum, bunu bilmenizi isterim. Kendinize iyi bakın.”

bundy-wanted-poster2
FBI’ın çıkardığı bir arama posteri

 

 

 

İdamını 10 yıl kadar beklemek zorunda kaldı. Bu süre içinde FBI ile çalışarak bir çok cinayet vakasını çözmüştür. Bekleme sürecinde bir röportajında, şiddet içerikli pornografi tüketiminin kendisindeki şiddetin şekil ve tarzını belirlemeye yardımcı olduğunu, böylece ‘tanımlanamayacak kadar korkunç bir davranışa’ yönlendirdiğini iddia etti. Aynı zamanda medyadaki şiddetin, ‘özellikle sekse bulandırılmış şiddetin’, gençleri ‘yeni Ted Bundy`ler yaratmaya ittiğini’ söyledi.

23 Ocak 1989’da masum bir çocuk olarak doğan Ted Bundy kaliteli bir orospu çocuğu olarak öldü. Seri katil terimi ilk kez kendisi için kullanıldı ve bu alanda farklı duruşuyla yaşıtlarına örnek gösterilmektedir. Ayrıca sayısız filme ve diziye de konu olmuştur. 36 tane bilinen cinayeti vardır ancak Ted başına bir basamak daha eklenmesini söyleyerek sayının aslında çok yüksek olduğunu belirtmiştir.

“biz seri katiller sizin oğlunuzuz ve sizin kocanızız biz her yerdeyiz ve gelecekte daha çok çocuğunuz ölmüş olacak.”

Ted Bundy

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorum yapın
Lütfen isminizi buraya yazınız